به گزارش خبرنگار جوانان خبرگزاری برنا، حضرت امام خمینی(ره) حکیمی ژرف اندیش بود که از آغاز نهضت اسلامی، با نگاه اندیشمندانه خود، موجب بیداری دینی در قشر عظیم جوانان این مرز و بوم شد. ایشان در آغاز حرکت الهی خود در نجف اشرف، تمامی جوانان و دانشجویان را با نگاهی نو، همه سویه و جامع به دین فراخواندند و فرمودند: «حس مسئولیت نسل جوان و کوشش های بی شائبه آنان در راه دفاع از اسلام و نوامیس قرآن مجید، در خور تقدیر و امیدواری است. این جانب در این تبعیدگاه ثانوی، چشم امیدم به جوانان روحانی و دانشگاهی مسلمان بوده و انتظار دارم که با تهذیب نفس و اخلاص، مطالعات و تحقیقات وسیع و دامنه داری را در زمینه شناخت احکام اسلامی و مبانی نورانی قرآن آغاز نمایند؛ اسلام واقعی را بشناسید و بشناسانید».

اعتقاد عملی حضرت امام خمینی(ره) به جوانان در بین مسئولان بی سابقه بوده است. از همان روز های ابتدایی پیروزی انقلاب حضرت امام مسئولیت های مهم را به جوانان واگذار کردند. سمت هایی مانند نخست وزیری و بخش هایی مانند کمیته انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دست جوانان تاسیس و مدیریت شد. این اعتماد در سال های نفس گیر 8 سال دفاع مقدس نیز ادامه پیدا کرد و فرماندهی و مدیریت میدان نبرد نیز به جوانان واگذار شد.

سرداران شهید مهدی باکری و ابرهیم همت از افرادی بودند که در عین جوانی مدیریت و فرماندهی جبهه های جنگ را عهده دار بودند و به خوبی توانستند این مهم را به سرانجام برسانند.

رهبری انقلاب نیز مانند امام(ره) همواره بر نقش جوانان در مسیر رشد و توسعه جامعه تاکید داشته اند اما برخلاف آنها در بدنه مدیریتی کشور جوانان همیشه به عنوان شعار و ابزار دیده شده اند و اعتماد به آنها کمرنگ بوده است.

پس از عروج ملکوتی حضرت امام (ره) و آغاز به کار دولت سازندگی جوانانی که، حالا دیگر از جبهه های جنگ بازگشته بودند، وارد کارزار سازندگی شدند. آیت الله هاشمی رفسنجانی نیز در دولت سازندگی تا حدودی از جوانان در حوزه های مدیریتی و میدانی استفاده کردند. با روی کار آمدن دولت اصلاحات موضوع جوانان رنگ و بوی خاصی به خود گرفت. در سال 79 سازمان ملی جوانان توسط دولت اصلاحات تاسیس شد. سازمان ملی جوانان از جمله سازمانهای دولتی ایران بود که بنابر قانون برنامه سوم توسعه، در حد فاصل مهر ۱۳۷۹ تا خرداد ۱۳۹۰، به عنوان جایگزین شورای عالی جوانان بود که در نهایت با حکم رئیس جمهور دولت دهم ، منحل شد. روسای این سازمان در طول مدت فعالیت، در اصل همان دبیرهای شورای عالی جوانان بودند که چارچوب فعالیتهای یکسانی را شامل می شدند اما تحت عنوان و سمتی متفاوت؛ از اهداف سازمان ملی جوانان، حل مسایل جوانان، اعتلا و رشد نسل جوان کشور و استفاده بهینه از استعدادها و توانایی های نسل جوان بود.

هرچه از عمر دولت ها می گذرد اعتقاد عملی به جوانان روز به روز بیشتر رنگ خود را می بازد. با روی کار آمدن دولت نهم که رئیس آن خود از جوانان رشد یافته در نظام جمهوری اسلامی ایران بود اعتقاد عملی به جوانان به اعتقاد شعاری تبدیل شد. مسئولان دولت دهم بیشتر ار آنکه بخواهند جوانان را به صورت عملی مورد استفاده قرار دهند تنها به  دادن شعار در حوزه جوانان اکتفا کردند. این بی توجهی آنقدر ادامه پیدا کرد که در تاریخ 8 دی ماه سال 1389 سازمان ملی جوانان با سازمان تربیت بدنی ادغام و تبدیل به وزارت ورزش و جوانان شد.

در 2 سال ابتدایی آغاز به کار این وزارتخانه که بیشتر به وزارت ورزش شباهت داشت، به دلیل توجه بیش از حد مسئولان وقت به حوزه ورزش اقدامات خاصی درحوزه جوانان صورت نگرفت. پس از دولت دهم، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید حوزه جوانان جان تازه ای به خود گرفت. در دولت یازدهم ، وزارت ورزش و جوانان با تعریف یک معاونت به نام معاونت ساماندهی امور جوانان نشان داد که این وزارتخانه قصد دارد در حوزه جوانان نیز کار های مهمی را انجام دهد. دکتر حسن روحانی  رئیس دولت یازدهم بارها در برنامه های انتخاباتی و برنامه های دولت اعلام کرده است که به جوانان و جوان گرایی اعتقاد دارد و فضاهایی را برای فعالیت جوانان در رده های بالای مدیریتی کشور فراهم کرده است.

امیدواریم دولت مردان جمهوری اسلامی ایران به طبعیت از بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی و رهبری انقلاب به جوانان اعتماد کنند  و فضا را برای فعالیت آنان فراهم کنند و اعتقاد شعاری به جوانان بار دیگر مانند سال های نخستین انقلاب به اعتقاد عملی تغییر ماهیت دهد.