خبرخون

امروز : پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 6004

اعداد کلیدی مجلس دهم

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : مجله اینترنتی برترین ها مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
روزنامه دنیای اقتصاد - زینب موسوی: تشکیل دهمین دوره مجلس با پشت سر نهادن سه مرحله مهم، وارد فاز آغاز به کار رسمی شد؛ مراحلی که با طی شدنشان، آمار دقیق تری از سهم جریان های سیاسی در مجلس دهم را نمایان می کنند. از بررسی صلاحیت نامزدها در شورای نگهبان گرفته تا برگزاری انتخابات در دو مرحله و اعلام نتایج آن، همگی نخستین مرحله در روند تشکیل مجلس دهم بود که پرونده آن تا روز 12 اردیبهشت بسته شد.

 ازسوی دیگر، از افتتاحیه این مجلس و انتخاب هیات رئیسه موقت نیز می توان به عنوان دومین مرحله تشکیل این دوره از پارلمان یاد کرد. در نهایت تایید اعتبارنامه همه نمایندگان راه یافته به بهارستان دهم و نیز انتخابات هیات رئیسه مجلس مرحله ای است که تشریفات تشکیل مجلس دهم را به فاز آغاز به کار رسمی پیوند می دهد.

 بررسی اعداد و ارقام بیرون آمده از هرکدام از این مراحل می تواند سهم دقیق هریک از جریان های سیاسی و وزن آنان در مجلس دهم را مشخص کند؛ این موضوعی است که تا حدی از برخوردهای احتمالی مجلسی ها در حمایت یا انتقاد از دولت پرده برمی دارد.

انتخابات و سهم گیری جریان ها

اعلام نتایج نهایی انتخابات در اردیبهشت ماه امسال، نشان داد تنها 73 نماینده از مجموع 290نماینده مجلس نهم ، به مجلس دهم نیز راه یافته اند، این یعنی 25 درصد نمایندگان مجلس نهم در مجلس دهم ابقا شدند و در مقابل 75 درصد از مجلس نهمی ها از راه یافتن به دور دهم پارلمان بازماندند. همچنین مردم ایران 121 کرسی از 290کرسی بهارستان را به افرادی سپردند که نامشان در فهرست امید (ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت) قرار گرفته بود. از سوی دیگر با اعلام نتایج انتخابات مذکور مشخص شد، 83 نفر از منتخبان مردم، افرادی هستند که با قرار گرفتن نامشان در فهرست اصولگرایان (ائتلاف فراگیر) به بهارستان آمدند.

 همچنین 65 نفر از راه یافتگان به مجلس دهم، در جریان برگزاری انتخابات خود را نامزدهای مستقل معرفی کرده بودند. این اعداد نشان می دهند از میان 289 نفر از راه یافتگان به مجلس دهم بدون احتساب یک منتخب اصفهان، در نخستین گام نزدیک به 42 درصد پارلمان جدید را منتخبانی تشکیل دادند که با قرارگرفتن در فهرست امید (ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت) وارد مجلس شدند. همچنین 6/ 28 درصد کرسی های پارلمان جدید نیز به منتخبانی رسید که از طریق فهرست ائتلاف فراگیر اصولگرایان معرفی شده بودند. سهم منتخبانی که خود را مستقل خوانده بودند نیز در مرحله ورود به پارلمان دهم 4/ 22 درصد بود.

 از سوی دیگر فهرست صدای ملت نیز با کسب 11 کرسی حدود 8/ 3 درصد مجلس دهم را به دست آورد. مابقی 289 نماینده مجلس را 3 منتخب مشترک در میان هر سه فهرست ذکر شده و نیز 6 نماینده اقلیت های مذهبی، تشکیل می دهند. با این همه گذر از این مرحله و ورود به مرحله دوم یعنی انتخابات هیات رئیسه موقت مجلس دهم، نشان داد این سهم از دو جریان اصلاح طلب و اصولگرا تنها به مرحله «ورود به مجلس» محدود ماند و در مرحله بعد یعنی انتخاب هیات رئیسه با تغییراتی روبه رو شد؛ تغییراتی که بخش عمده ای از آن به تشکیل دو فراکسیون اصلی اصولگرایی و اصلاح طلبی باز می گردد.

آنجا که بسیاری از مستقلین به سوی یکی از دو فراکسیون امید (اصلاح طلبان) و ولایت(اصولگرایان) گرایش یافتند تا تکلیف وزن این دو جریان سیاسی در مجلس دهم بیش از هر زمان دیگری معین شود. در این میان، آماری که در ادامه می آید نشان می دهد تعدادی از منتخبانی که از فهرست امید(اصلاح طلبان و حامیان دولت) وارد مجلس شدند نیز در روند انتخاب فراکسیون تغییر رویه داده و به فراکسیون اصولگرایان پیوستند؛ موضوعی که در جریان رقابت علی لاریجانی و محمدرضا عارف برای ریاست موقت مجلس دهم بیش از هر زمانی نمایان شد و انتقاد بسیاری از اصلاح طلبان را برانگیخت. در ادامه این گزارش به استناد آرای نمایندگان به نامزدهای انتخابات هیات رئیسه موقت و دائم مجلس دهم، به شکل جامع، از میزان تقریبا دقیق سهم هر دو جریان سیاسی اصولگرا و اصلاح طلب و معتدل را تحلیل می کنیم.

سهم اصلاح طلبان در مجلس دهم

هرچند فهرست ائتلافی اصلاح طلبان و حامیان دولت موسوم به «امید» در مرحله انتخابات، با راه یافتن 121 نامزدش، حدود 42 درصد کرسی های بهارستان دهم را به دست آورده بود، اما در مرحله بعد این ارقام برای اصلاح طلبان با ریزش همراه شد. با تشکیل دو فراکسیون امید و ولایت، تکلیف بسیاری از نمایندگانی که از جرگه اصولگرایان معتدل به فهرست انتخاباتی امید راه یافته بودند روشن شد؛ آنها با پیوستن به فراکسیون اصولگرایان ولایت که دارای خاستگاه فکری مشترک با آنها بود، پای خود را از گروه 121 نفره اصلاح طلبان بیرون کشیدند.

 این را می توان از تعداد آرایی که در انتخاب رئیس موقت مجلس به سبد محمدرضا عارف ریخته شد، دریافت. 103 نماینده رای خود را به نام محمدرضا عارف به گلدان های انتخاب رئیس موقت ریختند. این رقم نشان می دهد اصلاح طلبان مجلس دهم به صورت خالص، دست کم 103 نماینده دارند؛ این یعنی 5/ 35 درصد از کرسی های مجلس که در مقایسه با آمار اولیه ورودی های فهرست امید به پارلمان 5/ 6 درصد ریزش را نشان می دهد. هرچند از ابتدا نیز این ریزش ها، به دلیل ورود مستقل ها و برخی اصولگرایان معتدل به فهرست امید در رقابت های انتخاباتی، پیش بینی می شد.

سهم اصولگرایان در مجلس دهم


در مقابل می توان گفت که سهم اصولگرایان در مجلس دهم به نسبت آنچه در رقابت های انتخاباتی عنوان می شد، افزایش یافت. براساس آنچه گفته شد بسیاری از نمایندگانی که از جرگه اصولگرایان معتدل به فهرست انتخاباتی امید راه یافته بودند به فراکسیون اصولگرایان ولایت که دارای خاستگاه فکری مشترک با آنها بود پیوستند. همین امر سبب شد تعداد اعضای فراکسیون ولایت از 6/ 28 درصدی که از طریق فهرست ائتلاف فراگیر اصولگرایان به مجلس دهم راه یافته بودند فراتر رود. براساس برخی آمار ارائه شده فراکسیون ولایت هم اکنون 188 عضو دارد و این در شرایطی است که با اعلام نتایج انتخابات هیات رئیسه دائم، برخی نمایندگان اصولگرا به مشی بعضی از اعضای این فراکسیون رای به گزینه ها، انتقاد کردند. از سوی دیگر آرای 173 نماینده ای که رای خود را در انتخابات هیات رئیسه موقت به نام علی لاریجانی به گلدان ها ریختند نیز می تواند تا حدی گویای تعداد خالص اصولگرایان در مجلس دهم باشد.

 این تشکیک در تخمین آرای لاریجانی به تعداد خالص اصولگرایان، تنها به آن دلیل است که در جریان انتخابات ریاست موقت مجلس دهم، برخی از مستقلان، اصولگرایان معتدل وحتی اطلاح طلبان، لاریجانی را به دلیل قدرت لابی گری بیشتر، تسلط بر حوزه مجلس و شخصیت کاریزماتیک، تاثیرگذارتر از عارف دیده و او را برگزیدند. به این ترتیب می توان گفت که اصولگرایان حدود 59 درصد از کرسی های پارلمان را در تصاحب خود گرفته اند. این یعنی تعداد اصولگرایان مجلس دهم نسبت به کسانی که در آغاز راه با فهرست ائتلاف اصولگرایان وارد بهارستان دهم شدند، 4/ 30 درصد افزایش یافته است.

منتقدان دولت

با این همه، حداقل تعداد اصولگرایان مجلس دهم را می توان 118 نفر عنوان کرد؛ این تعداد افرادی هستند که در انتخابات هیات رئیسه دائم به محمد دهقان رای دادند؛ نماینده ای که در مجلس نهم به عنوان نماینده اصولگرای نزدیک به جبهه پایداری شناخته می شد و بالطبع اکثر کسانی که نام او را برای نایب رئیسی مجلس در گلدان ها انداختند، به معنای واقعی اصولگرا هستند. این تعداد را شاید بتوان جرگه نمایندگانی خواند که به برخی سیاست های دولت حسن روحانی انتقاد دارند و حدود 6/ 40 درصد پارلمان دهم را تشکیل می دهند. هرچند در این باره به صورت قاطع نمی توان اظهار نظر کرد و شاید برخی از آرای دهقان به دلیل مسائلی مانند همشهری و هم استانی بودن به او تعلق گرفته باشد.

میانه روها

در سوی دیگر گرایش های فکری منتخبان مجلس دهم، می توان به شمار نمایندگانی اشاره کرد که احتمالا در گروه حامیان دولت قرار می گیرند. این تعداد را می توان با بررسی عددی آرای مسعود پزشکیان نایب رئیس اول مجلس دریافت که توانست رای 158 نفر را کسب کنند؛ آرایی که می تواند از مجموع آرای 103 اصلاح طلب و 55نماینده مستقل یا اصولگرای معتدل حاصل شده باشد. همچنین به نظر می رسد، رای منتقدان و مخالفان دولت به مسعود پزشکیان اصلاح طلب، آن هم برای رسیدن به کرسی نایب رئیسی اول، بعید باشد.

به این ترتیب می توان گفت 5/ 54درصد از نمایندگان مجلس دهم، تا اینجای کار رویکرد حمایتی نسبت به دولت روحانی دارند. نکته مهم آنکه در میان همه این اعداد و ارقام، نباید رای نمایندگانی را که به صورت مستقل یا به دلیل در نظر گرفتن برخی مصالح، به صورت شناور گزینه مورد نظر خود را در انتخابات هیات رئیسه انتخاب کرده اند، غافل شد. همه نتیجه گیری ها در این گزارش به استناد آرای نمایندگان به برخی نامزدهای انتخابات هیات رئیسه دائم و موقت، است و تداوم این روند تا پایان مجلس دهم قطعی نخواهد بود.
برچسب ها : برترین ها-سیاسی

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است