خبرخون

امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 3 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 8260

مسکن مهر از بن بست خارج می شود؟

مسکن مهر از بن بست خارج می شود؟
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : همشهری آنلاین مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

پس از مشکلاتی که در زمینه تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی برخی پروژه های مسکن مهر ایجاد شد و تحویل این واحدها را به تأخیر انداخت، هیأت دولت تصمیم گرفت تا با اختصاص مبالغی به وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو، روند تکمیل واحدهای مسکن مهر برای تحویل به متقاضیان را سرعت ببخشد. هدف از این مصوبات تکمیل و تحویل 350هزار واحد مسکن مهر تا پایان سال جاری اعلام شده است.

طبق اعلام پایگاه اطلاع رسانی دولت، هیأت وزیران، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کرد تمهیدات لازم برای واگذاری واحدهای بدون متقاضی به پیمانکاران، شرکت ها و طرف های قرارداد و سایر خریداران را فراهم کرده و از محل منابع حاصل از فروش این واحدها و دریافت ارزش زمین برای تکمیل پروژه های خدمات روبنایی هزینه کند. هیأت وزیران همچنین با اختصاص اعتبار مورد نیاز برای آماده سازی شرایط خدمات زیربنایی 350هزار واحد مسکونی مسکن مهر موافقت کرد.

بر این اساس، مبلغ یک هزار میلیارد تومان از محل تسهیلات اسناد خزانه اسلامی به منظور پرداخت بخشی از دیون پیمانکاران تا پایان سال1394 و سال1395، مبلغ 400میلیارد تومان از محل منابع مدیریت بحران، مبلغ 700میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت های عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن، مبلغ 100میلیارد تومان از منابع داخلی وزارت نیرو از محل فروش انشعابات، مبلغ 200میلیارد تومان از محل قانون بودجه سال1395 کل کشور با عنوان «تخفیف عوارض پروانه، حمایت های مالی و تراکم و ایجاد تأسیسات عمومی مسکن مهر» به وزارت راه و شهرسازی و مبلغ 250میلیارد تومان از همین محل با عنوان «زیرساخت مسکن مهر- سهم دولت» به وزارت نیرو اختصاص یافت.

دولت همچنین ضمن تأکید بر الزام دستگاه های اجرایی خدمات رسان به ارائه خدمات روبنایی مسکن مهر مطابق قانون، با استفاده از محل منابع داخلی شرکت های عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن و همچنین فروش واحدهای فاقد متقاضی به منظور احداث و تکمیل روبناها شامل مراکز آموزشی، انتظامی، فرهنگی - مذهبی و درمانی، موافقت کرد.

  • ورود جدی سازمان مدیریت

مصوبات هیأت دولت براساس پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نهایی شد. ورود سازمان مدیریت به موضوع مسکن مهر زمانی جدی شد که در میانه اردیبهشت ماه، افتتاح 4هزار و 550 واحد مسکن مهر در پردیس به تعویق افتاد. مشکلات تأمین آب برای این واحدها و عدم تکمیل خدمات زیربنایی و روبنایی موجب شد تا تحویل این واحدها با تأخیر مواجه شود و اعتراض ها در این زمینه افزایش یابد. متقاضیان مسکن مهر نسبت به تأخیرهای طولانی در تحویل واحدها اعتراض کرده اند اما هنوز مشکلات در این بخش پابرجاست. قائم مقام وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده است که بسیاری از واحدهای باقیمانده مسکن مهر در مرحله پایان عملیات ساخت است اما به دلیل عدم تکمیل زیرساخت ها و خدمات روبنایی، تحویل داده نشده است.

وزیر نیرو هم در این زمینه تأکید کرد که منابع داخلی وزارت نیرو برای تأمین زیرساخت های آب و فاضلاب این پروژه ها کافی نیست. طبق گفته عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، از یک میلیون و 95هزار واحد مسکن مهر دارای قرارداد ساخت تعداد 405هزار واحد فاقد انشعاب آب، 490هزار واحد فاقد انشعاب فاضلاب، 413هزار واحد فاقد انشعاب برق و 470هزار فاقد انشعاب گاز هستند و هم اکنون با وجود اتمام نازک کاری تعداد 279هزار واحد مسکونی، به دلیل نبود خدمات زیربنایی امکان تحویل آنها و اسکان متقاضیان فراهم نشده است.

در جریان این اختلافات بود که گمانه زنی ها از ورود جدی سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای حل و فصل آن حکایت کرد. به نظر می رسد نشست های مشترک وزارت راه و شهرسازی و وزارت نیرو با همراهی سازمان مدیریت به مصوبات روز گذشته هیأت دولت منجر شده است تا شاید مسیر تکمیل این واحدها هموار و پرونده آن در پایان سال جاری بسته شود. حامد مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده است که با پایان مسکن مهر، طرح مسکن اجتماعی وارد فاز اجرایی خواهد شد و بودجه ای که تاکنون به مسکن مهر اختصاص می یافت، به سمت این طرح جدید هدایت خواهد شد.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است