خبرخون

امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 15524

سال آبی سخت برای حوضه آبریز دریای خزر/کشاورزان گوش به زنگ باشند

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایانا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:آمارها نشان می دهد این حوضه آبریز طی سال آبی جاری تاکنون 327 میلیمتر بارش داشته که این رقم افت 30 درصدی را در مقایسه با سال آبی گذشته و کاهش 15 درصدی در مقایسه با سال آبی 48 ساله از خود نشان می دهد.

به گزارش میزان، حوضه آبریز دریا خزر طی سال آبی گذشته در مجموع 327 میلیمتر بارش داشته که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته با 464 میلیمتر بارش، افت 30 درصدی را نشان می دهد. این حوضه در میان 6 حوضه اصلی یکی از کم بارش ترین ها به حساب می آید.

آمار میزان بارش در حوضه های فرعی، بهتر شرایط وخیم بارش در این منطقه را نشان می دهد.از 7 حوضه آبریز فرعی این منطقه حوزه قره سو و گرگان با 326 میلیمتر بارش در سال آبی جاری افت 41 درصدی را در مقایسه با سال آبی گذشته دارد. گفتنی است مقایسه آمار بارش با بلند مدت 48 ساله نیز نشان دهنده افت بارش 24 درصدی است.

حوضه فرعی هراز و قره سو با 452 میلیمتر بارش در مقایسه با سال آبی گذشته کاهش 32 درصدی و در مقایسه با آمار بلند مدت 48 ساله کاهش 20 درصدی را گزارش می دهد. این حوضه آبریز در مقایسه با سال آبی گذشته اختلاف بارش 210 میلیمتری داشته است.

حوضه آبریز ارس طی سال آبی95-96، 231 میلیمتر بارش داشته که این رقم در سال آبی گذشته 337 میلیمتر گزارش شده است.حوضه آبریز ارس در مقایسه با سال آبی گذشته 31 درصد و در مقایسه با بلند مدت کاهش 12 درصدی داشته است.

حوضه آبریز اترک با 280 میلیمتر بارش در جایگاه بعدی قرار دارد، این حوضه آبریز همانند سایر حوضه آبریز درجه دو کاهش 30 درصدی در مقایسه با آمار سال گذشته خود و کاهش 16 درصدی در مقایسه با آمار بلند مدت داشته است.

حوضه فرعی سفید رود بزرگ واقع در حوزه آبریز خزر طی گزارش های رسیده تا کنون تنها 272 میلیمتر بارش داشته که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته افت 28 درصدی و در مقایسه با آمار بلند مدت افت 16 درصدی را از خود نشان می دهد.

پس از آن حوزه های فرعی رودخانه های بین سفیدرود و هراز و تالش، مرداب انزلی قرار دارد که هر کدام کاهش 25 و 19 درصدی را در مقایسه با سال آبی گذشته اعلام می کند.

آمارها نشان دهنده افت شدید بارش در این منطقه در مقایسه با سال آبی گذشته و حتی آمار بلند مدت است که این مهم شرایط را برای کشاورزان منطقه و حتی صنعتگران حوزه آب و فاضلاب برای تامین آب شرب اهالی این حوضه سخت می کند که تمام این مسائل مدیریت مصرف را از سوی مشترکین می طلبد.

برچسب ها : ایانا-آب و خاک

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است