خبرخون

امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 7 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 1810

تشریح کارشکنی های دولت سعودی در برگزاری حج تمتع/ پاسخ های پیامکی دولت سعودی به اوحدی

تشریح کارشکنی های دولت سعودی در برگزاری حج تمتع/ پاسخ های پیامکی دولت سعودی به اوحدی
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : خبرگزاری آنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

تشریح کارشکنی های دولت سعودی در برگزاری حج تمتع/ پاسخ های پیامکی دولت سعودی به اوحدی

نشست خبری رئیس سازمان حج و زیارت

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به کارشکنی های دولت سعودی در برگزاری حج تمتع گفت: عربستان به دنبال تسویه حساب سیاسی با ایران بود و این تسویه حساب را با زائران ما انجام داد .

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه های داخلی و خارجی با اشاره به به موضوع کارشکنی های دولت سعودی در برگزاری حج امسال، محرومیت زائران ایرانی از حج تمتع امسال را سناریوی تلخی دانست که دولت سعودی و مسئولان عربستان از مدت ها قبل برای ایران در نظر گرفته بودند و افزود: طی نظر سنجی های صورت گرفته مردم از ما خواستند جایی که منافع ملی و خون شهدای منا پایمال می شود، قراردادی را امضا نکنید. علی رغم اینکه هیات ایرانی هیچ یک از تفاهم نامه های سعودی در مورد حج را امضا نکرد اما دولت عربستان در رسانه های خود اعلام کردند که پس از 35 سال ایرانی ها را مجبور کردیم که از مواضع خود کوتاه بیایند در حالی که چنین اتفاقی رخ نداد.

اوحدی گفت: متاسفانه به دلیل دخالت های سایر دستگاه های عربستان در موضوع حج و عدم هماهنگی وزارت حج عربستان، زائران ایرانی امسال از حضور در موسم حج محروم شدند البته ما پیگیر حقوق سلب شده زائران ایرانی هستیم زیرا امسال حدود 6میلیون زائر از حج عمره و حدود یک ونیم میلیون زائر از حج تمتع محروم شدند و این موضوع ناشی از نگاه ذره بینی و تند سیاسی عربستان به فریضه حج زائران ایرانی است.

رئیس سازمان حج و زیارت یادآور شد: عربستان به دنبال تسویه حساب سیاسی با ایران است و این تسویه حساب را با زائران ما انجام داد زیرا عربستان در تفاهم نامه جدید محدودیت های جدی را برای ایران اعمال کرد، از جمله عدم استفاده از پرچم ایران در مکان های استقرار، اعلام اسامی ساختار تشکیلاتی بعثه و سازمان حج و سوابق آنها به دولت عربستان، محدود کردن مراکز پزشکی حج و زیارت در منا و عرفات، عدم ورود داروهای مورد نیاز زائران و جلوگیری از برگزاری دعای کمیل که در تفاهم نامه جدید از سوی عربستان اعمال شد.

وی افزود: این محدودیت ها در حالی صورت می گیرد که حتی یک دستگیری در دعای کمیل نداشتیم و این تنها بهانه عربستان برای عدم برگزاری دعای کمیل است. پس از برگزاری حج سال گذشته وزیر حج عربستان اعلام کرد که زائران ایرانی از منظم ترین و با اخلاق ترین زائران هستند زیرا در زمان مشخصی دعای کمیل را برگزار کردند و حتی محل برگزاری دعا را پاکیزه تر از قبل تحویل دادند همچنین در حین برگزاری دعا هیچ شعار سیاسی مطرح نکردند. همچنین محدودیت تعداد درمانگاه و مراکز پزشکی ایرانی را اعلام کردند در حالی که سال گذشته با فاجعه عظیم منا مواجه بودیم و تمام پزشکان و داروهای مورد نیاز از داخل کشور به عربستان ارسال می شود و در حادثه منا 600 زائر ایرانی و غیرایرانی توسط مرکز پزشکی حج و زیارت و مراکز امدادی ایران نجات پیدا کردند.

وی ادامه داد: قطعاً سال آینده حج را خواهیم داشت، همچنین سهمیه زائران محروم شده از حج تمتع امسال برقرار است و در اولویت هستند بنابراین برای حج سال آینده برنامه ریزی های زیادی خواهیم داشت اما دولت عربستان باید بداند هزینه سنگینی را بابت این رفتار و محروم کردن زائران و تبعیض در پذیرش زائران باید پرداخت کند.

رئیس سازمان حج و زیارت به آمار انصراف دهندگان اشاره کرد وگفت: 25 هزار زائر ثبت نام کردند که 15 هزار نفر از آنها انصراف دادند البته برای گرفتن قسط اول خود مشکلی ندارند. همچنین به زائران دیگری که انصراف نداده اند توصیه می کنیم نسبت به پس گرفتن پول خود اقدام نکنند و اجازه دهند که نوبتشان محفوظ بماند.

اوحدی با اشاره به پیگیری حقوق شهدای منا، گفت: راهبرد سازمان حج و زیارت بر اساس تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر این است که مناسک حج با روابط سیاسی گره نخورد اما ما مسئول بلندگوی عربستان نیستیم که در این جنگ رسانه ای امام جماعت آنها اعلام می کند که خون شیعه حلال است. در هر صورت وزارت خارجه و قوه قضاییه پیگیر حقوق شهدای منا هستند و پرداخت دیه بر عهده دولت عربستان است.

اوحدی متوسط سن زائران حج تمتع را بین 60 تا 63 سال عنوان کرد و گفت: با توجه به معدل سنی بالایی که با آن مواجه هستیم ضرورت دارد اقدامات مناسبی در بحث اعزام زائران صورت گیرد. در سال های قبل بر اساس تفاهم نامه های قبلی که انجام می شد یک برنامه و جدول زمانی مشخصی داشتیم که با این برنامه برای اعزام حجاج برنامه ریزی های لازم را انجام می دادیم به طوری که هر سال در تاریخ 7 ربیع الثانی به دعوت عربستان هیأت ایرانی وارد این کشور می شد و پس از مذاکرات و امضای تفاهم نامه و قراردادها، برنامه ریزی برای اعزام زائران صورت می گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت در مورد قراردادهای حج تمتع گفت: در راستای اعزام حجاج صدها قرارداد مختلف به امضا می رسد از جمله قرارداد اقامت، حمل ونقل هوایی و حمل ونقل زمینی که باید از مدت ها قبل برای آن برنامه ریزی و زمان بندی مشخص شود همچنین برای تدارکات و تغذیه زائران حدود 80 قرارداد منعقد می شود زیرا باید نوع غذا و مواد اولیه آن تامین شود همچنین برای مدتی که زائران در صحرای عرفات حضور دارند تدابیر غذایی خاصی در نظر گرفته می شود.

وی در مورد روند مذاکرات با مسئولان کشور عربستان گفت: دو، سه روز قبل از قطع رابطه سیاسی، وزیر حج عربستان از ما درخواست کرد تا زمان امضای قراردادها را دو ماه به تأخیر بیندازیم و زمان قرارداد بعدی را 19 اسفند مشخص کرد، علی رغم قطع رابطه سیاسی، اراده ما بر این بود که حج تمتع به روال سابق برگزار شود بر همین اساس طی نامه ای به وزیر حج عربستان اعلام کردیم که چگونه با توجه به قطع رابطه سیاسی ویزای هیأت ایرانی را دریافت کنیم. پاسخی نداشتیم تا اینکه طی یک پیامک جوابی از عربستان اعلام شد که ویزای هیأت ایرانی در دبی صادر می شود و برای ما این سؤال پیش آمد که چرا باید دبی انتخاب آنها باشد ضمن اینکه گرفتن ویزای دبی 10 روز زمان می برد اما چاره ای نداشتیم و در نهایت گذرنامه هشت نفر هیأت ایرانی را به دبی رساندیم اما ویزاها صادر نشد و اعلام کردند که با وزارت خارجه عربستان هماهنگ نشده است و به ما گفتند باید منتظر بمانیم؛ مجدد نامه ارسال کردیم و باز هم از طریق پیامک به ما پاسخ دادند که 26 فروردین ماه ویزای هیأت ایرانی در دبی آماده است اما باز هم بداخلاقی سیاسی و گره زدن حج به مسائل سیاسی باعث شد از تعداد 8 نفر تنها برای 5 نفر نمایندگان ایران ویزا صادر کنند و در زمان ورود این 5 نفر به عربستان نیز اخلاق و رفتار اسلامی سیاسی را رعایت نکردند.

اوحدی ادامه داد: روز جلسه سه موضوع را با وزیر حج عربستان مطرح کردیم اول اینکه چرا انقدر دیر قراردادها باید بسته شود دوم اینکه چگونه می خواهند بعد از سه ماه تأخیر برای 64 هزار زائر ایرانی ویزا تهیه کنند و سوم اینکه پروازهای ما به چه صورت انجام می شود و چهارم اینکه با توجه به حادثه تعرض به نوجوانان ایرانی حافظ قرآن در فرودگاه جده چرا هنوز یک حکم ساده برای این دو مامور خاطی صادر نشده است که وزیر حج عربستان گفت که من هم تعجب می کنم و فکر می کردم برای دو پلیس متخلفی که قصد تعرض به دو نوجوان زائر ایرانی را داشتند حکم صادر شده است.

رئیس سازمان حج و زیارت اضافه کرد: سقوط جرثقیل و فاجعه منا نیز از حوادث تلخ، غیرقابل قبول و توجیه ناپذیر بود که عربستان اعلام کند با توجه به حوادث سال گذشته امسال چه تدابیر و تمهیداتی برای تامین امنیت زائران در نظر گرفته است که وزیر حج عربستان اعلام کرد واژه امنیت بار معنایی سیاسی دارد و ما نمی توانیم آن را در قراردادها و تفاهم نامه ها درج کنیم.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است