خبرخون

امروز : پنج شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 585

طراحی نسل جدید تجهیزات زرهی با الهام از یک حشره

طراحی نسل جدید تجهیزات زرهی با الهام از یک حشره
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : خبرگزاری میزان مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایسنا، حشره میگوی آخوندکی می تواند پوسته سخت شکار خود را توسط یک اندام مشت مانند موسوم به "گرز انگشتی" بشکند.

طراحی نسل جدید تجهیزات زرهی با الهام از یک حشرهطراحی نسل جدید تجهیزات زرهی با الهام از یک حشره

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید و دانشگاه پوردو توانستند یک ساختار استخوان ماهی را توصیف کنند که از این گرز در زمان برخورد محافظت کرده تا حیوان بتواند به شکار خود ضربه وارد کند.

میگوهای آخوندکی یا نیزه دار هستند یا له کننده. نیزه دارها با یک نیزه به بدن شکار خود ضربه وارد می کنند اما نوع دیگر با قدرت و سرعت زیاد بر روی پوسته حیواناتی مانند حلزون و خرچنگ می کوبند.

در سال 2012 دانشمندان تحقیقی را منتشر کردند که بر گرز انگشتی نوع دوم تمرکز داشت. تحقیقات این محققان الهام بخش صنایع بسیاری شد و برخی شرکتها اکنون این اکتشافات را به محصول واقعی تبدیل کرده اند.

در تحقیق مذکور، کارشناسان دریافتند که عضو گرز انگشتی از نواحی زیادی برخوردار است. یکی از آن ها ناحیه متناوب نام دارد که در بخش داخلی گرز است. این ناحیه، انرژی را جذب کرده و امواج برشی خطرناک را که در زمان استرس از درون مواد عبور می کنند، دسته بندی می کند.

ناحیه متناوب از دو مرحله برخوردار است. اولی یک فاز اورگانیک شامل کیتین است که بنظر می رسد به شکل یک پله مارپیچی مونتاژ شده است. مرحله دوم یک فاز غیراورگانیک متشکل از فسفات کلسیم بدون نظم و کربنات کلیسم است.

اکنون دانشمندان یک ناحیه جدید را شناسایی کرده اند و این بار، آن را در بخش خارجی گرز انگشتی یافتند. این یک ساختار غیرعادی استخوان ماهی موسوم به ناحیه ضربه است.

ناحیه ضربه یک منطقه مقاوم در برابر شکاف است که از آخوندک ها در زمان حمله به شکارشان محافظت می کند. البته برخلاف ناحیه متناوب، این منطقه از فسفات کلسیم بلوری ساخته شده که در استخوان انسان نیز وجود دارد. این مواد معدنی به پوشش دهی فیبرهای اورگانیک کیتین می پردازند که بر روی هم برای ایجاد یک طرح استخوان ماهی با سختی بسیار بیشتر از ناحیه متناوب فشرده شده اند.

این ساختار منحصربفرد به آخوندک ها اجازه می دهد با انتقال نیروی بالاتر در زمان تماس، ویرانی قابل توجهی را بر روی شکار خود اعمال کند.

دانشمندان همچنین دریافتند که لایه بیرونی ناحیه ضربه از پوشش نازک دیگری برای گرز انگشتی تشکیل شده است. این لایه به تفکیک استرسی می پردازد که احتمالا ممکن است منجر به ناکامی قابل توجه این اندام شود.

به گفته محققان، این نخستین باری است که طرح استخوان ماهی در طبیعت مورد بررسی قرار گرفته است. اگرچه دانشمندان می دانستند ناحیه ضربه به میگوی آخوندک اجازه می دهد نیروی زیادی را در زمان حمله بر شکار خود اعمال کند، مشاهده ویژگی های این ماده که توسط طرح منحصربفرد استخوان ماهی ایجاد شده، بسیار جالب است.

این محققان به اجرای تحقیقات دارای اجزای محدود برای درک عملکرد ساختارهای مختلف انحام دادند. آن ها همچنین ساختار استخوان ماهی را برای بررسی بیشتر چاپ سه بعدی کردند. مدل های محاسباتی نیز به این منظور ساخته شد که ویژگی های محلی ساختار استخوان ماهی را انعکاس می دادند. از طریق این مدل ها، محققان توضیح دادند که استرس می تواند بطور مساوی تری توزیع شده و فروپاشی فاجعه بار ساختاری را کاهش دهد.

کشف جدید به ارائه اطلاعات ارزشمندی برای ساخت نسل جدید مواد فوق نیرومند برای کاربردهای مختف می پردازد.

این تحقیق در مجله Advanced Materials منتشر شده است.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است