خبرخون

امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 3 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 10480

نیازمند راه اندازی شبکه ای ارتباطی بر اساس اندیشه های اسلامی هستیم

نیازمند راه اندازی شبکه ای ارتباطی بر اساس اندیشه های اسلامی هستیم
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایکنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
به گزارش خبرگزاری بین‎المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، هفتمین جلسه از سلسله جلسات بزم اندیشه با محوریت دشمن شناسی فرهنگی با حضور و ارائه پرفسور حجت الاسلام سیدسعیدررضا عاملی، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی و جمعی از فعالان و مسئولان فرهنگی استان چهارشنبه، 12 خردادماه در مؤسسه خدمات مشاوره ای، جوانان و پژوهش های آستان قدس رضوی برگزار شد.
ظهور جهان بینی دینی در جهانی عاری از دین

در این جلسه علمی بعد از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید توسط توانا، قاری مشهدی، پروفسور حجت الاسلام سیدسعیدررضا عاملی، رئیس مرکز پژوهشی سیاست های فضای مجازی با یادی از شخصیت و تاثیر شگرف امام خمینی(ره) در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و تحول دینی در جهان اظهار کرد: در دورانی که در بلوک شرق و غرب، تفکر لائیسیته و لیبرالیسم تمام نهادهای اجتماعی جهان را درگیر خودش کرده بود، تنها چیزی که متوقع نبود، ظهور انقلابی دینی بود.
وی عنوان کرد: در این دوره، امام خمینی(ره) توانست بعد از احیاء خودش، جهانی را احیا بکند و به قول یک اندیشمند، امام راحل، شخصیتی بود که آنقدر با نفس خودش مبارزه کرده بود که گوئی نفس نداشت؛ نقش احیاگر وی در آن دوران، باعث ایجاد موجی از باحجاب شدن را تحت تاثیر انقلاب اسلامی در اقصی نقاط عالم بوجود آورد.
انقلاب اسلامی، کاری انبیاگونه
پرفسور حجت الاسلام عاملی با بیان اینکه انقلاب امام خمینی(ره)، کاری انبیاگونه بود، افزود: باید از این ارزش بزرگ که به بهائی گران به دست ما رسیده، حفاظت کنیم؛ به قول آیت الله علی پناه اشتهاردی، از علما و مدرسان بزرگ حوزه علمیه قم چه کسی باور می کرد آن روحانی که با عمامه ای ساده به مدرسه فیضیه می آمد، روزی قرار است چنین انقلابی را رقم بزند، مگر با قدرت الهی.
پیام قرآن، پیامی جهانی است/ فضای مجازی، ابزار عملی انتشار آن
وی با اشاره به بحث جلسه قبلی خود در بزم اندیشه با موضوع «استعمار مجازی»، ابراز کرد: در اولین نوع استعمار، یعنی استعمار فیزیکی، صاحبان آن به جهان گشایی و اداره حکومت دیگر کشورها مبادرت می کنند؛ در این شکل استعمار، انگلیس دو سوم جهان را گرفت.
رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران به توضیح نوع دیگر استعمار پرداخت و گفت: بعداً استعمار فرهنگی شکل گرفت، مادامی که ایتالیائی ها خواستند مستعمره خود، کشور الجزایر را ترک کنند، الجزایری‎ها به آن ها گفتند: رفتید، اما آن ها در جواب گفتند: رفتیم ولی آثار معماری، سبک زندگی و فرهنگ ما همچنان باقی می ماند.
استعمار مجازی، قدرت فن آوری های نوین
وی اضافه کرد: من نوع سوم استعمار را «استعمار مجازی» نام گذاری کردم که فن آوری را ابراز نفوذ و حرکت خود در تار و پود جوامع مختلف کرده است؛ بنابراین در اینجا بحث از قدرت مجازی مطرح است و اولین نکته در این رابطه کسب شناخت است.
پرفسور حجت الاسلام عاملی، قدرت مجازی را قدرت داده کاوی و مدیریت داده و اطلاعات دانست و گفت: این جهان، جهانی ریاضی است و به نسبت توانائی‎هایش صفر و یک وجود دارد و بی نهایت است و قدرت مجازی هم بر این اساس، بی نهایت است؛ وقتی از قدرت مجازی سخن می گوئیم، در حال بحث درخصوص افزایش قدرت انسان ها هستیم.
وی با ذکر روایتی با این مضمون که در هنگام ظهور حضرت مهدی(عج) تنها دو جزء از 27 جزء علم بروز پیدا کرده است، بیان کرد: این نشانگر آن است که راه بسیاری برای بروز قدرت های جهان هستی وجود دارد، ذهن، ماهیت ریاضی دارد و ریشه علم سایبرنتیک نیز از ماهیت ماشین حساب های ساده ریاضی نشأت می گیرد.
رئیس انجمن علمی مطالعات جهان، با تشریح اینکه فضای مجازی، سوررئال را به رئال و امر تخیلی را به امر واقعی تبدیل می کند، تصریح کرد: آنچه در ذهن انسان می گذرد از مسیر این فضا، محقق می شود، تولید فیلم های علمی ـ تخیلی هالیوود در همین فضای سایبرنتیک ساخته می شود در حالی که عملاً خیالی هستند ولی جلوه ای واقعی می یابند.
فضایی به وزن یک انقلاب

وی با تاکید بر این نکته که محور توسعه قدرت انسان برخواسته از قدرت فکر اوست، ادامه داد: در همین راستا رهبر معظم انقلاب می فرمایند: «پرداختن به این فضا به اندازه وزن انقلاب اسلامی جایگاه دارد»، زیرا هم می تواند موجب نهادینه شدن ارزش های انقلاب اسلامی شود و هم می تواند آن را ازبین ببرد.
پرفسور حجت الاسلام عاملی با ابراز تاسف از اینکه در کشورمان در مورد این فضا ساده انگاری وجود دارد، اظهار کرد: فضای مجازی، تیغ دو لبه ای است که نحوه استفاده از آن، به استفاده کنندگان آن بستگی دارد؛ از آنجایی که همه رفتار این محیط بر اساس اصول فرهنگ غربی است، گریزی از ایجاد شبکه‎ای متکی بر فطرت الهی که بر مبنای قانون حقیقت زندگی انسان است، نداریم.
وی افزود: ما متاسفانه برای رفع این خلا، به کپی برداری از فیس بوک دست می زنیم، در حالی که بایستی فضای اجتماعی بر اساس اندیشه‎های اسلامی راه اندازی کنیم و این باید بر مبنای اندیشه انسان باشد.
پیام قرآن، پیامی جهانی است/ فضای مجازی، ابزار عملی انتشار آن
عضو وابسته گروه مطالعات آمریکایی دانشکده مطالعات جهان با ذکر مثالی توضیح داد: مثلاً ماهیت جهانی شدن را موضوعی تهدیدآمیز تعریف می کنیم، در حالی که مخاطبه قرآن کریم با همه انواع بشر است، پیام قرآن، پیامی جهانی است و از عربستان تا تاج آفریقا و اروپا و آمریکا را فرا گرفت؛ چون متناسب با علائق متکثر انسان ها پیام دارد و اکنون این پیام، ظرف عملی پیدا کرده تا حرفش را به همه برساند و توسعه دهد. 
نیازمند قدرت کارآمد الهی هستیم

وی تاکید کرد: ما نیازی به قدرت نرم نداریم چرا که قدرت کارآمد الهی را نیاز داریم، ارزش کار بزرگ رهبری در نگارش نامه ای خطاب به جوانان غرب هنوز بر همگان روشن نشده است، ما هم در حق امام خمینی(ره) و هم رهبر معظم انقلاب جفا کردیم زیرا اصول اندیشه های ایشان را نشناختیم.
پرفسور حجت الاسلام عاملی بیان کرد: امروز حتی چند کتاب تحلیلی درباره حکمت رهبری در اختیار نداریم؛ رهبری که افق نگاهش نجات آحاد بشر از انحراف ایجاد شده در مسیر زندگی است.
وی با ذکر روایتی دیگر از امام علی(ع) ابراز کرد: فقیر پایگاه اجتماعی ندارد، پس از آنجایی که قدرت مشروعیت ایجاد می‎کند، باید نسبت به کسب آن از مسیر اسلامی بکوشیم؛ فضای قدرت، هنجارهای متناسب با خودش را تولید می کند، نطام قدرت برای حریف بازی تعریف می کند.
ظرفیتی برای تحقق عدالت سلامی
استاد گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به محورهای 10 گانه حکم دوم رهبر معظم انقلاب مبنی بر محورهای راهبری توسعه ایرانی ـ اسلامی عنوان کرد: سلطه دو فضایی شده است و دامنه بیشتری پیدا کرده است، نباید از آن فاصله گرفت؛ از آن محیط می توان برای جلوگیری از فساد مالی و سازمانی استفاده کرد و عدالت اسلامی را از مسیر ظرفیت سیستمی کردن اطلاعات، محقق کرد.
وی ادامه داد: دشمن شناسی نباید منتهی به ترس از دشمن شود بلکه باید منجر به تقویت قدرت و خلاقیت یک جامعه شود، اگر ما به هراس مبتلا شویم، به همان نظریه های تاکید بر سلطه آمریکا بر همه ارکان جهان جامه عمل پوشانده ایم.
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است