خبرخون

امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 3410

اکثریت قاطع مجلس دهم متعلق به اصولگرایان است/ خبرگان لیست امید هیچ سنخیتی با اصلاحات نداشتند

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : فارس نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت مبارز در نشست خبری که صبح امروز در محل جامعه روحانیت برگزار شد، با اشاره به ایام ارتحال حضرت امام خمینی (ره) اظهار داشت: ما باید یاد امام و پانزدهم خرداد را زنده بداریم؛ جامعیت امام بسیار کم نظیر است و رهبری حضرت امام قدرت های بزرگ جهان را به حیرت انداخته است.

مصباحی مقدم در ادامه با اشاره به ایام ماه مبارک رمضان و دعوت مردم به حضور در مساجد بویژه در شب های قدر تاکید کرد: باید احترام ماه مبارک رمضان را حفظ کرد و ما از ائمه جماعات و جمعه ها تقاضا داریم که منابر خود را مزین به مسائل اخلاقی کنند چراکه جوانان به این مسائل نیاز دارند و گاهی این موضوع افت می کند.

سخنگوی جامعه روحانیت به مساله حج پرداخت و ادامه داد: اقدام آل سعود را در بستن راه خانه خدا محکوم می کنیم و طبق وعده الهی کسانی که راه خدا را می بندند دچار عذاب دردناک الهی خواهند شد و آل سعود نیز مصداق بارز کسانی هستند که راه خدا را بسته اند.

وی با اشاره به اتفاقات سال گذشته در سرزمین حج از جمله سقوط جرثقیل و حادثه دردناک منا که منجر به جان باختن 7 هزار نفر از حجاج شد تصریح کرد: آل سعود شایستگی حرمین شریفین را ندارد چرا که به جای عذرخواهی و جبران خسارات سال گذشته با لجاجت بر مواضع باطل خود اصرار می کند.

مصباحی مقدم یادآور شد: آنها نه تنها شرایط ناامنی را برطرف نکرده اند بلکه دولت عربستان هیچ تعهدی نیز نداده است و علاوه بر این ما نسبت به حجاج ایران نگرانیم چرا که سفارت و کنسولگری نداریم که بخواهد از حجاج ایران حمایت کند؛ آنها حتی اجازه نمی دهند که در بعثه رهبری پرچم ایران نصب شود از این رو طبق تاکید علما و مراجع تقلید در شرایطی که امنیت حج فراهم نیست، این فریضه ضرورتی ندارد. 

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: هیچکس حق ندارد در سرزمین وحی برای خود اجازه و اختیارات ویژه قائل شود اما چطور آل سعود به خود اجازه می دهد که با سیاست های ناهنجارش به ملت ها امر و نهی کند.

وی در بخش پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره ترکیب هیات رئیسه مجلس دهم که مورد سوال یکی از خبرنگاران قرار گرفت اظهار داشت: بنده به نمایندگان دوره دهم که با رای ملت در جایگاه نمایندگی مردم قرار گرفتند تبریک می گویم و آرزوی توفیق آنها را دارم؛ ما از انتخاب آقای لاریجانی خوشحال هستیم و البته پیش بینی ما نیز این بود که ایشان رئیس مجلس می شود.

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه هر دو نائب رئیس مجلس از لیست امید هستند در عین حال گفت: یکی از آنها اصولگرا و دیگری اصلاح طلب است و آقای مطهری همیشه گفته اصلاح طلب نبوده و یک اصولگرا است.

نماینده سابق مجلس، ترکیب هیات رئیسه مجلس را متفاوت از سه دوره گذشته برشمرد و افزود: در حال حاضر هیات رئیسه خوبی از نظر سابقه نمایندگان شکل گرفته و انشاءالله موثر واقع شود چراکه مهم خدمت گذاری به مردم است.

وی ادامه داد: نمایندگان باید تلاش کنند وضعیت بهتری را برای کشور رقم بزنند و از این رو نظارت مساله بسیار مهمی است البته ارتباط مجلس و دولت در مجلس نهم خوب بود اما امیدواریم با حمایت مجلس جدید با یک سال باقیمانده بهتر کار کند.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره عبور نکردن اصولگرایان از آنچه وی تندروی خواند، توضیح داد: گمان نمی کنم اتفاقی که افتاده است نشان دهنده عزم و اراده دو جریان برای آنچه می خواسته اند باشد، نه اصلاح طلبان می خواستند شخصیت های درجه سه و چهار خود را به مجلس بفرستند نه اصولگرایان می خواستند افراد موثر و پخته خود را کنار بگذارند اگرچه افراد اصولگرای راه یافته به مجلس دهم از چهره های موفق هستند اما باید توجه کنیم آنچه رقم خورده است انتخاب مردم محسوب می شود.

این نماینده سابق مجلس یادآور شد: افراط و تندروی از هر دو طرف مذموم است و تندروی به معنای خروج از اخلاق و ارزش ها است نه قاطعیت و محکم ایستادن بر سر مواضع.

وی درباره اینکه چرا اصولگرایان کلید خود را به لاریجانی نمی دهند گفت: آقای لاریجانی از شخصت های برجسته اصولگرایی است اما معنایی ندارد که کلید به دست ایشان داده شود چرا که در جریان اصولگرایی شخصیت هایی مهمی مانند ایشان وجود دارد و این کلید باید برای جمع باشد.

مصباحی مقدم در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر فضاسازی رسانه های اصلاح طلب درباره کسب اکثریت مجلس و خبرگان و نتیجه ریاست این دو مجلس اظهار داشت: در شرایط تبلیغات انتخاباتی، رسانه ها سعی دارند فضاسازی کنند و به تعبیری فضا را غبارآلود نگه دارند که در چنین فضایی هر کس از آرمان و آرزوهای خود می گوید اما وقتی شرایط آرام شود واقعیت مشخص خواهد شد.

این نماینده سابق مجلس ادامه داد: برداشت ما در همان شرایط نیز این بود که اکثریت قاطع از آن جریان اصلاحات نیست و در خبرگان نیز یک چنین جریانی نمی تواند رخنه و نفوذ کند و تاثیرگذاری کند. هرچند که شخصیت های وارد شده به خبرگان بیشتر نزدیک به اصلاحات است اما این به معنای تاثیرگذاری نیست و کسانی که در تهران مورد حمایت لیست امید برای خبرگان بودند، هیچگونه سنخیتی با جریان اصلاحات ندارند. 

وی افزود: درباره ترکیب مجلس دهم نیز بنده اکثریت آن را اصولگرا و اقلیت مهمی از ان را اصلاح طلب می دانستم که از این رو رای 103 نفر به آقای عارف برای ریاست مجلس نشان دهنده اکثریت قابل توجه اصولگرایان است؛ ما قبل تر هم گفته بودیم اگر مجلس به دست اصلاح طلبان بیفتند نگران نیستیم البته اصلاح طلبانی که به مبانی و ارزش های انقلاب پایبند باشند. 

مصباحی مقدم جابجایی قدرت در نظام جمهوری اسلامی را امری طبیعی دانست و گفت: اتفاقات فتنه 88 حاصل ابزار قرار دادن قدرت برای یک حرکت انحرافی بود که با لطف خداوند و رهبری نظام این بحران را پشت سر گذاشتیم لذا اگر جریان اصلاح طلب خط قرمزها را رعایت کند تجربه خوبی برای اثرگذاری در قدرت در دوره های بعدی خواهد داشت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آخرین وضعیت و جلسات ائتلاف اصولگرایان پس از انتخابات گفت: تمام همت مجموعه این است که ائتلاف و وحدت بعد از انتخابات نیز دنبال شود و ما نیازمند حفظ این ساختار هستیم، اگر چه حزب فراگیر نداریم اما احزاب و تشکل ها باید دائما با یکدیگر بنشینند و گفت وگو کنند تا در انتخابات نیازی به فراخوان نباشد.

وی درباره برنامه این ائتلاف برای انتخابات 96 خاطرنشان کرد: این سخن اگرچه حرف خوبی است اما هنوز انتخابات 96 در دستور کار قرار نگرفته است.

مصباحی مقدم درباره مجلس دهم که مورد سوال یکی از خبرنگاران بود گفت: این راه خود مجلسی ها باید پاسخ دهند اما اگر از بنده به عنوان یک شخص با تجربه مشورت بطلبند مهمترین مساله کشور را اقتصاد، رکود، بیکاری، تورم و کمبود سرمایه و فرهنگ متناسب با پیشرفت اقتصادی می دانند.

این نماینده سابق با اشاره به تعطیلی بخش اعظمی از کارخانجات به مساله تاخیر ازدواج، رشد طلاق و ازدواج و ناهنجاری های اجتماعی پرداخت و یادآور شد: یک مشکل دیگر ساختار دولت است که بسیار بزرگ و ناکارآمد بوده و نمی تواند به صورت چست و چابک به مردم خدمت کند. از این رو ما نیازمند اصلاح این سیستم و نظام بانکی و پولی خود هستیم.

وی انتخاب لاریجانی از سوی نمایندگان مجلس را نشان دهنده یک رویکرد معقول در مجلس دهم دانست و گفت: امیدواریم که این مسیر استمرار داشته باشد و همه نمایندگان مسیر همگرایی را دنبال کنند.

مصباحی مقدم درباره کوچک شدن فراکسیون ولایت که مورد سوال یکی از خبرنگاران بود اظهار داشت: تبدیل فراکسیون اکثریت به چند فراکسیون برای مجموعه خسارت بار است چراکه اثر فعلی به خاطر یکپارچگی است که در این مجموعه از پایداری تا مستقل هایی که به لاریجانی رای داده اند حضور دارند و نباید دچار تشتت شوند.

این نماینده سابق مجلس درباره تعداد روحانیون مجلس دهم که تنها 16 نفر هستند خاطرنشان کرد: این تعداد جایگاه روحانیون را در مجلس دهم افت داده است و این مساله شایسته نظام نیست چرا که در آغاز کار مجلس بالای 50 درصد از افراد روحانی در آن حضور داشتند و مشکل ما در این زمینه عدم استقبال و پیشگامی روحانیون فاضل است.

انتهای پیام/

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است