خبرخون

امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 5 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 4392

واقعیت های توان داخلی در اجرای برجام

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : عصر ایران مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
حمیدرضا عسگری در سرمقاله امروز روزنامه آفرینش نوشت: با گذشت چند ماه از اجرای برجام و انجام تعهدات طرفین شاهدیم که ایران به تمامی وظایفی که در توافق برعهده داشت پایبند بوده و از این بابت تاییدیه نهادهای بین المللی را کسب کرده است. در قبال اجرای این تعهدات افکار عمومی چشم به تغییرات ملموس در وضعیت اقتصاد کشور دوخته اند.

البته تاثیرات لغو تحریم ها و اجرای برجام در بسیاری از عرصه ها همچون حمل و نقل بین المللی، فروش نفت، واردات هواپیما و قطعات جانبی، و بسیاری موراد دیگر کاملاً محسوس و قابل مشاهده است.

اما نقطه اوج اجرای برجام با ورود سرمایه های خارجی و رونق چرخ های صنعت و تولید کشور محقق خواهد شد. لذا انتظار همگان بر پایه ورود شرکت های تجاری و غول های صنعتی دنیا بوده و هنوز این مهم به شکل قانع کنده ای محقق نشده است.

با توجه به نگاه سیاسی در داخل به مسئله برجام، بسیاری از مخالفین دولت و توافق هسته ای تمام توان انتقادی و تبلیغاتی خود را بر بی نتیجه بودن برجام و از دست رفتن کارت های بازی ایران قلمداد می کنند. از دست دادن اورانیوم های غنی شده، تغییر قلب رآکتور اراک، فروش آب سنگین، تعلیق غنی سازی و از این دست موارد را به منزله شکستی بزرگ برای کشور جلوه می دهند که در مقابلش چند میلیارد دلار از سرمایه های کشور آزاد شده است!.

پرداخت به کم و کیف مفاد برجام مورد بحث نیست، و قصد داریم از زاویه دیگری به توقعات داخلی نسبت به مسئله برجام بپردازیم. ابتدا باید دید این توقعات تا چه حد با واقعیت و توانایی های کشور مطابقت دارد. مسلماً اوضاع رکود و شکست سنگین اقتصاد کشور در یک سال و دو سال حاصل نشده که توقع داشت با یک توافق همه چی به روز اول
بازگردد!

نگاه به واقعیت هایی که امروز درکشور با آن شاهد هستیم به گونه ای نیست که انتظار تغییرات شگرف را از بابت برجام داشته باشیم. این موضوع به منزله بی ارزش کردن تلاش و دستاورد بزرگ دیپلماسی کشور نیست، بلکه پاسخی خطاب به منتقدانی است که مدام از واهی بودن تعهدات غرب می گویند و ایران را شکست خورده این میدان جلوه می دهند.

بجای این قبیل مباحث باید با نگاه علمی و منطقی به این مسئله توجه داشت که چرا شرکت های تجاری و بازرگانان قدرغربی به ایران می آیند و پس از مراودات متقابل با مسئولان و فعالان اقتصادی ما، بدون نتیجه به کشورشان باز می گردند! .

شاید فراموش کرده ایم که سرمایه گذاران هرچه بزرگتر و قوی تر می شوند به دنبال بازارهای امن تر و سودآوری بیشتر می روند. آیا بازار سرمایه در کشور ما از ثبات و امنیت برخوردار است؟! بارها در انتقاد مخالفین برجام دیده ایم که از بدعهدی غربی ها درانجام تعهدات بانکی سخن می گویند و علت آن را ترس از آمریکا مطرح می کنند. اما حقیقت این است که شرکت ها و بانک های غربی از وضعیت تعادل میان اقتصاد و سیاست ما واهمه دارند و در پیگیری روال عادی روابط اقتصادی دچار شک و تردید
هستند.

یک سرمایه گذار خارجی چطور می تواند به نظام پولی و مالی ما که بزرگترین فسادهای قرن در آن رخ داده اعتماد کند و سرمایه کلان خود را بدون هیچ پشتوانه و ثبات مالی به ایران بیاورد. شک و تردید نظام بانکی غرب از این بابت است که فسادهای کلان در نظام بانکی کشور وجود دارد و لیست بدهکاران بانکی که از طریق غیرقانونی به سرمایه های کلان ملی دست یافته اند، لکه سیاهی بر اعتماد غربی هاست.

ازماست که برماست و نمی توان بیهوده بر عقیم بودن برجام تاکید کرد و چشم برواقعیت های داخلی بست. مفاد و تعهدات طرفین در برجام کاملا مشخص است، ایران باید به تعهداتش عمل کند و غرب نیز باید وظایف خود را براساس متن توافق اجرایی نماید. درحال حاضر نیز موانع ارتباط تجاری با سرمایه گذاران غربی برداشته شده است. امروز تحریم و مانعی بر سرراه ارتباط طرفین نیست، بلکه اعتماد و امنیت خاطر برای طرف سرمایه گذار وجود ندارد. آیا اینکه اقتصاد و سیاست ما از بی ثباتی رنج می برد و توان ایجاد زمینه های رشد صنعتی را دارا نیست، به تعهدات غربی ها در برجام باز می گردد؟!

ثبات و امنیت اقتصادی هنگامی بروز می کند که سیاست کشور همپای برنامه های اقتصادی حرکت کند و وحدت متقابلی میان این دو حاکم گردد. اما در واقعیت شاهد چنین امری نیستیم، و سیاسیون برای تخریب رقیب از ایجاد هرگونه بی ثباتی و کارشکنی در روند اقتصاد و سیاست کشور ابایی ندارند. ادامه این روند به منزله یک خودتحریمی است که از جانب خودمان برعلیه کشور و ملت وضع شده است...

منبع: روزنامه آفرینش
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است