خبرخون

امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 3 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 3559

بازار آینه و شیشه: مشکلی در تولید نداریم

شیشه، آینه و وسایل شیشه ای جزو اساسی ترین ملزومات زندگی امروز هستند. کشف و ساختن شیشه تحولی عظیم در معماری دنیا ایجاد کرد، به گونه ای که امروزه شهرهای جهان زیبایی خود را مدیون این تحول بزرگ درصنعت تولید می دانند.

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : اقتصادآنلاین مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

تاریخچه تولید و کاربرد شیشه به حدود بیش از ۴ هزار سال پیش بر می گردد. ولی تقریباً ۲ هزار سال پس از کشف آن بود که کاربرد شیشه در پنجره ها مطرح شد. ظاهراً این تکنیک اختراع اروپاییان نیست و باید زادگاه آن را در چین، هند یا به احتمال قوی در خاورمیانه جست وجو کرد.

 

 

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فرصت امروز، به هرحال بعد از گذشت سال ها شیشه کاربردهای فراوانی داشته است و از آن برای تزیین یا بخشی از یک سازه استفاده می شود. بسیاری از وسایل امروزی مورد نیاز ما از در و پنجره گرفته تا شیشه های اتومبیل همه جزو همین فعالیت است.

قدمت تولید شیشه در ایران به سال های جنگ جهانی دوم برمی گردد و نخستین کارخانه شیشه کشور در حوالی میدان بهمن فعلی افتتاح شد. برای بررسی بیشتر بازار شیشه و آینه با مهندس محمدعلی قنبری رئیس اتحادیه شیشه و آینه تهران به گفت وگو پرداخته ایم.

کوره ها خاموش شدنی نیست

مهندس قنبری در خصوص بازار شیشه می گوید: نیاز به مصرف شیشه دائمی است و تعطیلی ندارد. در حال حاضر ما مشکلی از لحاظ تولید و قیمت نداریم. مشکل اصلی تولیداتی است که در واحدهای تولیدی مانده و عرضه نمی شود.

وی در این مورد توضیح می دهد: تولید و ذوب شیشه با سایر فعالیت ها فرق دارد. در صنایع دیگر هر وقت که لازم باشد دستگاه ها را خاموش می کنند ولی در کار شیشه، کوره باید همیشه روشن بماند. مدت زمان کارکرد یک کوره شیشه بین ۱۸ تا ۲۰ سال است و در این مدت اصلاً نباید خاموش باشد. به همین خاطر تولید شیشه هم یک کار دائمی و همیشگی است. چون اگر کوره خاموش شود، مواد مذاب داخل آن از سنگ سخت تر شده و قابل استفاده نیست.

وی در مورد تولید محصولات شیشه ای در کشور گفت: صنعت شیشه یک صنعت کاملاً داخلی است و وابستگی به خارج از کشور ندارد. هم اکنون علاوه بر تأمین نیاز داخل ۴۰درصد تولیدات ما صادر می شود.

هشت واحد بزرگ تولیدی در این حرفه مشغول به فعالیت هستند که با دستگاه های تمام خودکار و با استفاده از نیروهای انسانی متخصص به کار مشغولند و روزانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار مترمربع شیشه در کشور تولید می شود. ساخته های واحدها شامل انواع شیشه، آینه، شیشه ضدگلوله، سکوریت، دو جداره و چند جداره، خم، میز، دکوراتیو و. . . می شود. ماده اصلی تولید شیشه سیلیس است که در بیشتر نقاط کشور یافت می شود.

در هر صورت مشکلی برای تولید داخلی وجود ندارد. ضمن اینکه در مورد راه اندازی، تعمیر و تجهیز ماشین آلات نیازی به خارج از کشور نیست و نگهداری از ادوات صنعتی توسط نیروهای متخصص بومی انجام می شود. برای تعمیرات نیازی نیست که کارشناس و مهندس از خارج بیاید، خودمان کارها را حل و فصل می کنیم.

صادرات غیرنفتی و مشکل ساختمان

قنبری در مورد مشکلات پیش روی این حرفه می گوید: اگر دولت و مسئولان بتوانند مشکل بازار مسکن را حل کنند، بازار شیشه رونق زیادی پیدا می کند. ساختمان که بدون شیشه قابل استفاده و سکونت نیست و یکی از اصلی ترین ملزومات خانه به حساب می آید. همانطور که گفتم، ۴۰ درصد تولیدات داخلی به خارج از کشور صادر می شود. عمده صادرات به کشورهای همسایه، آسیای میانه و حتی برخی کشورهای اروپایی مثل آلمان، ایتالیا و انگلیس است.

چون هزینه انرژی در این کشورها بالاست برای شان صرف نمی کند تولید انبوه داشته باشند، بنابراین سراغ ما می آیند چون می دانند که کیفیت کارهای ایرانی بسیار بالاست. ضمن اینکه هزینه های بسته بندی و حمل ونقل هم زیاد است و سراغ این کار نمی روند. وی در مورد اقلام صادراتی شیشه کشور می افزاید: انواع شیشه در قطعات مختلف و با ضخامت های دو میلی متر تا ۱۹ میلی متری تولید و عرضه می شود.

واحد شیشه

رئیس اتحادیه شیشه و آینه تهران می گوید: واحد تولید شیشه جام است، مثل توپ برای پارچه. هر جام معادل یک شیشه یک تکه به ابعاد ۲۱/۳ متر در ۵/۲متر است. برای بعضی از شیشه ها این اندازه ها تغییر می کند و به ۶ در ۳/۵ متر می رسد. از سال ۱۳۷۱ فناوری جدیدی در تولید شیشه ظهور کرد که فلوت نام دارد. فلوت یکی از بهترین فناوری هایی است که در این حوزه ابداع شده است.الان همه تولیدات ایرانی با همین تکنولوژی ساخته می شود و فاقد کمترین موج و انحنا است. این مسئله بسیار مهم است به خصوص در شیشه های اتومبیل که وجود موج در شیشه باعث خطای دید می شود.

وی در مورد اشتغال این صنعت می گوید: با اینکه تمام کارها اتوماتیک است، بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر در هر کارخانه مشغول به کار هستند که کارهای مختلفی مانند جابه جایی، حمل ونقل، مخلوط کردن مواداولیه و… را انجام می دهند. از لحاظ دانش فنی روز در شرایط خوبی قرار داریم و مطابق با شرایط روز دنیا جلو می رویم.

فناوری های نو در تولید شیشه های هوشمند

شیشه هوشمند، گونه ای از شیشه و پنجره است که با استفاده از فناوری های نوین می توان با آن میزان جذب نور را در این گونه از شیشه ها تغییر داد. شیشه های آفتابگیر از انواع آن است. مفهوم شیشه های ضد آفتاب در ساختمان به این معناست که این شیشه ها می توانند از جذب گرمای نامطلوب ناشی از تشعشع پرتوهای نور خورشید پیشگیری کنند.

بیشتر شیشه ای که در ساختمان استفاده می شود، در جبهه بیرونی ساختمان قرار می گیرد. از این رو کنترل نور و حرارت وارد شده به بنا از این راه انجام شده و شیشه ها نقش بسیار مهم و پر رنگی در پایدار بودن  (زیست محیطی) ساختمان ایفا خواهند کرد. تحقیقات انجام شده در راستای بهبود کیفی شیشه ها، با بهره گیری از فناوری نانو، مشتمل بر چهار تصمیم کاربری است.

 

 

نخست، پوشش هایی به شکل فیلم های بسیار نازک که به طیف خاصی از امواج حساسند. چنین پوشش هایی این پتانسیل را برای شیشه فراهم می آورند تا بسامدهای ناخواسته فروسرخ  (که سبب گرم شدن فضا می شوند) را فیلتر کرده و از ورود آنها به داخل ساختمان جلوگیری کنند.

اگر چه این رویکرد سبب می شود ساختمان، انرژی گرمایی کمتری از نور خورشید دریافت کند، اما این نگرش، نوعی نگرش منفعلانه قلمداد می شود. به عنوان یک راهکار فعال، روش دوم مبتنی بر فناوری گرمافامی  (ترموکرومیک) است که به وسیله آن، شیشه به گرما واکنش نشان داده و نوعی سازوکار عایق بندی حرارتی را بر سر راه نور خورشید میسر می کند، درحالی که ساختمان از کسب نور کافی محروم نخواهد شد. در حالت کلی، این سازوکار مبتنی بر کسب نور کافی بدون کسب انرژی گرمایی است.

راهکار سوم، به نتیجه مشابهی اما با روش متفاوتی دست می یابد. در این روش که موسوم به فوتوکرومیک است، شیشه با افزایش جذب خود به تغییرات شدت نور واکنش نشان می دهد. روش آخر، استفاده از پوشش های برق فام  (الکتروکرومیک) است که در آن، شیشه به وسیله یک لایه از تری اکسیدتنگستن یا اکسیدنیکل، به تغییر ولتاژ ایجاد شده واکنش نشان می دهد.

در این روش به محض لمس یک دکمه بر تیرگی شیشه افزوده خواهد شد. ظهور فناوری نانو، زمینه ساز استفاده از نوعی شیشه برق فام نوین در ساختمان شد. نخستین و مهم ترین وجه تمایز میان فرآورده های جدید و نمونه های قدیمی تر، در این است که در فرآورده های جدید، تنها فشار دادن یک دکمه برای ایجاد تغییر در میزان انتقال نور از شیشه و تغییر از وضعیتی به وضعیت دیگر کافی است و مانند نمونه های قدیمی، نیازی به برقراری دائم جریان الکتریکی  (تا هنگامی که بخواهیم شیشه تیره بماند) نیست.

به این معنا با فشار دادن یک کلید شیشه از حالت شفاف خارج شده و با فشار دکمه دیگر به وضعیت قبلی بازمی گردد. از دیگر وجوه برتری نانو شیشه های آفتابگیر امکان برقراری سطوح مختلفی از انتقال پرتوها به وسیله میزان متفاوتی از تیرگی است.

حدود یک سوم انرژی یک ساختمان از طریق پنجره ها هدر می رود. به همین دلیل تلاش برای کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها روی پنجره ها متمرکز شده است. مطالعات زیادی برای یافتن روش های ذخیره انرژی صورت گرفته و نیاز به ذخیره انرژی باعث شده تا انواع جدیدی از پنجره های شیشه ای در ساختمان ها و همچنین در دیوارهای سالن کنفرانس در اداره ها به کار برده شود.

این تکنولوژی کاربردهای فراوانی دارد. به عنوان مثال شیشه ای را تصور کنید که قابلیت تغییر از حالت شفاف به حالت کدر، توسط یک کلید را داشته باشد. می توان از این شیشه برای پنجره خانه  (در حالت نیاز به ایجاد عدم دید)، برای جلوی فروشگاه ها در شب و همچنین حمام استفاده کرد. با وجود اینکه استفاده از این شیشه خصوصی، هنوز متداول نشده اما نمونه های زیادی در تمام دنیا وجود دارد.

پنجره های هوشمند موجود، از پنجره های الکتروکرومیک گرفته تا پنجره های با ذرات معلق، همگی به کمک ما شتافته تا به طریق هوشمند به کنترل و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها و اماکن عمومی کمک کند. تصور کنید که در یکی از گرم ترین روزهای آفتابی در تابستان، نور خورشید مستقیماً به اتاق شما می تابد و هیچ راه گریزی به جز استفاده از پنجره هایی با شیشه های دودی برای متعادل تر کردن گرما و نور اتاق ندارید.

همچنین دوست دارید تا تنها زمانی که نور شدت دارد شیشه درست مانند عینک های فتوکرومیک دودی شود. شیشه های الکتروکروماتیک دسته ای از شیشه ها هوشمند از الکتروکروماتیک ها بهره می برند. الکتروکروماتیک ها موادی هستند که رنگ آنها در اثر جریان الکتریکی تغییر می کند. جریان الکتریسته با ایجاد واکنش شیمیایی سبب تغییرات خصوصیات مواد می شود و کاری می کند تا آنها نور را جذب یا منعکس کنند. امروزه از صنعت الکترونیک در ساخت این نوع از شیشه های پنجره استفاده می شود.

نور خورشید به شیشه ها می تابد، اما از طرفی جریان الکتریکی برقرار شده، سبب می شود تا یون ها از لایه ذخیره یونی به سمت لایه هدایت یونی حرکت کرده و به لایه الکتروکروماتیکی رجعت و شیشه را شفاف کنند. با قطع الکتریسیته فرآیند برعکس عمل کرده شیشه مجددا تیره می شود. یکی از ویژگی های مواد الکتروکروماتیکی قابلیت تنظیم آنهاست به طوری که می توان شدت کدری آنها را با تغییر مقدار جریان تنظیم کرد.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است