خبرخون

امروز : پنج شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 3 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 862

حکم متفاوت دادسرای مشهد در رهایی متهمان یک پرونده: یافته های گشت بسیج بدون حکم قاضی، اعتبار ندارد

حکم متفاوت دادسرای مشهد در رهایی متهمان یک پرونده: یافته های گشت بسیج بدون حکم قاضی، اعتبار ندارد
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : خبر آنلاین مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

حکم متفاوت دادسرای مشهد در رهایی متهمان یک پرونده: یافته های گشت بسیج بدون حکم قاضی، اعتبار ندارد

امید سلیمی بنی: یک حکم (قرار) منع تعقیب در پرونده ای که دادسرای مشهد متصدی آن بوده، نشان می دهد در صورتی که ضابطان قضایی در نیروی بسیج مستضعفان، در جرایم غیرمشهود، فاقد حکم موردی قضایی برای کسب دلایل ارتکاب جرم باشند، تمام یافته های آنها بی اعتبار است و دادسرا یا قاضی تعقیب نمی تواند با استناد به یافته های این ضابطان، قرار مجرم بودن متهمان و کیفرخواست صادر کند.

جزئیاتی درباره پرونده

مطالعه حکم (قرار) صادر شده نشان می دهد سه مرد، در خودرویی هنگام عبور در خیابان، مورد تفتیش نیروهای گشت بسیج قرار می گیرند و از زیر صندلی شاگرد، شیشه مشروبات الکلی پیدا می شود. ضابطان بسیجی شیشه مشروب کشف شده را به همراه یک قوطی خالی افشانه (اسپری) فلفل گاز اشک آور که در کوله پشتی یکی از متهمان یافته اند به دادسرای مشهد ارجاع می دهند تا گردش کار قانونی در این باره صورت گیرد.

دادیار پرونده (قاضی تحقیق) به سه دلیل، متهمان را آزاد کرده و عمل آنها را دارای وصف کیفری ندانسته است. دادیار در قرار نهایی خود نوشته دلایل قرار منع تعقیب (رها کردن) متهمان این موارد است:

1- متهمان به شدت کشف مشروب الکی از خودروی متعلق به آنها را انکار کرده اند.
2- نحوه بازرسی خودروی متهمان، طبق قانون نبوده
3- دلایل به دست آمده از خودرو که مجرم بودن متهمان (کشف شیشه مشروب و قوطی خالی اسپری فلفل) را اثبات می کند، طبق قانون نبوده زیرا دستور موردی بازرسی خودرو، از سوی قاضی صادر نشده است و اعتبار قانونی ندارد.

قاضی صادر کننده رای اعلام کرده برخی تلقی ها از قانون، نباید باعث دست اندازی به حریم خصوصی شهروندان شود و در این پرونده، دلایلی که برای مجرم بودن متهمان کسب شده، به گونه ای غیرشرعی و غیرقانونی است و ارزش استناد ندارد.

بر این اساس، دادیار پرونده، رای بر خروج دلایل کشف شده از پرونده داده و در نهایت به دلیل اینکه دلیلی برای اثبات متهم بودن اشخاص وجود ندارد، اینطور رای خود را اعلام کرده است: "با توجه به فقدان دلایل دیگر در جهت اثبات بزهکاری متهمین و در راستای صیانت و احترام همه جانبه به حریم خصوصی شهروندان... قرار منع تعقیب همه متهمان را صادر و اعلام می کند."

تفاوت نظر پلیس با قاضی پرونده

این حکم (قرار) در حالی صادر می شود که پلیس می گوید خودرو جزء حریم خصوصی شهروندان نیست و ضابط عام قوه قضاییه خودرو را حریم خصوصی شهروندان نمی داند.

سردار منتظرالمهدی، سخنگوی ناجا در این باره با اشاره به قوانین جاری و از جمله تبصره "ماده 5 از قانون حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر" گفته بود: اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرند از جمله وسایل نقلیه، مشمول حریم خصوصی نباید باشد و طبیعتا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می بایست درون آن رعایت شود.

لازم به ذکر است با رعایت برخی نکات قانونی، رای (قرار) صادر شده توسط دادسرای مشهد قابل استناد در پرونده های مشابه قضایی است و به نظر می رسد اختلاف نظر بین پلیس و قوه قضاییه در این باره، در پرونده های مشابه دیگر قابل بررسی باشد.

تصویر قرار صادره از سوی دادسرای مشهد

47231

 

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است