اشرف بروجردی در گفت وگو با خبرنگار جوانان خبرگزاری برنا در رابطه با اعتقاد و نگاه امام خمینی(ره) به جوانان  گفت: سالگرد ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) فرصت محترمی است که به رسانه ها یادآور شود اندیشه ها و دیدگاه های حضرت امام (ره) را دنبال و احیا کنند.

بروجردی در خصوص نقش و جایگاه اجتماعی جوانان نزد حضرت امام خمینی گفت: زمانی که نظام مقدس جمهوری اسلامی شکل گرفت، مسئولیت ها و مدیریت های مهم مانند نخست وزیری و فرماندهی عملیات ها در 8سال دفاع مقدس  به جوان ترین ها سپرده شد و این نشان دهنده رویکرد حضرت امام به این ظرفیت گران بها برای جامعه است.

وی افزود: جامعه ایران جامعه جوانی است و باید به مسائل جوانان نگاه ویژه ای شود. حضرت امام مداوم بر اهمیت موضوع جوانان تاکید داشتند و زمانیکه در بخش های مختلف حضور پیدا می کردند، این نکته رایاد آور می شدند که مملکت باید توسط جوانان اداره شود و برای رسیدن به جایگاه های برتر باید از پتانسیل جوانان استفاده کنیم.

بروجردی تصریح کرد: دلیل تاکید حضرت امام بر استفاده از پتانسیل های جوانان، آن است که جوان دارای ذهن خلاق و پرسشگر است و با استفاده از قدرت خلاقیت و پرسشگری می تواند رشدی را برای جامعه ایجاد کند.

وی درباره علت اعتماد حضرت امام(ره) به جوانان اظهار داشت: امام خمینی(ره) جوانان را باور داشتند. این باور از آنجایی نشئت می گیرد که جوانان وقتی به یک مساله ای ایمان  می آورند، در اعتقادات خود نسبت به موضوع ثابت قدم هستند، متزلزل نمی شوند و منفعت طلبی شخصی ندارند.

بروجردی تصریح کرد: اکثر جوانانی که وارد عرصه مبارزه و مسئولیت می شوند، در مقایسه با کسانی که یک دوران مدیریت را پشت سر گذاشتند در مواضع خود ثابت قدم تر هستند. این موضوع به دلیل آن است که برای جوان مواضع شخصی مهم نیست. تنها موضوعی که برای جوان اهمیت دارد باورها و اعتقادات است. نکته بعدی درباره علت اعتماد حضرت امام (ره) به جوانان، انرژی جوانی است. انرژی که جوان دارد با هیچ چیز قابل معاوضه نیست و همین انرژی جوانان است که باعث می شود جوان از جا برخیزد و به سمت آرمان ها حرکت کند. نکته دیگر، باور و رویکرد امام درباره جوان ذهن خلاق و پرسشگری جوانان بود. امام خمینی (ره) اعتقاد داشتند همین پرسشگری باعث می شود ابهامی در ذهن باقی نماند.

اشرف بروجردی درباره استفاده کمتر از جوانان در دستگاه های دولتی گفت: توجیه مسئولان در این باره نداشتن تجربه کافی جوانان در حوزه های مختلف است و تا حدودی درست می گویند اما مسئولان باید تجربه 37 ساله انقلاب را به عنوان یک سرمایه برای جوانان به کار ببرند. استفاده نکردن از جوانان در دستگاه ها و به طبع آن نبود ایده های جدید و نو، باعث بوجود آمدن یک ایستایی در جامعه می شود.

بروجردی در پایان خاطر نشان کرد: راه حل این مشکل آن است که جوانان در کنار کسانی که تجربه در مسائل مختلف را دارند قرار گیرند تا با انتقال تجربه از بزرگتر ها و پویایی و انرژی جوانان، جامعه از حالت ایستایی خارج شود.