به گزارش خبرنگار خبرگزاری برنا در آذربایجان شرقی، جعفر محسنی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حوزه ی پژوهش در سه حوزه ی درمان و پزشکی، فنی و مهندسی (انرژِی های تجدید پذیر و خورشیدی) و علوم انسانی (پژوهشکده ی توسعه و برنامه ریزی) فعالیت می کنیم.

وی  از طی شدن مراحل اخد مجوزهای لازم برای  پژوهشکده ی توسعه و برنامه ریزی جهاد دانشگاهی خبر داد و گفت: این مجموعه تنها پژوهشکده ی شمال غرب کشور است که در حوزه علوم انسانی فعال می باشد و در حال حاضر  اخذ مجوزهای لازم از وزارت علوم در حال انجام است.

محسنی گفت: جهاد دانشگاهی استان از سال 65 با تأسیس یک آزمایشگاه، فعالیتش در بخش درمان را آغاز کرده و هم اکنون بر اساس نیازهای جامعه، آن آزمایشگاه به دو بخش بزرگ مرکز درمان ناباروری و مرکز پزشکی متشکل از آزمایشگاه تشخیص طبی و طب کار تقسیم شده و از سال گذشته هم کلینیک طب پیشگیری و ارتقای سلامت به این مجموعه اضافه شده است؛ چرا که بر اساس آمارهای غیر رسمی 40 درصد مردم دچار چاقی و بیماری های مرتبط همچون بیماری های قلبی، عروقی و دیابت هستند و در راستای خدمات رسانی در این حوزه این بخش را راه اندازی کرده ایم که امسال به طور رسمی آغاز به کار می کند. 

وی با اشاره به خدمات ویژه مرکز درمان ناباروری  در این مجموعه، اعلام کرد: حدود 22 درصد زوج ها مشکل ناباروری دارند و استاندارد جهانی در این بخش 15 درصد است که معتقدم فعالیت در بخش درمان ناباروری خدمت به جامعه و باقیات الصالحات است. 
  
سرپرست سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی با بیان اینکه مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی سال گذشته بیش از 10 هزار نفر مراجعه کننده داشت، گفت: موضوع جمعیت و اصلاح هرم جمعیتی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است و مرکز درمان ناباروری آذربایجان نیز در راستای تحقق فرمایشات رهبری در زمینه ی افزایش جمعیت، فعالیت می کند. 
  
وی تصریح کرد: خدمات ارایه شده در مرکز درمان ناباروری منطبق با استانداردها و علوم و تکنولوژی جهانی است؛  مشکلات ناباروری برخی ها ژنتیکی بوده و برخی ها هم مشکلات ناشناخته دارند، در کل بر اساس آمارهای جهانی میزان موفقیت روش درمانی IVF، حدود 40 درصد است و  میزان موفقیت ما هم در درمان زوج ها مطابق با آمار جهانی است.