خبرخون

امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 2 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 3454

تب تند رسانه های دلواپس عرق کرد

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : 19دی آنلاین مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

 

با این حال ذوق زدگی و برداشت های اشتباه و غلط انداز توپخانه رسانه ای این جریان دچار عجله و شتاب زدگی شد و تنها دو روز وقت لازم بود که تب تند آن ها عرق کند. نتایج انتخابات هیات رئیسه دائم نشان داد که خوشحالی اصولگرایان، «حباب»ی بود که خیلی زود ترکید و در رقابت اصلی، این اصولگرایان و دلواپسان بودند که از هیات رئیسه مجلس دستاوردی «تقریبا هیچ» داشتند.

در بررسی نتایج انتخاب اعضای هیات رئیسه مجلس، می توان به راحتی دریافت که 7 نفر از 12 نفر عضو هیات رئیسه از لیست انتخاباتی امید بوده اند. حتی علی لاریجانی که با دشمنی های علنی برخی گروه های اصولگرا همچون جبهه پایداری، در لیست ائتلاف اصولگرایان جای نگرفت و امروز به عنوان نشان پیروزی نماینده اصولگرایان بر نماینده اصلاح طلبان (محمدرضا عارف) مطرح می شود، در لیست امید قرار داشت. در واقع با توجه به انتخاب پزشکیان و مطهری به عنوان نواب رئیس مجلس دهم، هر سه راس هرم ریاست مجلس دهم در اختیار لیست امید است که دو عضو آن در فراکسیون امید نیز عضویت دارند.

نکته قابل توجه این که هر چند آمار نشان می دهد که لیست امید در مجموع اکثریت نسبی در انتخابات مجلس را به دست آورد، شاید به جز برخی جریان های رسانه ای بدون تحلیل، کسی نمی توانست ادعا کند که اصلاح طلبان «اکثریت» مجلس را کسب کرده اند. لیست امید عنوانی برای «ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت» بود و چنان که از این نام بر می آید، چهره های اعتدالی نیز در آن جای داشتند و الزاما همگی در زمره اصلاح طلبان قلمداد نمی شوند. در عین حال با توجه به رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای اصلاح طلب، یارکشی از چهره های معتدل برای جلوگیری از ورود چهره های رادیکال جناح مقابل به مجلس و به گونه ای اقدام سلبی در کنار ایجاب ورود بازماندگان کاندیداهای اصلاح طلب به مجلس بود. با این همه اصلاح طلبی ظرفیت خود را در به میدان کشاندن حامیان مردمی خود به کمک «تَکرار» یک پیام نشان داد و به نظر می رسد ترس و نگرانی جریان اصولگرا از تایید صلاحیت اصلاح طلبان کاملا به جا بود؛ چرا که اگر اصلاح طلبان با لیست پروپیمان تری تایید صلاحیت می شدند، چه بسا در صورت قرار نگرفتن برخی از این کاندیداهای سلبی، اصولگرایان همین افراد را هم در مجلس دهم نداشتند! در واقع کسب نتیجه مساوی در یک بازی که عوامل آن به ضرر یک جریان و به سود جریان دیگر است، پیروزی محسوب می شود و این در حالی است که لیست امید هر چند نسبی، پیروز انتخابات هم بود.

در کنار این موضوع، آرای محمدرضا عارف و نیز سایر چهره های حاضر از لیست امید در انتخابات هیات رئیسه مجلس نشان می دهد که اصلاح طلبان در پارلمان رای 100 تا 140 کرسی را در اختیار دارند. در این میان برخی چهره های مستقل نیز وجود دارند که براساس فکر، نگاه شخصی و مصلحت در رای گیری ها نزدیکی خود را به یکی از دو فراکسیون امید یا ولایت نشان می دهند. در میان 290 کرسی مجلس، داشتن چنین آمار خالصی در کنار توانایی رایزنی و جلب نظر نمایندگان مستقل، امکان اثرگذاری بالایی به فراکسیون امید می دهد. این در حالی است که در فراکسیون ولایت نیز جمع کثیری از نمایندگان معتدل عضویت دارند که در بسیاری از افکار و عملکردها به فراکسیون امیدی ها نزدیک هستند و در این میان تنها با تقلیل نمایندگان دلواپس مجلس، آن ها هستند که در اقلیت محض قرار گرفته و قدرت اثرگذاری خود را از دست داده اند. در واقع در عمده تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها، فراکسیون های امید و ولایت همراه خواهند بود و معلوم نیست برخی جریان های اصولگرایی بر چه مبنایی ساز «ما سه تا رو با هم کجا می برین؟» کوک کرده اند! به هر ترتیب نتایج انتخابات هیات رئیسه نشان می دهد که در مجلس دهم تعادل و اعتدال حرف اول و آخر را می زند و تمام غوغاسالاری جریان های تندرو، ناله های شکست و سوختن است که از سوی مردم به بازی راه داده نشده اند.
منبع: روزنامه ابتکار

برچسب ها : 19دی آنلاین-سیاسی

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است