خبرخون

امروز : پنج شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 378

چالش «خودکشی ممنوع»

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : مجله اینترنتی برترین ها مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
روزنامه شرق: یکی از عکاسان مستند اجتماعی بر حسب یک دغدغه شخصی، نسبت به خودکشی و به ویژه بار روانی ای که چند خودکشی اخیر روی پل های شهری در جامعه داشته، چالشی به نام #با_امید_به_خدا_خودکشی_ممنوع را شروع کرده است.

 این چالش که هم زمان با نیمه شعبان شروع شده، هنوز در ابتدای چرخه بازخورد و همراه شدن عکاسان و سایر مخاطبان است و پیش بینی می شود تا پایان خرداد بتوان درباره ابعاد اثرگذاری آن به عنوان یک حرکت اجتماعی، بیشتر نظر داد.

مجتبی حیدری، دراین باره به «شرق» گفت جرقه شروع این چالش در عروسی دوست نزدیکش به ذهنش خطور کرد؛ وقتی که از دوستش در لباس دامادی بالای یکی از پل های تهران همراه با دسته گل عکسی را گرفته است. او می گوید: فشار روانی ای که در مدت اخیر بر اثر چندین مورد خودکشی از روی پل های هوایی و پل های شهری در روحیه مردم و کل شهر به وجود آمده، برای من خیلی سنگین بود و وقتی عکس دوست خود را روی پل و با گل دیدم، به نظرم آمد می توان این تصاویر امیدوارکننده را گسترش و اشاعه داد.

وی گفت: دراین باره با دوستان و عکاسان دیگر مشورت کرده و برای شروع کلیپی را تهیه کردیم تا موضوع را به نحوی به مخاطبان ابراز و اعلام کنیم. درادامه، چالش را در اینستاگرام با پنج نفر از دوستان که صفحات پربازدیدی دارند، آغاز کردیم. در این چالش از هرکدام از این پنج عکاس خواسته می شود در پنج روز براساس خلاقیت و ابتکار خود، عکس هایی را از پل های عابر همراه با گل و با فضایی امیدوارکننده تولید کنند و آنها هم پنج عکاس و دوست دیگر خود را به این چالش دعوت کنند و این چرخه ادامه پیدا کند.

حیدری به نام چالش اشاره کرد و گفت: می توانستیم عنوان کوتاه تر خودکشی ممنوع را انتخاب کنیم، اما اصرار داشتیم خلأ اصلی درباره خودکشی نبود امید و به ویژه امید به خداست و باید روی این کلیدواژه تأکید کرد؛ به همین دلیل با امید به خدا خودکشی ممنوع را انتخاب کردیم. او می گوید در همین مدت کوتاهی که کلیپ این چالش روی اینستاگرام قرار گرفته و هنوز بازخورد بالایی نداشته، چند جوان ازجمله یک خانم در پیام خصوصی از او تشکر کرده و اعلام کرده اند در این روزها به خودکشی فکر می کرده اند اما با دیدن اتفاقی این کلیپ و متن همراه آن، نظرشان تغییر کرده است.

این عکاس مستند اجتماعی می گوید در جریان چنین آسیب های اجتماعی ای، نه تنها نگرانی جمعی افراد و خانواده ها بیشتر می شود، بلکه روحیه جمعی جامعه هم خدشه دار می شود. در چنین شرایطی دست به دست شدن و انتشار بدون فاصله عکس ها و اخبار این خودکشی های دلخراش و ناراحت کننده، شدت آسیب اجتماعی را بیشتر می کند. حیدری تأکید دارد این چالش می تواند به عنوان یک حرکت اجتماعی از سوی همه مردم و در همه فضاهای اجتماعی گسترش پیدا کند و حتی اگر بتواند یک نفر بیشتر را از فکر و قصد خودکشی دور کند، حتما به نتیجه رسیده است.

او به «شرق» گفت: چند نفری که این کار را شروع کرده اند، متعلق به فضای مجازی و دنیای عکس هستند و به نظرشان رسیده با همین ابزارها، تأثیری روی فضای اطراف شان داشته باشند و قطعا در صورت اشتراک گذاری آن در فضای مجازی و همکاری سایر اقشار جامعه، می توان شاهد اثرگذاری بیشتری برای آن بود.
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است