خبرخون

امروز : جمعه ۳۰ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 5623

جراحی با تبر؟!

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : مجله اینترنتی برترین ها مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
روزنامه آرمان - سعید لیلاز: پارلمان در ساختار سیاسی ایران نقش درجه اول و ممتازی ایفای نمی کند. به نظر می رسد که نظام فکری ایرانیان، یک نظام ریاستی است به جای نظام پارلمانی.

به همین دلیل سازوکار مجلس از هر جنبه و هر جبهه ای که باشد و با هر شاکله جناحی و سیاسی که شکل بگیرد، به تنهایی به هیچ وجه قادر به ایجاد اثر تعیین کننده در اوضاع کل کشور نیست و این تجربه را در مجلس ششم داشتیم که اکثریت قاطع آن چه در هیات رئیسه و چه رئیس مجلس و چه نمایندگان از جناح اصلاح طلبان تشکیل شده بودند و چه در مجالس بعدی که عمدتا از گروه های تندتر تشکیل شده بود، به خوبی مشاهده شد که مجلس ایران هیچ وقت چنین شاکله ای نداشته که بتواند به تنهایی اثر تعیین کننده ای روی سمت و سوی اوضاع سیاسی- اقتصادی کشور بگذارد.

 اما اگر در ارتباط با بقیه ارکان و جنبه های نظام بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم؛ مثل رابطه مجلس با دولت، رابطه مجلس با قوه قضائیه و رابطه مجلس با نیروهای مسلح، مجلس می تواند نقش ایفاء کند. گرچه در آنجا هم باز نقش تعیین کننده ای به تنهایی نخواهد داشت. به همین دلیل در شاکله مجلس فعلی آن قدر اهمیتی نداشت که چه جناحی هیات رئیسه مجلس را تصدی خواهد کرد و آن قدر به این فکر نمی کردم که بین آقایان لاریجانی و عارف در تحلیل نهایی می تواند یک تفاوت عملکرد چشم گیر و تعیین کننده ای وجود داشته باشد.

اگر آقای عارف رئیس مجلس می شد، ناگزیر باید در ساختار و بافتی کار کند که نمی توانست از حدود و محدوده ای تغییرات بیشتری داشته باشد و حالا هم که آقای لاریجانی ریاست مجلس را عهده دار شدند، باز همین ساختار و شاکله موثر است و کار خواهد کرد و خیلی در این زمینه تفاوت ماهوی نمی بینم بلکه بیشتر ترجیح می دهم راجع به ماموریت های مجلس صحبت کنم که اتفاقا این ماموریت ها آن قدر مهم، فوری و حیاتی است که تفاوت چندانی ندارد، رئیس یا هیات رئیسه مجلس چه کسی یا کسانی باشند.

فوری ترین مسائل ایران درحال حاضر مسائل اقتصادی است. به ویژه کارهایی که مجلس نهم در دو، سه ماه آخر فعالیت خود انجام داده و مصوباتی که از تصویب گذرانده به قدری خطرناک بوده و بعضا اشتباه است که مهم ترین ماموریت مجلس با هر شاکله ای در هیات رئیسه این است که آن مصوبات را اصلاح و احیا کند. ازجمله قانون ۱۳۹۵ کل کشور یا لغو تصمیم مجلس نهم در حذف ۲۴ میلیون نفر از فهرست یارانه بگیران یا تصویب قانون برنامه ششم به گونه ای که کمک دولت باشد ولی در عین حال نظارت جدی بر عملکرد دولت کند.

 چنانچه مجلس دهم بتواند یک دستگاه قانونگذاری عاقل و یک ناظر دلسوز و بی طرف باشد، خیلی مهم تر از آن خواهد بود که بخواهیم راجع به ترکیب اعضای هیات رئیسه و رئیس آن صحبت کنیم. به نظرم مجلس نهم عمدا ۲۴ میلیون نفر را به آن شکل چکشی از فهرست یارانه بگیران حذف کرد که در واقع پروژه ای که احمدی نژاد شروع کرده بود را تمام کند؛ برقراری نظام یارانه ها به مثابه یک بمب ساعتی در زیر پای ما گذاشته شده و تصمیم مجلس نهم در حکم آتش زدن فتیله بود.

 این بسیار مهم است که مجلس دهم این را برگرداند و به دولت اجازه دهد که با احتیاط بیشتری دست به اصلاح فهرست یارانه بگیران بزند و این یک مساله بسیار حساس اجتماعی- سیاسی است و آن روشی که مجلس نهم تصویب کرده در حکم جراحی با تبر است. اگر جراحی با تبر ممکن است، مصوبه حذف ۲۴ میلیون نفر از یارانه بگیران هم بدین شکل ممکن است.

به نظرم مجلس نهم در آخرین روزهای حیات خود در تصویب این قوانین بسیار غیرحرفه ای عمل کرد و فکر می کنم مجلس دهم در کنار بقیه وظایف نظارتی و قانونگذاری اش در جهت اصلاح و احیای اقتصاد ایران و همین طور پیشبرد امر آزادسازی اقتصادی باید بتواند این قوانین را برگردانده و اصلاح کند.
برچسب ها : برترین ها-سیاسی

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است