خبرخون

امروز : جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 2 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 642

ثبت ملی یک خانه تاریخی پس از تخریب!

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : مجله اینترنتی برترین ها مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
خبرگزاری ایسنا: پس از تخریب بخش زیادی از خانه تاریخی «تدین» در نجف آباد اصفهان، باقی مانده های این بنای تاریخی به صورت اضطراری در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

دهم اردیبهشت ماه خبر رسید «خانه تاریخی تدین، باقی مانده از اواخر دوره قاجار پشت دیوارهای قاجاری اش فروریخت تا مالک اش بدون مجوز ساخت وساز، ساختمانی دیگر را در شهر عَلَم کند. »

حالا درست یک ماه پس از تخریب بخش زیادی از این خانه تاریخی، به نظر می رسد میراث فرهنگی استان اصفهان به تازگی به فکر ثبت ملی این خانه ی تاریخی افتاده است، یعنی باقیمانده های خانه مخروبه «تدین» در نجف آباد.

فریدون الهیاری، مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان (11 خرداد) از ثبت اضطراری خانه تاریخی تدین در شهرستان نجف آباد در کمتر از یک هفته خبر داد.

وی اظهار کرد: با توجه به فروش خانه تاریخی تدین توسط وارثان مرحوم تدین، مالک جدید با مقاومت در برابر ثبت ملی این خانه تاریخی، در دو ماه گذشته با تعرض به این بنای تاریخی، اقدام به تخریب بخش هایی از آن مانند تخریب سقف های خانه کرد.

او با بیان این که پس از این اقدام غیر فرهنگی، مدیریت میراث فرهنگی شهرستان با هماهنگی اداره کل به سرعت وارد عمل شده و با برخورد قانونی به موقع از ادامه تخریب این خانه تاریخی ارزشمند جلوگیری کرد، افزود: با توجه به مقاومت مالک جدید این خانه دربرابر ثبت ملی اثر، میراث فرهنگی شهرستان و حوزه ثبت آثار تاریخی استان به سرعت وارد عمل شد و در حالی که پرونده این تخلف در دستگاه قضائی در جریان بود، با مشقت در حالی که مالک خانه از ورود کارشناسان به داخل خانه جلوگیری می کرد، با همکاری نهادهای مختلف، استناد به عکس های تاریخی و پرونده این اثر در اداره کل و با تکیه بر بررسی های میدانی، در عرض یک هفته اقدام به تهیه پرونده ثبت اضطراری این خانه تاریخی و ارائه آن در موعد مقرر و خارج از نوبت به شورای عالی ثبت ملی کشور کرد.

الهیاری درباره آخرین فرآیند ثبت این خانه تاریخی نیز اظهار کرد: پس از تهیه پرونده، مرحله بعدی دفاع از این پرونده در شورای عالی ثبت آثار تاریخی کشور بود، این در حالیست که با توجه به تخریب بخش هایی ازاین خانه، اعضای تیم ثبتی استان با مستندات متقن و با دفاعی شایسته موفق شدند نظر مساعد اعضای شورا را جلب کنند، بنابراین پس از ارائه دفاعیات گروه کارشناسی، این خانه تاریخی با اکثریت آراء اعضای شورای ثبت ملی آثار کشور در خارج از نوبت رسیدگی شده وبه صورت اضطراری به ثبت ملی رسید.

وی اضافه کرد: در حال حاضر و با توجه به ثبت ملی این اثر، مسئولان شهرستان نجف آباد ویگان حفاظت اداره کل با قدرت تمام اقدامات لازم را در راستای حفاظت از بخش های سالم این اثر به عمل آورده و تلاش می کنیم تا بخش های تخریب شده این اثر منحصر به فرد تاریخی را مرمت کنیم.
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است