خبرخون

امروز : سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 11 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 4594

صدور چک بلامحل، بیشترین علت زندانی شدن مجرمین مالی در ایلام

صدور چک بلامحل، بیشترین علت زندانی شدن مجرمین مالی در ایلام
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایسنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

مدیرکل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان ایلام گفت: صدور چک بلامحل بیشترین علت ورود مجرمین مالی به زندان در ایلام است.

«اکبر محبی» با حضور در دفتر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، در مورد وضعیت زندان های این استان، اظهار کرد: فعالیت های زندانبانی و سختی کار در این حوزه قابل قیاس با دیگر کارها نیست.

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم با فعالیت های اصلاح تربیتی اسلامی و دینی ذهنیت مردم نسبت به زندان های دوران حکومت ستم شاهی را پاک کنیم، افزود: الان زندانی دیگر خمود و افسرده نیست بلکه با اقدامات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، مذهبی و دینی در زندان وادار به فعالیت می شود.

محبی خاطرنشان کرد: این سازمان همان طور که از اسمش پیداست در راستای اقدامات تأمینی و تربیتی فعالیت می کند و افرادی که به عمد و یا غیرعمد وارد زندان می شوند از نظر نوع جرم مرتکب شده، شخصیتی و بهداشتی، شناسایی، طبقه بندی و در بند مخصوص نگهداری می شود.

وی به تکمیل شدن ساخت بازداشتگاه موقت شهر ایلام برای جلوگیری از ورود افرادی که برای اولین بار مرتکب جرم می شوند تا ورود آن ها به زندان جلوگیری شود اشاره و تصریح کرد: محیط زندان به شدت بر روی خانواده فرد زندانی شده تأثیر می گذارد و هر چه در زمینهٔ پیشگیری کار کنیم، سرمایه است نه هزینه.

مدیر کل زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان ایلام گفت: در سطح شهرستان های ملکشاهی، ایوان، دهلران، چرداول و آبدانان زمین لازم برای ساخت بازداشتگاه، تملک شده است.

محبی با تأکید بر اینکه کلاس های آموزشی فنی و حرفه ای رونق فعالیت های اصلاحی و تربیتی بوده و اداره زندان ها و فنی و حرفه ای استان باید تعامل و همکاری بیشتری داشته باشند، افزود: حرفه آموزی در متن کلاس های آموزشی و بسترسازی یادگیری مهارت های مناسب بازار کار در راستای اشتغال زندانیان مورد توجه مسئولین زندان های استان بوده و با این اقدام شاهد پیشبرد اهداف سازمانی هستیم.

وی با اشاره به اینکه در سطح زندان های استان نیازسنجی ها به صورت دوره ای انجام می شود و بر طبق نتایج آن درخواست برگزاری کارگاه ها و کلاس های آموزشی صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: دوره های آموزشی و پر کردن اوقات فراغت زندانیان به صورت کارشناسانه در زندان بسیار مهم است.

مدیر کل زندان های استان ایلام با تأکید بر اینکه آگاهی بخشی به مردم در زمینهٔ عدم صدور چک بلامحل، امتناع از پذیرفتن مهریه های سنگین و نجومی، اطلاع داشتن از انقضای گواهینامه و بیمه نامه های خودرو موجب کاهش جرائم غیرعمدی می شود، تصریح کرد: در سال گذشته ۹۲ زندانی با تلاش و کوشش مددکاران و ستاد دیه استان آزاد شدند که ۷۷ درصد از میزان کل بدهی زندانیان مذکور مربوط به مهریه بوده که با پیگیری ها و تلاش روزافزون مددکاران و ستاد دیه استان، منجر به رضایت و پرداخت شده است.

محبی خواستار مساعدت مسئولان و خیرین استانی در جهت آزادسازی زندانیان جرائم غیرعمد و حمایت از خانواده های زندانیان به منظور پیشگیری از وقوع آسیب های اجتماعی شد.

وی با اشاره به اینکه باید زمینه فرهنگ سازی عمومی، به خصوص در بین خانواده زندانیان نسبت به مجازات جایگزین حبس فراهم شود، گفت: توسعه و تقویت فعالیت های مددکاری در زندان راهگشای برخی مشکلات خواهد بود و نباید فراموش کرد که مددکاران در زندانبانی اسلامی نقش تعیین کننده ای دارند و در این راستا همت فراگیر آن ها راهگشای بسیاری از مشکلات زندانیان و خانواده های آن ها است.

محبی خاطرنشان کرد: مساعدت انجمن حمایت از زندانیان در فراهم سازی بستر اشتغال زندانیان و تخصیص اعتبارات در این راستا می تواند در فعالیت های اصلاحی و تربیتی زندان نقش آفرین باشد.

وی افزود: ضمن بررسی پرونده های قضایی زندانیان و دعوت از قضات جهت بازدید از زندان و تعین تکلیف زندانیان تحت قرار (بلاتکلیف) امیدواریم که در آینده ای نه چندان دور شاهد حل این مسئله و ساماندهی آن باشیم.

مدیرکل زندان های استان ایلام گفت: رسانه ها باید زمینه لازم برای فرهنگ سازی در بین مردم بخصوص خانواده زندانیان را نسبت به مجازات جایگزین حبس، فراهم کنند و سطح آگاهی های عمومی آن ها را به قوانین و مقررات زندان ها ارتقاء بخشند.

محبی با بیان اینکه نتیجه فعالیت های اصلاحی و تربیتی که در زندان ها در حال انجام است می تواند پررنگ تر شود به شرطی که این امر بانی اصلی کاهش جمعیت کیفری و عدم بازگشت مجدد زندانیان به زندان باشد، اظهار کرد: با افزایش آمار تعداد بازدیدهای قضات از زندان های استان کماکان شاهد حل مشکلات زندانیان، کاهش بار روحی روانی آن ها و برقراری نظم و انضباط در زندان ها هستیم و انتظار می رود این روند استمرار داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه اشتغال و حرفه آموزی در زندان پایه اصلی اصلاح و بازپروری زندانیان است، افزود: فلسفه اجرای عدالت کیفری ایجاب می کند که جامعه واکنش متناسبی در مقابل زندان و مجرمین داشته باشد که اشتغال و حرفه آموزی زندانیان ضمن پر کردن اوقات فراغت آنان باعث می شود اذهان عمومی نیز در مواجه با زندانیان تصور مطلوبی داشته باشند.

مدیر کل زندان های ایلام اجرای برنامه های اشتغال و حرفه آموزی با روش های نوین، شناسایی شخصیت مددجویان در اجرای مناسب این برنامه ها را حائز اهمیت دانست و خاطرنشان کرد: بهترین روش اصلاحی و تربیتی در زندان، شناسایی شخصیت بزهکار در محیط زندان بوده که در این خصوص با توجه به استعدادها و توانایی محکوم، حرفه مناسبی به آنان آموزش داده شود و سپس با گماردن زندانی به کار، در طول مدت تحمل حبس در زندان، زمینه اصلاح و بازگشت او به زندگی اجتماعی فراهم شود.

محبی تصریح کرد: بر اساس این هدف محکومین با توجه به نوع جرم و مدت محکومیت از همدیگر تفکیک و طبقه بندی می شوند و برنامه های حرفه آموزی و اشتغال اجرایی می شود.

وی ادامه داد: انجام کار در ایام تحمل کیفر و بهره گیری از امکانات آموزشی زندان به تدریج موجبات توان فنی و مهارت او را افزایش داده و پس از آزادی از زندان به جهت تخصص و مهارتی که در ایام تحمل کیفر به دست آورده جذب بازار کار شده و همین امر زمینه جدایی او و عدم پیوستن به گروه های تبهکاری را فراهم می کند و باعث جلوگیری از تکرار مجدد جرم می شود.

وی یادآور شد: برای کار زندانیان باید دستمزد عادلانه در نظر گرفته شود تا زندانیان بتوانند قسمتی از درآمد خود برای نیازهای ضروری و قسمتی را به عائله تحت تکفل خود بپردازند و مقداری از آن را برای هنگام خروج از زندان پس انداز کنند.

مدیرکل زندان های ایلام ضرورت شناسایی شخصیت زندانیان بزهکار به روش علمی برای حرفه آموزی و اشتغال به کار آنان به منظور اصلاح و بازپروری زندانیان را امری اجتناب ناپذیر اعلام و عنوان کرد: تجربه ثابت کرده که کار در زندان عامل مناسبی برای ابراز تأثیرگذاری در احساس ندامت و پشیمانی از اعمال مجرمانه ای محکومین است.

وی اضافه کرد: حرفه آموزی در زندان نه تنها باعث سهولت برقراری نظم و امنیت در زندان خواهد شد بلکه متضمن فایده اقتصادی برای زندانیان و خانواده آن ها و همچنین زمینه سهولت تأمین هزینه های سنگین سازمان زندان ها را نیز فراهم می کند.

مدیرکل زندان های ایلام گفت: اعتبار ساخت پروژه جدید زندان مرکزی ایلام نیازمند قرار گرفتن در ردیف پروژه های ملی است چرا که اعتبارات استانی برای تکمیل آن کافی نیست و حدود 13 سال از آغاز عملیات احداث ندامتگاه جدید مرکزی ایلام می گذرد و اعتبار ساخت زندان در ردیف پروژه های ملی قرار نگرفته است.

وی با بیان این که علی رغم وجود مشکلات فراوان، بخشی از پروژه ی زندان جدید ایلام راه اندازی شده و حدود 10 درصد زندانیان رأی باز و حالت اشتغال به زندان جدید انتقال یافته اند، افزود: انتقال موقت زندانیان رأی باز به محل پروژه جدید زندان مرکزی، باعث شده که ضمن استفاده از نیروی کار زندانیان، با استقرار نیروی کار در زندان جدید، شرایط انتقال دائم زندان کنونی ایلام نیز مهیا شود.

محبی ادامه داد: زندان مرکزی فعلی ایلام با توجه به بافت فرسوده و موقعیت مکانی نامناسب، مشکلاتی را برای زندانیان و شهروندان ایجاد کرده و بعد از انتقال موقت به زندان جدید، زندان فعلی پس از تغییر کاربری فروخته شده و درآمد ناشی از آن برای تکمیل زندان جدید هزینه می شود.

مدیر کل زندان های استان ایلام با اشاره به این که در صورت تکمیل پروژه ی زندان جدید ایلام، مجتمع کار درمانی و حرفه آموزی زندانیان، بند نسوان، کانون اصلاح و تربیت، زندان مرکزی و ستاد اداره کل زندان ها به این محل انتقال داده می شود، خاطرنشان کرد: اجرای دقیق و صحیح برنامه های اصلاحی و تربیتی در سطح زندان نیازمند مکان مناسب و کافی است که زندان مرکزی ایلام هم اکنون در این زمینه دارای کمبود فضای فیزیکی است.

مدیرکل زندان های ایلام گفت: ذهنیت خیرین و مردم باید نسبت به زندانیان جرائم غیرعمدی تغییر کند و بدانند کسانی که به دلیل بدهی مالی زندانی شده اند، مجرم نیستند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ستاد دیه در زمینهٔ آزادی زندانیان جرائم مالی و غیرعمد فعالیت می کند، افزود: اقدامات ستاد دیه که در امر مهم و ارزشمند آزادی زندانیان جرائم غیرعمدی که به صورت ناخواسته گرفتار حبس شده اند، فعالیت می کنند باید به جامعه شناسانده شود.

محبی افزود: بسیاری از مردم و خیرین از فلسفه ستاد دیه خبر ندارند لذا اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در این حوزه باید جدی گرفته شود و اگر خوب در این حوزه آگاهی بخشی کنیم قطعاً مردم پای کار می آیند.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته جشن گل ریزان فقط در مرکز استان برگزار شد، خاطرنشان کرد: امسال جشن گل ریزان در سطح همه شهرستان های استان برگزار می شود و کمک هایی که جمع آوری می شود در مرحله اول به زندانیان جرائم غیرعمد خود شهرستان مربوطه اختصاص پیدا می کند.

وی با تأکید بر اینکه برخی جرائم به دلیل جهل به قانون و ناآگاهی به وقوع می پیوندد و آگاهی بخشی در این راستا موثر خواهد بود، تصریح کرد: خیرین و مردم باید بدانند پولی که کمک می کنند کجا می رود.

محبی با بیان اینکه نباید ذهنیت بد در این راستا برای مردم پیش بیاید، افزود: برای مثال اگر یک زندانی که چند مورد جرائم کیفری در سابقه دارد و الآن به خاطر جرائم مالی گرفتار است آزاد شود مردم بی اعتماد می شوند.

مدیرکل زندان های استان با اشاره به اینکه خیر کسی نیست که فقط ثروتمند باشد و هر کس در حد توان کمک کند خیر است، گفت: اگر مردم به ستاد دیه اعتماد پیدا کنند قطعاً کم یا زیاد کمک کرده و این نهاد در امور خود موفق خواهد شد.

وی تأکید کرد: در راستای تحقق برنامه های کاهش آسیب و به منظور پر کردن اوقات فراغت مددجویان به شکل برنامه محور و هدفمند در جهت کمک به حل مشکلات اقتصادی و مالی خانواده زندانیان برنامه های متنوعی از جمله اشتغال و حرفه آموزی، از سوی سازمان تدوین شده که اجرای این برنامه ها اثرات مثبتی مانند ارتقاء سطح امنیت در زندان ها، کاهش آسیب رفتار پرخطر زندانیان، یادگیری حرفه متخصص به عنوان منبع درآمد و شغل در زمان حبس و پس از آن و در نهایت کاهش آسیب های اجتماعی کاهش نرخ بازگشت مجرمین به چرخه جرم به دنبال دارد.

وی کمبود فضا فیزیکی را مهم ترین مشکل و موانع اشتغال و حرفه آموزی در زندان های ایلام دانست و افزود: با انتقال زندان به خارج از شهر می توان اقدامات مؤثری در جهت پیشرفت اشتغال و حرفه آموزی انجام داد.

محبی با بیان اینکه گسترش اشتغال مولد در زندان های استان در گرو استفاده حداکثری از نیروهای کار زندانیان است، خاطرنشان کرد: با توجه به وظیفه سازمانی بنیاد تعاون پیشرفت و رونق در این بخش مستلزم ایجاد ارتباطات و همکاری درون سازمانی و برون سازمانی است.

مدیر کل زندان های ایلام استعدادیابی، استفاده از اشتغال نشسته برای جرائم سنگین، جلب رضایت مراجع قضایی در اعطای امتیاز رأی باز، استفاده از پتانسیل نقطه مرزی مهران و همچنین اقلیم و وضعیت مطلوب آب وهوای استان در کشت محصولات گلخانه ای را از راهکارهای مهم و ابزار توسعه و پیشرفت اشتغال زایی در زندان های استان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در زندان باید بر اساس شرایط بومی و فرهنگی هر منطقه اقدامات مقتضی را به کار گرفته تا بتوان در راه اصلاح و تربیت زندانیان و کاهش بزهکاری ها بهترین نتیجه را به دست آورد، تصریح کرد: برای آسیب زدایی رفتاری زندانیان در سطح زندان باید عوامل ناهنجاری ها توسط مددکاران و روانشناسان ریشه یابی شود و تحت درمان قرار گیرند، حفظ تعادل روحی روانی زندانیان ضمن کاهش عوامل بروز آسیب های رفتاری در دستور کار کارکنان زندان قرار دارد.

محبی با اشاره به مقوله آسیب شناسی در سطح زندان ها و پیرو آن آسیب زدایی با روش های علمی، خاطرنشان کرد: آسیب شناسی در قلمرو مسائل اجتماعی، میدان های متفاوتی را در برمی گیرد که شامل آسیب شناسی اخلاقی، فرهنگی، دینی، ملی و قومی، اقتصادی و سیاسی می شود و این هنر و فن روانکاوان و روانشناسان زندان هاست که با تجربیات کسب شده و مهارت های نوین علمی درصدد حل و ریشه کن کردن آسیب ها باشند.

مدیرکل زندان های ایلام اضافه کرد: در حال حاضر در استان حدود 10 درصد از زندانیان دوباره به چرخه جرم بازمی گردند.

انتهای پیام

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است