خبرخون

امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 3352

سخنان بعیدی نژاد درباره قرارداد یک، دو، سه آمریکا/ برجام تصمیم نظام بود/ دو سال و نیم جنگیدیم

سخنان بعیدی نژاد درباره قرارداد یک، دو، سه آمریکا/ برجام تصمیم نظام بود/ دو سال و نیم جنگیدیم
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حمید بعید ی نژاد عصر دیروز در شورای اداری استان همدان با بیان اینکه استان همدان در حال حرکت به جلو است و اقدامات درخشانی در آن رخ داده، اظهار کرد: از زمانی که مذاکرات هسته ای آغاز شد و ساعات زیادی را بر روی مذاکرات صرف کردیم، کشورهای 1+5 به چه میزان از عظمت و فرهنگ ایران متأثر بوده و از آن یاد می کردند.

 

 وی با اشاره به اینکه افتخار داشتیم به نمایندگی از ملت بزرگ ایران در این مذاکرات حضور داشته باشیم، ادامه داد: انتقاد امر مذمومی نیست و باید با همفکری این انتقادات را پاسخ دهیم.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه با پشتیبانی کشور در بخش های مختلف بود که در مذاکرات موفق شدیم، تصریح کرد: اگر کشور ما در حوزه های مختلف اقتدار نداشت، مذاکرات راهی دیگر را در پیش می گرفت.

 

بعیدی نژاد با اشاره به اینکه باید به پیشینه مذاکرات دقت کنیم تا اهمیت این دستاورد بزرگ را درک کنیم، اضافه کرد: اگر در حوزه نظامی، توان موشکی و اقتصادی قدرتمند نبودیم و مردم در صحنه حضور نداشته و مسئولان با رأی مردم انتخاب نشده بودند، نمی توانستیم به مذاکرات بپردازیم.

 

وی با بیان اینکه ملت ایران با پایداری خود کشورهای بزرگ دنیا را وادار کرد تا مواضع خود را تغییر دهند، خاطرنشان کرد: برخی از رسانه ها پیشینه این مذاکرات و مواضع قبلی کشورهای غربی را نادیده می گیرند و تنها به بیان برخی از مسائل و انتقادات می پردازند.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه برای حقوق هسته ای ایران وارد مذاکره شدیم، تشریح کرد: البته از روز اول به دنبال لغو تحریم ها بودیم و اعلام کردیم که اگر تحریم ها را برندارند، مذاکره نخواهیم کرد.

 

وی با بیان اینکه اگر از نظر اقتصادی به تحریم ها بنگریم، در خواهیم یافت که متضرر شدیم، اظهار کرد: ایران به تنهایی گشایش اقتصادی را دنبال نمی کرد، بلکه به دنبال دستاوردهای بیشتر و احقاق حقوق ملت بود.

 

 

* انرژی هسته ای فروشی نیست/ ما صرفاً به دنبال مسائل اقتصادی نبودیم

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه بعد از سال 84، ایران اعلام کرد که از مذاکرات نتیجه نگرفته و به تعلیق غنی سازی پایان خواهد داد، یادآور شد: در سال 82 مذاکرات با سه کشور اروپایی آغاز شده بود که بعد از دو سال به نتیجه نرسید، چراکه مذاکره کنندگان در آن زمان به دنبال صرفنظر کردن ایران از غنی سازی بودند که هرگز مورد قبول ما نبود.

 

وی با تأکید بر اینکه تفاهمنامه نخستین دور مذاکرات را سفرای انگلیس، آلمان و فرانسه برای ما آوردند، خاطرنشان کرد: در آن تفاهمنامه جمله ای آوردند که ایران غنی سازی را متوقف می کند که از سوی کشور ما به طور کامل رد شد.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه در آن زمان در مقابل تعلیق غنی سازی، امتیازات انرژی و اقتصادی و جایگاه جهانی پیشنهاد دادند، اما ما نپذیرفتیم، تبیین کرد: در آن زمان آقای روحانی بیانیه ای صادر کردند و کشورهای خارجی آن را یک توهین به خود دانستند.

 

وی با بیان اینکه در آن زمان ایران تعلیق را متوقف کرد و به سمت توسعه تکنولوژی هسته ای رفت و آنها نیز به سمت تحریم های شورای امنیت گام برداشتند، اظهار کرد: در آن زمان فعالیت هسته ای ایران را برای بشر خطرناک دانستند و نخستین قطعنامه را صادر کردند.

 

بعیدی نژاد با بیان اینکه انرژی هسته ای فروشی نیست و ما صرفاً به دنبال مسائل اقتصادی نبودیم، افزود: در همان زمان هم به آمریکا اعلام کردیم که اگر حق غنی‎سازی ایران را نپذیرد، مذاکره ای هم در کار نخواهد بود که در نهایت آمریکا اعلام کرد با توجه به اراده کشور ایران، غنی سازی را می پذیریم، اما در حدود و اندازه آن مذاکره خواهیم کرد.

 

وی با بیان اینکه اجرای غنی سازی در ژنو به رسمیت شناخته شده است، افزود: مشکلات بر سر راه لغو تحریم‎ها باید رفع شود و دولت در این امر مصمم است.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه غنی سازی با سایر حوزه های دیگر تفاوت دارد، تصریح کرد: در گزارش کیسینجر وزیر خارجه اسبق آمریکا با شاه آمده که آمریکا برای شاه غنی سازی هسته ای را نپذیرفت و آمریکایی ها در مقابل اصرار شاه برای انرژی هسته ای، فقط سرمایه گذاری در شرکت های اروپایی و خریدن سهم را مجاز دانستند که خرید سوخت را تضمین کند.

 

وی با بیان اینکه آمریکا برای کره جنوبی نیز غنی سازی هسته ای را نپذیرفت، افزود: به تازگی متوجه شدند کره جنوبی به شکل آزمایشگاه، غنی سازی را انجام می داد که جنجال بزرگی راه افتاد و کره همه دانشمندان را برکنار کرد و آن را حرکتی خودسرانه خواند و اعلام کرد که هرگز این اقدام را انجام نخواهد داد.

 

بعیدی نژاد با اشاره به اینکه آمریکایی ها قراردادی به نام یک، 2، 3  دارند که برای کشورهای خواهان انرژی هسته ای ارائه می دهند، تصریح کرد: در این قرارداد تأکید شده کشورها حق غنی سازی هسته ای را ندارد.

 

*انجام غنی سازی را ملت ایران با پایداری و مقاومت خود اخذ کرد

وی با بیان اینکه انجام غنی سازی را ملت ایران با پایداری و مقاومت خود اخذ کرد، ادامه داد: مسئله لغو تحریم ها پایه دوم مذاکرات ما بوده است.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه تحریم ها علیه کشور به سمتی رفت که تمام عرصه اقتصادی را در برمی گرفت، خاطرنشان کرد: آنان به دنبال به صفر رساندن صادرات نفت و متوقف کردن مراودات تجاری ایران با کشورهای دیگر بودند و زمینه آن را فراهم کردند.

 

وی با اشاره به اینکه دشمنان به دنبال تکرار الگوی عراق مبنی بر نفت در برابر غذا بودند، افزود: بخشی از این پول ها به طور غیر مستقیم از طریق خرید کالا به ایران بازگردانده شده و برای نخستین بار سیستم تحریم بانکی را ایجاد و برای ایران اعمال کردند.

 

بعیدی نژاد با بیان اینکه ملت ایران، کشورهای دیگر را وادار به مذاکره کرد، تصریح کرد: مقاومت مردم و پایداری همه ملت بود که منجر به نتیجه رسید.

 

وی با بیان اینکه کشور ما به پشتوانه ایثارها، با اقتدار وارد مذاکره شد، ادامه داد: مأموریت ما این بود اگر طرفین اصول ما را نپذیرفتند، از مذاکره بیرون می آییم و به دنبال مذاکرات صوری یا رسیدن به هدف به هر قیمتی نبودیم، بلکه ما رفتیم و تمام 2.5 سال جنگیدیم؛ تا آخرین روز مذاکرات نیز از نتیجه نهایی باخبر نبودیم.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه بنا بر اعلام خانم شرمن برخی از طرفین مذاکره امکان به نتیجه رسیدن را زیر 10 درصد می دانستند، اظهار کرد: به این دلیل بود که ما بر روی اصول خود که نظام تعریف کرده بود، رسیدیم و در چارچوب خطوطی که نظام تعریف کرده بود، حرکت کردیم.

 

 

* فعالیت هسته ای در ایران متوقف نشده و نخواهد شد

وی با اشاره به اینکه هیچ فعالیت هسته ای در ایران متوقف نشده و نخواهد شد، خاطرنشان کرد: رآکتور تحقیقاتی اراک از افتخارات علمی ایران است و در زمان مذاکرات طرف غربی اصرار داشتند که اراک تعطیل شود؛ وقتی موفق نشدند، پیشنهاد کردند که آب سنگین به سبک تبدیل شود.

 

بعیدی نژاد با بیان اینکه ما طرحی پیشنهاد دادیم که آب سنگین حفظ شود و پلوتونیوم کمتری تولید شود، تشریح کرد: بزرگترین دانشمندان را از بزرگترین لابراتوارهای هسته ای دنیا و آمریکا جمع کردند تا به ایران ثابت کنند از نظر فنی طرح پیشنهادی محال است، اما ما معتقد بودیم که می شود.

 

وی با بیان اینکه این تبادل نظر و اثبات آن دو سال طول کشید، اظهار کرد: در روزهای آخر، آنان اعتراف کردند طرح ایران فنی و عملی است و نگرانی ها را از بین می برد.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه تأکید کرد: افرادی که دیروز خواهان تعطیلی کامل تولید آب سنگین بودند، امروز مشتری تولیدات ایران هستند.

 

وی با بیان اینکه همه تحریم ها شامل تحریم های بانکی، نفتی و پتروشیمی لغو شده و امروز با بانک های دنیا مراوده داریم، افزود: اما مشکلاتی وجود دارد که بانک های بزرگ که جرائم سنگینی به دلیل ارتباط با ایران پرداختند، احتیاط بیشتری می کنند و ما اصرار داریم که این موانع اجرایی برطرف شوند.

 

به نوشته فارس، بعیدی نژاد با اشاره به اینکه ما روزانه در حال مذاکره هستیم و فشارها را وارد می کنیم، تصریح کرد: سیاست نظام این است که طرف مقابل به تمام تعهدات خود عمل کند و این طور نیست که ما همه تعهدات را اجرا کرده باشیم و طرف مقابل هر کاری از دستش بربیاید.

 

وی ادامه داد: ما هم ابزار بسیاری در دست داریم که در صورت خلف وعده از سوی طرف دیگر مذاکره درباره برجام، ضربه سنگینی به دشمن وارد کنیم.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه اختلافات و تنش ها باعث می شود که از دستاوردهای برجام استفاده نکنیم، خاطرنشان کرد: برجام تصمیم نظام است و همه ارکان کشور در این تصمیم گیری حضور داشتند و ایراد وارد کردن به آن دردی دوا نمی کند.

 

 

*برجام تفاهمنامه تجاری و اقتصادی نیست

وی با بیان اینکه برجام تفاهمنامه تجاری و اقتصادی نیست اما موانع را از جلوی پای ما برمی دارد، گفت: برجام می تواند فرصت هایی را برای ما ایجاد کند که در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی ما را کمک خواهد کرد.

 

بعیدی نژاد با اشاره به اینکه در سال 91 و 92، تعداد بسیاری شغل از دست رفت و بیکاری به درصد بالایی رسید، اظهار کرد: با تلاش های به عمل آمده در این سال ها، امروز مفتخریم آمارها نشان می دهد شرایط در حال بهبود است.

 

وی با بیان اینکه در گذشته آمارسازی به اعتماد ملی لطمه وارد کرده، افزود: روند منفی گذشته در حال معکوس شدن است و صادرات نفت امروز به زمان قبل از تحریم ها رسیده است.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی شعار نیست، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یک تجربه است که ما به آن برای دستیابی به رشد اقتصادی نیاز داریم.

 

وی با تأکید بر اینکه همدان جزو استان های پیشتاز دستیابی به اهداف اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: عمر سه ساله دولت روحانی بیشتر در مذاکرات گذاشت، رئیس جمهور از سختگیرترین افراد در مفاد برجام بودند و تأکید داشتند که منافع کشور و اصول ما تأمین شود.

 

بعیدی نژاد تشریح کرد: در دوره چهار ماه که برجام اجرا شده، آثار مهمی برای کشور داشته، اما ما راضی نیستیم و باید تلاش کنیم که امکانات افزایش، بیکاری کاهش و رکود برطرف شود.

 

وی با بیان اینکه امروز هیچ محدودیتی برای جذب سرمایه گذاری در کشور وجود ندارد، گفت: بخش خصوصی را بیشتر وارد سرمایه‎گذاری کنیم تا نشاط تأمین و موتور حرکت اقتصادی را تند کند.

 

مدیرکل امور سیاسی و امنیت بین الملل وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه استان ها و شهرهای بزرگی چون همدان در کشور وجود دارد، اظهار کرد: تولید به تنهایی موتور حرکت همدان به حساب نمی آید، بلکه امروز موتور اقتصادی دنیا امر گردشگری است و بخشی از تبادلات مالی را صنعت گردشگری تأمین می کند.

 

وی با بیان اینکه بسیاری از گردشگرانی که به ایران می آیند به دنبال جذابیت های تاریخی این کشور هستند، افزود: آثاری در لالجین تولید می شود که با ارائه آن به بازارهای بزرگ جهانی، گردشگران را روانه استان خواهد کرد.

 

بعیدی نژاد با تأکید بر اینکه باید از فرصت ها به خوبی استفاده کنیم، اظهار کرد: زیبنده ایران نیست که شهرها و استان های آن بیکار داشته باشد.

 

 

برچسب ها : جام نیوز-سیاسی

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است