خبرخون

امروز : چهارشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 4 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 3521

هیات رئیسه؛ ترکیبی برای کمک به دولت

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : پایگاه خبری 9 صبح مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

علی صوفی*

انتخابات هیات رئیسه موقت مجلس دهم که روز یکشنبه برگزار شد، مرزبندی مشخصی را به وجود آورد و فضای مجلس را به دو قطب اصولگرا و اصلاح طلب تقسیم کرد. در این دو قطبی، حتی شاهد بودیم که دوستان اعتدالگرا، صف خود را از اصلاح طلبان جدا کردند. اما در انتخاباتی که برای تعیین هیات رئیسه دائم در روز سه شنبه انجام شد، دو قطبی ایجاد شده تا حد زیادی از بین رفت و این ائتلاف امید بود که با نوعی از هماهنگی که بین ائتلاف امید و اصولگرایان معتدل انجام گرفت، نقش آفرینی کرد. آنچه که روز سه شنبه اتفاق افتاد، امیدوار کننده و آن چیزی که روز یکشنبه شاهد بودیم، صرف نظر از نتیجه آن، اساسا نگران کننده بود. در روز سه شنبه، جریان مجلس، هویت دیگری داشت که نشان از حمایت از دولت و ائتلاف بین اصلاح طلبان و اعتدالگرایان داشت. با توجه به برخورد اخلاق مدارانه ای که آقای محمدرضا عارف بعد از پیروزی آقای لاریجانی انجام داد و برای تبریک به سوی او رفت و مصافحه نمود، فضای مجلس را بسیار تعدیل کرد. امیدواریم که مجلس دهم، مجلس معتدل و معقول باشد و در سایه اعتدال و عقلانیت که شاهد آن بودیم، این روند ادامه یابد تا با قدرت و سرعت بیشتری به مشکلات کشور و مردم رسیدگی کنند. به هر حال آقای لاریجانی در گذشته، گرایش حمایت از دولت را از خود نشان داده و طبعا با حذف تندروها در مجلس دهم، زمینه برای همکاری بیشتر با دولت فراهم خواهد شد. البته همکاری بیشتر با دولت، به معنای وکیل الدوله شدن نمایندگان مجلس نیست. بلکه بدین معناست که برای اجرای برنامه های دولت در عرصه های مختلف، مانع تراشی نشود و از سوی دیگر، مجلس بتواند وظیفه نظارتی خود را انجام دهد و در صورت نیاز تذکرات لازم را به دولت دهد. نتیجه این امر، تامین منافع ملی و مصالح عمومی و کمک به بهبود معیشت مردم است. از سوی دیگر، باید پذیرفت اصولگرایان تندرو و جبهه پایداری که زمانی به سوی آقای لاریجانی مهر و کفش پرتاب کردند، مرزبندی مشخصی با رئیس مجلس دارند. اما بر سر انتخاب هیات رئیسه، هم آقای لاریجانی در پی آن بود که با این طیف ائتلاف کند و هم آنها، به دلیل آنکه در اقلیت قرار داشتند، تصمیم به حمایت از آقای لاریجانی گرفتند. از قضا همین اتفاق هم رخ داد و کاملا مشخص است که این ائتلاف که بین دو طرف و بر سر آن بخش از منافع گروهی که برای خود متصور بودند، صورت گرفت. این تلاشی بود برای آنکه هم اصولگرایان معتدل بتوانند در مقابل فراکسیون امید عرض اندام کنند و کاندیدای خود را به کرسی بنشاند و هم اینکه اصولگرایان تندرو، از ائتلاف با اصولگرایان میانه رو، سهمی در قدرت داشته باشند. همچنان که در هیات رئیسه موقت دیده شد، شاهد حضور سه عضو از جریان اصولگرای تندرو بودیم که در هیات رئیسه دائم، یک نفر از آنها که جایگاه مهم نایب رئیسی را هم داشت، حذف شد اما دو عضو دیگر باقی ماندند. سهمی که اصولگرایان تندرو در هیات رئیسه پیدا کردند، نسبت به تعداد آنها در مجلس، سهم بسیار بالایی است. گرچه آنها با همین هدف با آقای لاریجانی کنار آمدند و در نهایت هم دیدیم که توانستند چنین سهمی را در هیات رئیسه تصاحب کنند.

* فعال سیاسی اصلاح طلب


نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است