خبرخون

امروز : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 1176

احترام به زبان مادری؛ امری مقدس یا ابزاری سیاسی؟!

احترام به زبان مادری؛ امری مقدس یا ابزاری سیاسی؟!
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : رجا نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش آناج، اعتقاد به این که اصول قانون اساسی ما متعالی و منطبق بر حدود الهی و حقوق انسانی است شامل همه بندها و اصول این قانون می شود. هرچند به دلایل متعدد تا امروز برخی از این اصول، کاملا اجرایی نشده اند اما طبیعتا مطالبه اجرای این اصول از حقوق اساسی مردم ماست و هیچ مسئولی هم نمی تواند به دلیل عمل به وظایف ذاتی خود و تلاش برای اجرای اصول قانون اساسی بر سر مردم منّتی داشته باشد.

یکی از مواردی که همیشه در سفرهای استانی آقای روحانی به منطقه آذربایجان مورد تاکید ایشان بوده اصل 15 قانون اساسی است که به اصل تحصیل به زبان مادری مشهور شده است. ایشان همیشه در این سفرها مکررا بر اجرای این اصل و احترام به قومیت های مختلف تاکید می کنند که البته به لحاظ شعاری امری پسندیده و عامه پسند هم می باشد اما در سه سال گذشته واقعا قدمی در احترام به قومیت ها برداشته شده است؟

آنچه باعث شده تا امروز ما با عینک بدبینی به این سخنرانی ها و شعارها نگاه کنیم، زمانی است که از مدت شنیدن این شعارها تحمل کرده اما هیچ ندیده ایم.

آقای رئیس جمهور در سفرهای خود به منطقه آذربایجان چه قبل از ریاست جمهوری و در زمان تبلیغ و چه بعد از آن همیشه به موضوع اصل 15 قانون اساسی و تلاش برای اجرای آن تاکید می کنند اما جالب است که در این مدت هیچ تغییری در زمینه اجرای این اصل صورت نگرفته و هرچه بود در سطح شعار باقی مانده است و تعجب این که ظاهرا اصل موضوع نیز به نوعی با مسائل سیاسی دیگر آمیخته شده است.

آنچه نگارنده را برای یادآوری این بدعهدی ترغیب کرد اشاراتی است که آقای روحانی در سفر دیروز مهاباد به اصل 15 قانون اساسی کردند. ایشان در جمع مردم این شهر گفتند "تبعیض قومیتی را نمی پسندم؛ اصل در استخدام باید شایستگی باشد،  زبان مادری اقوام و بویژه کردی باید محترم باشد؛ مراکز زبان اقوام در حال توسعه است. با آموزش و پرورش مشغول تمهید اجرایی شدن اصل ۱۵ قانون اساسی هستیم."

تاکیدی که آقای رئیس جمهور به احترام به زبان مادری به ویژه کردی در سفر امروز خود به مهاباد داشتند جالب بنظر می رسد. البته احترام به همه قومیت ها از جمله کردها را همه می پسندند اما به نظر می رسد ایشان فکر کرده اند که یک سفر رسمی به کردستان داشته اند. صرفا جهت یادآوری باید عرض کنیم که ایشان دوشنبه رسما وارد استان آذربایجان غربی! شده اند که حدود ۷۶٫۲٪ تُرک زبان، ۲۱٫۷ کرد زبان و بقیه هم از دیگر اقوام می باشند. بنابراین اگر هم قرار است آقای رئیس جمهور اشاره ای به احترام به زبان مادری در آذربایجان غربی داشته باشند حتما باید بر احترام به زبان ترکی تاکید کنند و نه زبان کردی!

پروژه ی اقلیت سازی آذری ها در آذربایجان غربی یکی از موضوعاتی است که حساسیت زیادی در این منطقه دارد تا جایی که چندی قبل یکی از کردهای تجزیه طلب منطقه گفته بود "ما می توانیم قبول کنیم آذری ها هم به عنوان یک شهروند در آذربایجان زندگی کنند"! باید توجه کنیم که این منطقه متعلق به آذربایجان بوده و خواهد بود و تلاشی که طی سال های اخیر برای تغییر دموگرافی منطقه از آذری به کرد صورت گرفته است، باطل و غیر قابل اجرا است.

برچسب ها : رجا نیوز-سیاست

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است