خبرخون

امروز : پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 514

آماده انتقال بازیکنان و مربیان با استعداد ایران به لیگ هلند هستم

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : وانا نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

وانانیوز-این مربی که فعالیت دو دهه ای مربیگری را در پایه های مختلف لیگ هلند تجربه کرده و سطوح مربیگری را تا سرحد نشستن به عنوان کمک مربی روی نیمکت تیم ملی هلند سپری نموده در گفت وگو با «گل» از شرایط انتخاب و برنامه هایی که در سر دارد گفت که در ذیل از حضورتان می گذرد:

تبریک می گوییم بابت انتخاب شما به عنوان سرمربی تیم دوم نایمخن. چه شد که به این سمت انتخاب شدید؟

با نایمخن آشنایی داشتم، اما اجازه بدهید توضیحاتی از نحوه انتخابم بگویم که چقدر سخت است. هلند یک کشور فوتبال خیز و پر از مربیان با استعداد است. در حال حاضر این کشور 15 هزار مربی دیپلمه دارد که از این تعداد 4 هزار نفر دیپلم A اروپا دارند و از این تعداد هم 1800 نفر بیکار هستند. این به این معناست که وارد شدن به این عرصه چقدر در کشور هلند سخت است و مشکل است به راحتی در فوتبال این کشور به عنوان یک مربی جا بیفتید. من 11 سال است که سرمربی هستم که در این میان با سه باشگاه بابت آکادمی های آنها قرارداد رسمی داشتم و در برهه ای هم رییس این آکادمی ها بوده ام. در باشگاه های قبلی که من بودم در سطح آماتور کار می کردم. البته معنی آماتور در فوتبال شاید در ایران به این معنا باشد که یک زمین چمن که یکسری در آن فوتبال بازی می کنند اما واقعیت این طور نیست. در این کشور آکادمی ها و امکاناتی که آنها دارند را شاید یکی، دو باشگاه فوتبال ایران کامل داشته باشند. به هرحال در فوتبال هلند کار کردن یک مربی آن هم یک مربی که از یک منطقه دیگر و از ایران که فوتبالی در حال رشد دارد آمده بسیار سخت است. با مدرکی که من دارم، می توانم کمک مربی تیم ملی هلند و حتی تیم مطرحی مثل آژاکس باشم اما به عنوان سرمربی باید مدرک آن را بگیرم.

پس این سطح توانایی باعث شد در میان این همه مدعی کار را به شما بسپارند؟

در هر کشوری موقعیت هایی که داری باید هدف و فلسفه خودت را داشته باشی تا بتوانی به عقیده هایت دست پیدا کنی. این مساله در کشوری صاحب فوتبال مثل هلند بسیار مهم است. طرز فکر یک مربی از فوتبال و نحوه اجرا بسیار مهم است. شناخت، انتخاب و انتصاب یک مربی با مصاحبه های مختلف، با زیرنظر گرفتن فعالیت حرفه ای و دیگر شرایط به دست می آید و این موضوع در مورد من هم صدق می کرد. در این چند سال که در فوتبال هلند کار می کنم استعدادهای زیادی را به باشگاه های هلند فرستادم چون سرمربی بزرگسالان و تیم های پایه نیز بوده ام. به جز علیرضا جهانبخش که خودش استعداد بود و من مدیربرنامه و منیجر او هستم، بازیکنان با استعدادی را پرورش دادم که بر سر یکی از آنها در 3 باشگاه مطرح هلند از جمله نایمخن دعواست. این بازیکن حدود 2سال پیش و وقتی 15 ساله بود تحت نظر من قرار گرفت. در حالی که آن موقع باورش برای

خیلی ها دشوار بود.

تیم دوم نایمخن الان در چه سطحی قرار است بازی کند؟

تیم ها در هلند در سطوح مختلف تیم داری می کنند و هر لیگ بازیکن مخصوص خود را دارد و این کار بنا به کیفیت و توانایی فنی و مالی باشگاه ها صورت می گیرد. تیم امید NEC لیگ خاص خود را دارد و در میان یک سری باشگاه ها بازی می کند. بازیکنان جوانی که قرار است در بزرگسالان بازی کنند به این تیم اضافه می شوند و با تمرینات منظمی که دارند با تیم های مطرح، بازی های مختلف برگزار می کنند. با این حال در تیم دوم NEC که من سرمربی آن هستم بازیکنانی قرار دارند که باید آماده شده و پرورش داده شوند برای بازی در سطح یک باشگاه و در لیگ رجیونال. بازیکنانی که استعداد هستند و در صورت نیاز به تیم اصلی منتقل شده و با آنها قرارداد حرفه ای بسته می شود. با این حال این مساله برای این فصل است و از سال بعد تیم دو با تیم امید یکی خواهد شد که حداقل در دویژن2 و حتی ژوپیلر لیگ (لیگ یک) بازی کند.

در بحث این استعدادیابی که از آن صحبت کردید نگاهی هم به استعدادهای فوتبالی ایران دارید و آیا اجازه به شما داده شده که روی بازیکنان جوان و آینده دار فوتبال کشورمان کار شود.

صددرصد. در صحبت هایی که داشتیم قرار شد اجازه بدهند به جز بازیکن در سطح مربیگری هم استعداد پرورش دهیم. قرار است بازیکنان 14 تا 17 ساله ای که در ایران هستند و در رده های پایه کار می کنند در دوره های یک تا سه ماهه با آکادمی تمرین کنند و در صورت مستعد بودن بازهم برگردند و کار را با آنها ادامه دهیم. این مساله در فوتبال هلند با توجه به درخشش علیرضا جهانبخش شدنی است.

و در مبحث مربیان...

یک اشکال بزرگ در فوتبال ایران این است که باشگاه ها به جای لطف به بازیکنانی که با فوتبال خداحافظی می کنند، خودشان آن ها را نابود می کنند. یعنی تا کفش های خودشان را آویزان می کنند از آنها به عنوان یک مربی یا حتی سرمربی در کادرفنی خود بهره می برند که این مساله ظرف شش ماه تمام علایق و آرزوهای آن ها را نابود می کند. چون آنها بر اساس و شکل صحیح

دوره های مربیگری را طی نکرده اند. ما این امکان را به وجود آوردیم که مربیان جوان یک تا دو ماه در کنار مربیان آکادمی باشگاه حضور داشته باشند. به عنوان مثال من الان سرمربی تیم دوم NEC شدم و کمک مربی ای که به من می دهند یکی از سرمربیان تیم های پایه آکادمی است تا در کنار من تجربه کار به دست بیاورد و این امکان می تواند برای مربیان جوان ایران هم وجود داشته باشد.

با این سطح فعالیت آیا توافقی با فدراسیون فوتبال هلند انجام شده که مدرک حرفه ای مربیگری هم به مربیان ایرانی و یا دیگر کشورها داده شود؟

بله این امکان به وجود آمده است. به خاطر ارتباط خوبی که با فدراسیون هلند داریم، قرار است ما دو کار را در این سطح انجام دهیم یکی کار با باشگاه هاست که بعد از اتمام دوره های کوتاه و یا دراز مدت به آنها یک گواهی یا تاییدیه داده می شود. در مورد فدراسیون فوتبال هلند هم اگر بخواهند مدرک مربیگری متناسب با اروپا بگیرند باید در کورس های فدراسیون که سالی یکی، دو بار انجام می گیرد شرکت کنند تا گواهی سطح 1 یا 2 اروپا را متناسب با نوع فعالیت شان بگیرند.

از این بحث خارج شویم با روندی که دنبال می کنید فکر می کنید بتوانید از سطحی که در آن می توانید کمک سرمربی تیم ملی هلند باشید یک روز به نفر اول نیمکت لاله های نارنجی یا دیگر تیم های مطرح این کشور تبدیل شوید؟

البته همیشه این امکان هست و من تا لحظه آخر برایش خواهم جنگید ولی کم پیش می آید که سرمربی تیم ملی فوتبال هلند یک خارجی باشد. اما این شانس وجود دارد که بتوانم با توجه به اهدافی که دنبال می کنم سرمربی یکی از تیم های بزرگ هلند شوم. اتفاقی که خیلی دوست دارم رخ دهد اما این را یاد گرفته ام که لقمه بزرگ برداشتن سخت است ولی مرحله به مرحله به این خواسته نزدیک می شوم.

با این سطح از مربیگری که دارید به کار در فوتبال ایران فکر می کنید و آیا پتانسیل آن برای شما وجود دارد؟

بدون رودربایستی بگویم یکی از آرزوهای من است. 15 سال پیش شروع به شرکت در دوره کلاسهای 3 اروپا کردم ، به این امید که بتوانم روزی در کشورم خدمت کنم چون عاشق ایران هستم. جدا از اروپا پتانسیل فعالیت در ایران بسیار زیاد است و تنها چیزی که به نظرم کار را مشکل می کند مشکل در برنامه ریزی و امکانات است. فوتبال ایران اگر این موارد را برطرف کند آینده بسیار روشنی دارد.

به عنوان بازیکن سابق استقلال کار در جمع آبی ها را چطور می بینید و آیا خودتان را در قامت سرمربی تیم ملی ایران می بینید؟

حتی اینکه بخواهم سرمربی تیم ملی هلند هم بشوم شدنی است اما درصد آن کم است. در مورد استقلال هم این بستر وجود دارد. بابت تیم ملی هم که در حال حاضر یک سرمربی بین المللی و بسیار خوب مثل آقای کارلوس کی روش داریم که باید قدرش را دانسته و او را حفظ کنیم اما در آینده اگر فرصتی باشد افتخار من است که سرمربی استقلال و تیم ملی ایران شوم.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است