به گزارش خبرنگار برنا از اهواز، نورالله حسن زاده ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت روز ملی حمایت از صنایع کوچک اظهار کرد: بیش از 95 درصد واحدهای تولیدی کشور صنایع کوچک هستند و ساختاری که در خوزستان شکل گرفته به دلیل وضعیتی که استان دارد 10 درصد صنایع ملی در استان و بیش از 95 درصد سرمایه گذاری های صنایع بزرگ در خوزستان است.

وی با بیان اینکه 50 درصد سرمایه گذاری های پتروشیمی ها در خوزستان صوت گرفته است ، افزود: شهرک تخصصی پتروشیمی در محور ماهشهر به امیدیه در دست اجرا است و منتظر تصویب آن در هیئت دولت هستیم. 3 هزار هکتار برای صنایع تبدیلی و تکمیلی پتروشیمی در این شهرک در نظر گرفته شده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه عسلویه دیگر ظرفیت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی ها را ندارد خوزستان بهترین مکان برای صنایع پایین دستی پتروشیمی است.

احداث 5 کارخانه بزرگ چغندر قند در استان/ خوزستان کارگاه بزرگ مگاپروژه ها

حسن زاده با بیان اینکه به اعتقاد من باید خوزستان جای اجرای مگا پروژه ها است، گفت: طرح 550 هزار هکتاری احیای دشت های خوزستان 9 میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی اضافه می شود و صنایع تبدیلی و تکمیلی و پایین دستی در این میان نقش اساسی دارد.

وی با بیان اینکه 5 کارخانه بزرگ چغندر قند در خوزستان احداث می شود، ادامه داد: با توجه به کمبود منابع آب کشت چغندر قند در خوزستان صرفه و توجیه اقتصادی دارد و پیش بینی می کنیم که هر چه کشت قند در کشور است با توجه به کمبود منابع آب در کشور به زودی تعطیل می شود.

حسن زاده با انتقاد از نرخ بالای سود تسهیلات بانکی در کشور یادآور شد: در بحث رونق تولید رضایتی از وضعیت صنایع و سیستم بانکی نداریم.

بهره 18 درصد بلای جان صنعت/ مشکل صنعت با نصیحت حل نمی شود

وی با اشاره به بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی تأکید کرد: نرخ 18 درصد مشکلی از مشکلات تولید و صنعت را در استان حل نمی کند، این در حالی است که از پارسال 2 هزار و 500 میلیارد تومان در خوزستان در صنایع متوسط وبزرگ به بهره برداری رسید.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در خصوص متروکه ماندن شهرک صنعتی در مسجد سلیمان و مشکلات شهرک صنعتی لالی، گفت: مشکلات در سرمایه گذاری ورود سرمایه گذار بخش خصوصی توانمند است، اگر تنها به منابع بانکی اتکاء کنیم به نتیجه ای نمی رسیم و مشکلی حل نمی شود.

حسن زاده اضافه کرد: مشکل صنعت با نصیحت و توصیه حل نمی شود و باید صنعت احساس کند که با ارتباط با دانشگاه مشکلاتش حل می شود،احساس نیاز دانشگاه و صنعت به همدیگر احساس مکمل هم بوده است.

خوزستان جایی برای احداث صنایع آب بر/ احداث شهرک های صنعتی بدون توجیه زیر شلاق فشارهای سیاسی

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری برنا در خصوص علت اجرای هفت طرح فولاد سازی در خوزستان علی رغم وجود بحران آب و کمبود آن و طرح انتقال آب کارون از سرشاخه ها، بیان کرد: در افق 1404 قرار است 5 5 میلیون تن فولاد در کشور تولید شود و باید صنایع آب بر مثل فولاد در خوزستان باشد و اعتقاد دارم تنها جای صنایع آب بر در استان است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان با بیان اینکه احداث کارخانه فولاد در یزد و اصفهان و کویر واقعا ضرورتی نداشت، یادآور شد: در بحث ساماندهی شهرک های صنعتی ضرورتی به احداث این همه شهرک نبود و فقط به خاطر فشارهای سیاسی بود.

خبرنگار: مهدی ربیع