خبرخون

امروز : جمعه ۶ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 5520

مجلس دهم؛ از «تقریبا هیچ» تا «هیئت رئیسه ناب»

مجلس دهم؛ از «تقریبا هیچ» تا «هیئت رئیسه ناب»
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : پایگاه اطلاع رسانی آناج مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
مجلس دهم؛ از «تقریبا هیچ» تا «هیئت رئیسه ناب»
عیار انقلابی گری مجلس دهم چقدر است؟

مجلس دهم؛ از «تقریبا هیچ» تا «هیئت رئیسه ناب»

در حال حاضر رأس هرم مجلس، لاریجانی، پزشکیان و مطهری قرار گرفته اند که عیار انقلابی هر کدام از آن ها با یکدیگر متفاوت است.

گروه سیاسی آناج: طبیعی است پس از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه ی موقت و دائمی مجلس، آن دسته از رسانه هایی که هنوز به رقابت های جناحی علاقه دارند، سهم فراکسیون ولایت (منتسب به اصول گرایی) و فراکسیون امید (منتسب به اصلاح طلبی) را در هیئت رئیسه بشمارند و اعلام کنند که مثلا 9 بر 3 در هیئت رئیسه موقت و یا 7 بر 5 در هیئت رئیسه دائم پیروز شده یا شکست خورده اند.

اما تحلیل این واقعه پیچیده تر از آن است که با بیان این حرف های جناحی، حق آن ادا گردد. در همین رابطه به چند نکته اشاره خواهد شد.

1. به همان اندازه ای که 11 رأی مصطفی کواکبیان نشان دهنده ی تعداد کرسی های امید در مجلس دهم نمی باشد، تعداد 237 رأی علی لاریجانی هم برابر با سهم ولایتی ها در پارلمان نیست. هم چنین همه ی 173 رأیی که لاریجانی در انتخابات هیئت رئیسه موقت به دست آورده متعلق به اصولگرایان نبوده است، همان گونه که همه ی 154 و 158 رأیی که پزشکیان در دو انتخابات موقت و دائم کسب کرده، از آنِ امیدی ها نبوده است.

ماجرا عجیب و غریب تر از این حرف هاست. فقط یک راه برای گشودن گره کور این تحلیل وجود دارد و آن این است که وقایع مجلس دهم را با عینک جناحی نگاه نکنیم. همین و بس!

مثلا پس از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه موقت، روزنامه کیهان با گرایش اصول گرایی عنوان کرده است: «دستاورد امید در بهارستان: تقریبا هیچ!» و دو روز بعد پس از برگزاری انتخابات هیئت رئیسه دائم، روزنامه شرق با گرایش اصلاح طلبی، تیتر اول خود را «هیئت رئیسه در حلقه امید» انتخاب نمود. هم چنین روزنامه آرمان وابسته به هاشمی رفسنجانی نیز در تیتر اول خود اعلام کرد: «هیئت رئیسه ی ناب!»

این چرخش تحلیلی چگونه قابل توجیه است؟ در واقع با مجلسی مواجهیم که ظرف مدت دو روز، هم اصول گرایان، خود را اکثریت آن می دانند و هم اصلاح طلبان! به عبارت دیگر اگر اصول گرایان در اکثریت بودند، چرا نمایندگان آنها در هیئت رئیسه یعنی حاجی بابایی و دهقان آرای لازم را به دست نیاوردند؟ و اگر اصلاح طلبان در اکثریت بودند، چرا عارف فقط 103 رأی کسب نموده است؟ البته 11 رأی کواکبیان را فقط یک شوخی پارلمانی توصیف می کنیم که بیشتر از آن نمی ارزد.

مجلسی که می تواند ظرف مدت دو روز از «تقریبا هیچ» به «هیئت رئیسه ناب» تبدیل گردد، قطعا مجلسی با چهره ای متغیر و رنگارنگ است که خصوصا در این میان، نمایندگان مستقل از دگردیسی سیاسی بیشتری برخوردارند.

همان گونه که روزنامه ی شرق در دهم خردادماه اعلام کرد آن 103 نماینده ای که عارف را برگزیدند، نمایندگانی با عیار اصلاح طلبی بالا هستند و همان گونه که پیش تر در یادداشت «آن پنجاه و یک نفر» مطرح شد حداکثر تعداد نمایندگانِ با عیار اصول گرایی بالا از 122 رأی حاجی بابایی در انتخابات هیئت رئیسه موقت و یا 118 رأی دهقان در انتخابات دائم تجاوز نمی کند.

به طور کلی هر چه زمان بیشتر می گذرد چهره ی واقعی مجلس بیشتر نمایان خواهد شد. در حال حاضر مجلسی متشکل از تقریبا 100 اصلاح طلب، 120 اصول گرا و قطعا بیش از 50 نماینده ی مستقل شکل گرفته که با وجود اختلاف تقریبا بیست نفری اصول گرایان و اصلاح طلبان، این 50 نماینده به سمت گرایش های نزدیک به اصلاح طلبی و بیشتر دولتی گرایش داشته اند که می توانند نتیجه را به نفع دولت رقم بزنند.

در حقیقت این 50 نفر بسیار لابی پذیرند، چون سیاسی رأی نمی دهند و اختلاف 50 تایی آرای پزشکیان و عارف این ادعا را ثابت کرده است. اتحاد نانوشته ای که بین این پنجاه نماینده وجود دارد، قطعا تحت تأثیر قوای جاذبه و دافعه ی دو جناح قرار خواهد گرفت و بر کمیت و کیفیت تصمیم های آنان اثر خواهد گذاشت.

نقوی حسینی عضو فراکسیون ولایت مجلس دهم در این باره گفته است: «زمانی که فراکسیون با حدود 180 نفر تشکیل جلسه می دهد، یعنی 180 عضو دارد. پس چگونه نامزدهایش 130 رأی می آورند؟ رأی 50 نفر دیگر چه می شود؟»

نماینده مردم ورامین افزود: «با توجه به عملکرد نامناسب فراکسیون ولایت قطعا تا یک سال آینده شاهد تحولات و رخدادهایی در این فراکسیون خواهیم بود و فراکسیون ولایت خود را برای ایجاد تغییراتی در هیئت رئیسه سال آینده آماده خواهد کرد.»

2. نکته ی مهم دیگر تعیین عیار انقلابی مجلس دهم است. در حال حاضر رأس هرم مجلس، لاریجانی، پزشکیان و مطهری قرار گرفته اند که عیار انقلابی هر کدام از آن ها با یکدیگر متفاوت است. لاریجانی در فتنه 88 تا مدتی سکوت اختیار کرده بود، پزشکیان به جریان فتنه قرابت زیادی دارد و مطهری هم برای رفع حصر سران فتنه دست به هر گونه حرکتی زده است. در ماجرای برجام نیز لاریجانی بیشتر از پزشکیان و مطهری به دولت خدمت کرده است و از این حیث نسبت به همه ی سیاسیون کشور، برتری دارد.

بنابراین نمی توان لاریجانی را در دایره ی اصول گرایی قرار داد، چرا که در غیر این صورت اصول گرایی جز پوسته ی تُرد و پوسیده ای نخواهد بود. هر چند در مجلس نهم که ردای اصول گرایی را بر تن پوشیده بود، 161 نماینده (هفتاد درصد از نمایندگان رأی دهنده) در جلسه ی 15 دقیقه ای ماده واحده طرح اقدام متقابل و متناسب جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، به آن رأی مثبت داده بودند که مورد انتقاد جدی رسانه های اصول گرا قرار گفته بودند.

بدین ترتیب برای سنجش عیار انقلابی گری مجلس دهم باید صبر کرد و دید که این نمایندگان در ادامه چه خواهند کرد. نمایندگانی که 50 نفر از آنان به شدت لابی پذیرند و می توانند «نقش تمام کننده» را در صحن مجلس ایفا کنند.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است