به گزارش خبرگزاری برنا از الیگودرز لرستان،  رئیس اداره ورزش و جوانان الیگودرزگفت : صعود سراسری از ساعت8 صبح آغاز شده و شرکت کنندگانی از استانهای مختلف کشور در همایش صعود سراسری حضور دارند و قرار است پوشش امداد هوایی از این همایش توسط هلال احمر صورت پذیرد.

حسین علی شفیعی در مورد ظرفیتها و پتانسیل ورزش کوه نوردی در شهرستان الیگودرز گفت: ورزش کوه نوردی نیز همچون دیگر رشته های ورزشی دارای ظرفیتهای بالای ورزشی در شهرستان می باشد و کوه نوردی الیگودرز را به خاطر داشتن طبیعت بکر و کوه های بلند پیشرو در سطح شهرهای استان ذکر کرد.

 

وی تصریح کرد: این برنامه با هدف گرامیداشت یاد وخاطره بنیانگذار کبیرانقلاب،بالا بردن روحیه نشاط و شادابی در بین ورزشکاران و مربیان و ترویج فرهنگ ورزشی و ضرورتی در جهت توسعه ورزش همگانی ، در جامعه دانست.

شفیعی در مورد همکاری با هیات کوه نوردی استان و شهرستان نیز گفت: در راستای انجام برنامه های هیات کوه نوردی، تعامل بسیار خوب و سازنده ای با هیات کوه نوردی استان و شهرستان داریم و در این ضمینه جلسات متعددی برای رشد و شکوفایی ورزش کوه نوردی با هیات استان و شهرستان خواهیم داشت و امیدواریم که در آینده بتوانیم میزبانی های متنوع تر و جذاب تری که شایسته مردم خوب الیگودرز می باشد را در سطح شهرستان برگزار کنیم.

لازم به ذکر است قالی کوه یا غالیه کوه رشته کوهی از کوه های زاگرس در مرکز بخش بشارت زلقی شهرستان الیگودرز است بلندترین قله این رشته کوه ۴۰۵۵ متر ارتفاع دارد در دل این رشته کوه غار باستانی و غار بزنوید از زیبایی تاریخی طبیعی برخوردارند این کوه از شمال غربی به سراب کیگوران از شرق به روستای کیزاندره و از جنوب شرقی به آبشار آب سفید ختم می شود در شمال این رشته کوه دشت لاله های واژگون که بزرگترین دشت لاله واژگون جهان است قرار دارد. یکی اززیباترین دره های قالیکوه دره دام نام دارد وعلت نامگذاری این دره وجود مسیرها صعب العبوروحیوانات وحشی همانند خرس می باشد.درنهایت به آبشار آب سفید ختم میشود وبزرگترین یخچال قالیکوه درمسیر این دره قراردارد که طول آن چندین کیلومتر میباشد. ازدیگرزیباییهای این منطقه وجود درخت سروکوهی (به زبان محلی اوورس)میباشد که به صورت زیبایی درون سنگ وصخره رشد میکند وهنگامی که این درخت توسط صاعقه آتش میگیرد مردم محلی اعتقاد دارند که این درخت پیرشده است وخودسوزی میکندتا درختان جوان جایگزین آنها شوند. این منطقه به دلیل داشتن گونه های جانوری(مانند خرس و گراز و قوچ و میش کوهی و گرگ و انواع پرندگان شکار و ...) و گیاهی کم نظیر داری اهمیت است و به دلیل قله مرتفع یکی از مناسب ترین مکان های کوهنوردی در ایران است همچنین مهمترین سرشاخه های اصلی رود دز از قالیکوه سرچشمه می گیرند.