خبرخون

امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 15941

وزارت بهدشت سلامت روان را محدود به بیماری های روانی می داند

وزارت بهدشت سلامت روان را محدود به بیماری های روانی می داند
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایلنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

یک عضو شورای مرکزی سازمان نظام روانشناسی گفت: وزارت بهداشت آن طور که باید به مساله بهداشت روان توجه نمی کند و بهداشت روان را صرفا محدود به بیماران روانی مثل اسکیزوفرنی محدود کرده است درحالی که بهداشت روان بیشتر در قالب پیشگیری باید تعریف شود.

احمد علیپور (استاد تمام روانشناسی و بازرس شورای مرکزی نظام روانشناسی) در گفت وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: وزارت بهداشت آن طور که باید به مساله بهداشت روان توجه نمی کند و بهداشت روان را صرفا محدود به بیماران روانی مثل اسکیزوفرنی محدود کرده است درحالی که بهداشت روان بیشتر در قالب پیشگیری باید تعریف شود.

وی افزود: متاسفانه سیاست های وزارت بهداشت در راستای جلوگیری از ابتلای مردم به بیماری های روانی و ارتقای سلامت روان نیست و نظام سلامت کشور به این مساله به عنوان پیشگیری و ارتقا سلامت روان توجه نمی کند.

این عضو شواری عالی سازمان نظام روانشناسی گفت: اگر مسوولان تصمیم داشته باشند ارتقای سلامت جامعه را مدنظر قرار بدهند؛ لازمه اش این است که از متخصصان دیگری غیر از روانپزشکان و پزشکان استفاده کنند و در این راستا یکی از مهم ترین متخصصان، روانشناسان هستند که می توانند در پیشگیری از اختلالات روانی و ارتقا سلامت روان تاثیرگذار باشند.

علیپور گفت: حجم قابل توجهی از روانشناسان، جامعه شناسان و متخصصان و همچنین پرستاران وجود دارند که قادر هستند به ارتقای سلامت روان در جامعه کمک کنند و باید از ظرفیت های این افراد استفاده شود.

در وزارت بهداشت ساز و کاری برای جمعِ نظرات کارشناسان نیست

این استاد تمام روانشناسی با انتقاد از عملکرد دفتر سلامت روان وزارت بهداشت گفت: ساز و کاری در دفتر سلامت روان برای جمع کردن نظرات متخصصان و کارشناسان دیده نمی شود و عملکرد این دفتر فقط محدود شده به بیماران روانی بستری مثل اسکیزوفرنی که در بیمارستان ها تخت هایی را به خود اختصاص می دهند.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت یک لایحه سلامت روانی تنظیم کرده و به دولت فرستاده است، گفت: بسیار عجیب است که در این لایحه؛ سلامت روان معادل بیماری روانی بستری تلقی شده است درصورتی که برای ایجاد سلامت روان باید به مراحل قبل از بیماری توجه کرد. 

علیپور افزود: در حال حاضر عمدتا برای خدمات پزشکی و روان پزشکی هزینه می شود و عزمی برای استفاده از نظرات کارشناسی روانشناسان در نهادهای متولی سلامت در وزارت بهداشت مشاهده نمی شود.

این عضو شواری عالی سازمان نظام روانشناسی با تاکید بر اینکه بودجه سلامت روان فعلا براساس تخت بیمارستانی تنظیم می شود، گفت: بیماری روانی آخرین مرحله از آسیب های روانی است و باید به مراحل پیش از ابتلا به بیماری های روانی و شرایط سلامت روان در جامعه نیز توجه شود.

سلامت روان باید از سنین مدرسه دنبال شود

وی تصریح کرد:  سلامت و بهداشت روان باید از سنین مدرسه دنبال شود درحالی که برنامه ریزی برای این مساله در وزارت بهداشت و درمان و آموزش و پرورش وجود ندارد. دانش آموزانی که در مدرسه دچار ناسازگاری هستند و از مدرسه اخراج می شوند، بعدا بیمار می شوند چراکه قبل از بیمار شدن این نوجوانان برای سلامت روان آن ها برنامه ای وجود ندارد.

علیپور ادامه داد: متاسفانه وزارتخانه های بهداشت و آموزش پرورش کمترین هماهنگی را در این زمینه باهم ندارند و از نظرات متخصصان روانشناسی در آموزش پرورش کمک گرفته نمی شود؛ به دلیل اینکه عمده عوامل ایجادکننده سلامت روان خارج از وزارت بهداشت است، هیچ بودجه ای در وزارت بهداشت به این موضوع اختصاص داده نمی شود.

تعداد مبتلایان به بیماری روانی رو به افزایش است

وی با اشاره به اینکه نادیده گرفتن علت ها و صرفا پرداختن به معلول به حل مساله کمک نمی کند، بیان کرد:  وقتی راه برای اینکه تخت های بیمارستانی اضافه شوند، بازگذاشته می شود و جلوی آن گرفته نمی شود؛ باید این انتظار را داشته باشیم که با ادامه وضع موجود تعداد مبتلایان به بیماری روانی افزایش پیدا کند.

برای ارتقای سلامت روان زنان و دختران پیشگیری نمی شود

این عضو شورای عالی سازمان نظام روانشناسی تاکید کرد: درحال حاض در خصوص زنان و دختران هیچ گونه کار پیشگیرانه که موجب ارتقا سلامت روان شود تا از ابتلا به بیماری های روانی کاسته شود، انجام نمی شود.  

وی با اشاره به نقش سلامت روان در افزایش خودکشی در جامعه گفت: خودکشی به عنوان یکی از آسیب های اجتماعی به جای اینکه مورد توجه قرار بگیرد،  نادیده گرفته شده و گاها علت های فوت درصورتی که خودکشی باشد، اعلام نمی شود.

90 درصد افرادی که خودکشی می کنند؛ بیماری روانی دارند

وی با بیان اینکه تحقیقات نشان داده است، 90 درصد کسانی که خودکشی می کنند، بیماری روانی دارند، تصریح کرد: البته عکس این مساله صادق نیست ولی مشخص است که وقتی بیماری روانی زیادتر می شود، خودکشی هم افزایش پیدا می کند. وزارت بهداشت باید متوجه شود که بهداشت روان محدود به وزارت بهداشت نیست و خیلی سازمان ها ازجمله صداوسیما، بهزیستی، آموزش پرورش و وزارت ورزش باید درگیر سلامت روان شوند.

علیپور با بیان اینکه موضوع سلامت روان یک مساله جمعی است و اراده جمعی را می طلبد، گفت: باید برنامه های دقیقی برای ارتقای سلامتی داشته باشیم چراکه سلامت روان نیز از سلامت جسم جدا نیست و خیلی از بیماری های جسمی ریشه روانی و اجتماعی دارند.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است