خبرخون

امروز : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 12061

دام دلواپسان برای مجلسیان!

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : مجله اینترنتی برترین ها مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
روزنامه آرمان - یاسمین طالقانی: هر اندازه هم که گفته شود ترکیب هیات رئیسه و گرایشات سیاسی آنها تاثیری در روند فعالیت به ویژه تصمیم گیری های خانه ملت ندارد ادعایی اشتباه است و اشتباه تر از آن تقسیم بندی نمایندگان خانه ملت به دو بخش برجامی و نابرجامی در شرایطی است که انتخابات تمام و جلسه رسمی مجلس دهم هم برگزار شده است.

اگر در شرایطی که هنوز انتخابات برگزار نشده و مردم به پای صندوق های رای نرفته بودند تاکید می شد که نباید به نابرجامیان رای داده شود قابل پذیرش بود، چرا که این توصیه با توجه به تجربه ناخوشایند رفتار دلواپسان در موضوعات ملی مانند برجام مطرح می شد چنانکه حمیدرضا جلایی پور فعال سیاسی اصلاح طلب در آن برهه تاکید کرد: « تاکید روی شکاف برجامیان/ نابرجامیان هم عقلایی، هم مصلحت اندیشانه و هم کم هزینه و هم تعاملی است. جناب عارف برای کسب رای باید خود را هم پرچمدار فراکسیون امید و هم فراکسیون بزرگ برجامیان معرفی کند.

چون رقابت در آرا با لاریجانی دوش به دوش است، امیدی ها باید با واقع گرایی و تعامل گرایی از دستاورد انتخاباتی که در آن پیروزی نسبی داشتند دفاع کنند و موضوع انتخابات ریاست مجلس را ناموسی، حیثیتی، هویتی و احساسی نکنند.» اما اکنون که تکلیف مجلس دهم مشخص شده است، دیگر باید آن تجارب را چراغی برای غلبه دادن اعتدال و همراهی با دولت در راستای تحقق خواست ملت دانست. ادامه بحث برجامی و نابرجامی در مقطعی که نمایندگان مجلس دهم مشخص شدند دیگر نشانی از صداقت و خیرخواهی ندارد، بلکه این گونه برداشت می شود که گامی در راستای اختلاف افکنی است.

شاید برخی این گونه مدعی شوند که واژه های برجامی و نابرجامی جایگزین اصلاح طلب و اصولگرا شود تا از این طریق همراهان دولت و منتقدان پاستور مشخص شوند. شاید برخی بدون غرض سیاسی و از سر خیرخواهی این موضوع را مطرح کردند و هدف آنها این بوده که با کمرنگ شدن دو تقسیم بندی اصلاح طلب و اصولگرا، وحدت بیشتری در مجلس پدید آید و مباحث از حالت سیاسی به رویکرد ملی تغییر کند اما برخی دیگر که دلواپس پیروز مکرر طیف اصلاحات و حامی دولت هستند و نشانی از پیروزی جریان اصولگرا وجود ندارد، بر تداوم تقسیم بندی برجامی و نابرجامی تاکید دارند تا ضعف و شکست جریان اصولگرایی نمایان نشود!

اعتدالیون مخالف هستند

علی مطهری از جمله شخصیت های مجلسی است که با نامگذاری جریانات سیاسی داخل پارلمان به برجامی و نابرجامی مخالف است و می گوید: «این تقسیم بندی درست نیست. چون معتقدم که نمی شود ما برجام را ملاک تقسیم قرار دهیم چون برجام امر موقت است و ظرف چند سال آینده تمام می شود. بنابراین یک امر موقت را نمی توان برایش یک ملاک طولانی مدت در نظر گرفت. مجلس دهم قطعا با دولت همراه تر خواهد بود» محمود صادقی دیگر نماینده مردم تهران هم نمی پسندد نمایندگان به دو بخش برجامی و نابرجامی تقسیم شوند، پس می گوید: « یک نکته ای که من انتقاد دارم این مساله مرزبندی های موجود در مجلس دهم به نام برجامی و نابرجامی است.

به نظر من این نوع مرزبندی، فروکاستن واقعیت به یک امر گذراست. یعنی واقعیت موجود این نیست. هویت هایی در مجلس وجود دارد که مرزبندی آن با برجام قابل تعیین نیست. این یک صورت بندی مسئولیت گریزانه است. یعنی ما می خواهیم به گونه ای هویت اصلاح طلبی خود را حداقل به طور موقت پنهان کنیم در حالی که این صورت بندی بر اساس یک امر سیاسی گذراست.» احمد توکلی که موفق به جذب آرای کافی برای حضور در مجلس دهم نشد هم می گوید: تقسیم بندی مجلس دهم به برجامیان و نابرجامیان یک نوع مطلق سازی است و این نوع تقسیم بندی های مطلق را نمی پسندم چرا که طرح این مساله خودش باعث اختلاف نظر و دعوا در کشور می شود. ما باید از این نوع تقسیم بندی ها پرهیز کنیم.

 وی در پاسخ به این پرسش که در ترکیب مجلس دهم کدام یک از جناح های سیاسی بیشترین کرسی را در اختیار دارند، گفت: نتیجه انتخابات هیات رئیسه دایم برای من کاملا قابل پیش بینی بود چرا که معتقدم هیچ کدام از گروه ها در اکثریت مطلق نیستند. پس از انتخابات هیات رئیسه موقت، در یادداشتی درباره ترکیب مجلس به صراحت گفتم که در مجلس دهم اکثریت قاطع وجود ندارد، انتخابات هیات رئیسه دایم و میزان آرای آقای مطهری و پزشکیان حرف های من را ثابت کرد. نماینده پیشین مجلس ادامه داد: به طور مشخص درباره ترکیب مجلس دهم گفته بودم که اصولگرایان هر چند در مقام اکثریت قرار گرفته اند اما اختلاف آنها با منتخبان فهرست امید خیلی هم زیاد نیست و تاکید کرده بودم مستقلان در مجلس آینده تصمیم گیر هستند.
برچسب ها : برترین ها-سیاسی

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است