خبرخون

امروز : پنج شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 2 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 1621

چالش خندوانه و وزارت ارشاد/ رئیس نمایشگاه کتاب سی ام انتخاب شد

چالش خندوانه و وزارت ارشاد/ رئیس نمایشگاه کتاب سی ام انتخاب شد
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : خبرگزاری مهر مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: مرور اخبار حوزه کتاب در این هفته را در حالی آغاز می کنیم که گزارش این هفته، عکس گزارش هفته پیش، حجم بیشتری دارد.

در این هفته رئیس سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران انتخاب شد و اخباری مبنی بر چالش موجود بین معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و برنامه تلویزیونی خندوانه به خاطر تفاهمنامه همکاری شان در ایام نمایشگاه بیست و نهم، منتشر شد.

در ادامه گزارش هفتگی مربوط به اخبار حوزه کتاب را از نظر می گذرانیم:

رئیس نمایشگاه کتاب سی ام انتخاب شد

خبر دیگری که این هفته منتشر شد و مربوط به نمایشگاه کتاب تهران بود، خبر انتخاب سید عباس صالحی به عنوان رئیس نمایشگاه آینده کتاب تهران شد. این خبر روز دوشنبه ۱۰ خرداد منتشر شده و به موجب آن، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی حکمی سید عباس صالحی، معاون امور فرهنگی را بعنوان «رییس سی امین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران» منصوب کرد.

چالش بین وزارت ارشاد و برنامه خندوانه

یکی از اخبار مهم این هفته، مربوط به چالش موجود بین معاونت فرهنگی وزارت ارشاد با برنامه تلویزیونی خندوانه بود. طبق اخباری که در رسانه منتشر شد، از طرف مسئولان برنامه خندوانه اعلام شد که وزارت ارشاد مبلغ ۸۰۰ میلیون تومان از این برنامه طلب کرده است. پیگیری این مساله از مسئولان خندوانه و تهیه کننده آن به انتشار اخباری در این باره انجامید.

تهیه کننده خندوانه: مطالبه هرگونه وجه مالی را تکذیب می کنم

سید علی احمدی تهیه کننده برنامه خندوانه در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به سوالی درباره میزان رقم مورد توافق بین این برنامه و وزارت ارشاد گفت: من دورادور از رقم ۸۰۰ میلیون تومان خبر دارم؛ منتهی این رقم برای یک بسته تبلیغاتی است که شامل چندین برنامه در شبکه نسیم بوده و این بسته با توافق معاونت فرهنگی ارشاد و معاون سیما در نظر گرفته شده است. این که انگشت اتهام به سمت یک برنامه تلویزیونی گرفته شود، بی اخلاقی است. قرار بوده همان ۸۰۰ میلیون تومان را به معاونت سیما پرداخت کنند که نکردند.

توضیحات قائم مقام شبکه نسیم درباره قرارداد با وزارت ارشاد

در همین باره، علی اکبر کاظمی قائم مقام شبکه نسیم هم به خبرنگار مهر گفت: قرار بر این شد، در قبال تبلیغاتی که در سازمان صدا و سیما صورت می گیرد، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعهداتی را انجام دهد. تاکید می شود که این تبلیغات و اطلاع رسانی منحصر به نمایشگاه و حضور میهمانان اهل قلم در برنامه «خندوانه» نبود.

وی افزود: جلسه ای با حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران شبکه برگزار و آنها با امضای قراردادی متعهد به برخی تعهدات شدند، اما علی رغم اینکه ما تعهداتمان را اجرایی کردیم و تبلیغات در خصوص وزارت ارشاد صورت گرفت، با این حال آنها به مفاد قراردادی که امضاء کردند، پایبند نبودند و متاسفانه با اینکه آنها تاکنون هیچ اقدامی در زمینه تعهداتشان انجام ندادند، جای تعجب است که خودشان این بحث را رسانه ای کرده اند.

خداحافظی مدیرعامل جدید انتشارات سروش

خبر بعدی، مربوط به انتصاب نیست بلکه خبر یک خداحافظی یک مدیر از سمت خود است. به موجب این خبر که مانند خبر پیشین، روز دوشنبه ۱۰ خرداد منتشر شد، تقی رستم وندی که ۲ ماه پیش به عنوان مدیر عامل انتشارات سروش منصوب شده بود، دوشنبه با حکم تازه ای که از سوی وزیر کشور برای او به عنوان قائم مقام وزیر در امور اجتماعی و فرهنگی صادر شد عملا با انتشارات سروش خداحافظی کرد.

رستم وندی در گفتگویی که با خبرنگار مهر داشت، در این باره گفت: انتشارات سروش یک موسسه دولتی است و تا زمانی که مدیر عامل جدید معرفی شود کار را ادامه خواهم داد و شاید به عنوان یکی از اعضای هیأت مدیره در کنار انتشارات بمانم.

انتخاب آزمایشی رئیس کتابخانه ها توسط کتابداران

گزارشی هفتگی این هفته، دو خبر از به نهاد کتابخانه های عمومی کشور دارد که اولین آن ها، مربوط به سخنان علیرضا مختارپور دبیرکل این نهاد است. دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در نشست مدیران کل کتابخانه های عمومی استان های منطقه یک که این هفته برگزار شد، گفت: به زودی در ۳۰ کتابخانه کشور، رئیس کتابخانه با رأی کتابداران انتخاب خواهد شد. این کار در مرحله اول به صورت آزمایشی در ۳۰ کتابخانه انجام می پذیرد.

باز شدن آرشیو اسناد ملی به روی خبرنگاران و اهالی رسانه

روز سه شنبه ۱۱ خرداد هم آرشیو ملی ایران میزبان خبرنگاران و عکاسان خبری بود و برای نخستین بار، نمایندگان افکار عمومی توانستند از تعدادی از مخازن و بایگانی های اسناد ملی ایران که گنجینه ای از سندهای ملی کشور است، از نزدیک دیدن کنند.

تعیین تکلیف بن کارت های باقیمانده از نمایشگاه کتاب

نیکنام حسین پور مشاور منابع و امور انسانی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزهای ابتدایی این هفته از تعیین تکلیف بن کارت های خرید کتاب بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران خبر داد.

وی در این باره گفت: بعد از جلسه با مسئولان بانک شهر به عنوان بانک عامل نمایشگاه کتاب تهران، تصمیم گرفته شد تا دانشجویان، دانش آموزان، طلاب و اساتیدی که از بن کارت های خود در نمایشگاه استفاده نکرده اند یا مبلغی را به عنوان باقی مانده در بن کارت خود دارند، از بیست و نهم خرداد ماه با مراجعه به دستگاه های خودپرداز بانک شهر نسبت به دریافت پول خود اقدام کنند.

معرفی برگزیدگان جشنواره روستاهای دوستدار کتاب

برگزیدگان جشنواره روستاهای دوستدار کتاب هم روز چهارشنبه ۱۲ خرداد با حضور سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معرفی شده و توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور مورد تقدیر قرار گرفتند.

تقدیر از برگزیدگان طرح عیدانه کتاب

روز سه شنبه این هفته همچنین یک مراسم تقدیر دیگر برگزار شد و جشن اختتامیه طرح «عیدانه کتاب» که از ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ تا ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ در سراسر کشور اجرا شده بود، برگزار شد.در این مراسم از کتابفروشان، ناشران و رسانه های برتر طرح «عیدانه کتاب» تقدیر به عمل آمد.

انتشار فراخوان بیست و سومین دوره کتاب سال دانشجویی

روز شنبه ۸ خرداد هم فراخوان بیست و سومین دوره کتاب سال دانشجویی و دومین دوره انتخاب کتاب سال دانشجویان فارسی نویس، از سوی دبیرخانه دائمی جشنواره کتاب سال دانشجویی اعلام شد.

بیست و سومین دوره کتاب سال دانشجویی از سوی سازمان انتشارات جهاددانشگاهی با حمایت موسسه خانه کتاب، دانشگاه آزاد اسلامی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مرکز اطلاع رسانی بازارکار جهاددانشگاهی برگزار می شود.

بانوی ایرانی مقام اول بهترین کتاب آشپزی جهان را کسب کرد

در هفته ای که گذشت، سمیرا جنت دوست مقام اول بهترین کتاب های آشپزی جهان را برای بار دوم به نام یک نویسنده و بانوی ایرانی ثبت کرد. مسابقه جهانی «Gourmand» معتبرترین مسابقه جهانی بین کتاب های آشپزی دنیا و رقابتی آزاد بین کشورهای مختلف است. هر ساله بیش از ۲۶ هزار عنوان کتاب در این مسابقه شرکت می کنند. این مسابقه امسال (۲۰۱۶) بین ۲۰۹ کشور شرکت کننده در مسابقه برگزار شد. کتاب های «دسر» و «آشپزی ایرانی» جنت دوست توانستند عنوان بهترین کتاب های دنیا را از آن خود کنند و پرچم ایران را به اهتزاز درآورند.

این بانوی سرآشپز ایرانی در سال ۲۰۱۴ هم مقام اول جهان را برای کتاب «آشپزی ملل» به دست آورده بود و در سال ۲۰۱۵ در شهر فرانکفورد آلمان هم مقام «بهترین بهترین ها» را در همین مسابقه جهانی، از آن خود کرده بود.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است