خبرخون

امروز : پنج شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 595

پنج نوع رکود حاکم بر اقتصاد ایران را بشناسیم

پنج نوع رکود حاکم بر اقتصاد ایران را بشناسیم
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : آتیه کار مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
پنج نوع رکود حاکم بر اقتصاد ایران را بشناسیم

بخشی از سخنان محسن رنانی، استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان در همایش «چشم انداز اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۵؛ این سخنرانی در محل کتابخانه ملی برگزار شد

برای عبور از رکودی که این روزها اقتصاد ایران را در نوردیده است، به تصمیم جدی نظام سیاسی و دولت به طور توامان نیاز داریم و درصورتی که این تصمیم اتخاذ نشود، هیچ کاری نمی توان کرد.

برای فهم ماجرا باید بدانیم هم اکنون در عمیق ترین رکود بعد از جنگ جهانی دوم به سر می بریم.

برای اهمیت موضوع هم باید دانست هم اکنون ۱۱میلیون حاشیه نشین و ۱۰میلیون بیکار داریم به طوری که باید تمام دانش آموختگان را بیکار محسوب کنیم اما نظام آمار گیری فقط دانش آموختگان در ۴هفته سرشماری را بیکار قلمداد می کند. حالا با این حجم از بیکاری و حاشیه نشینی در عمیق ترین حالت رکود اقتصادی به سر می بریم که ۳علت آن درونی و ۲علت آن بیرونی است. در این میان اتخاذ سیاست هایی مانند افزایش مالیات به رکود دامن زده و برای حل رکود افزایش مالیات باید متوقف شود و یا حتی کاهش یابد.

برای آشنایی با انواع رکود ابتدا باید انواع رشد را شناخت.

چند دسته رشد داریم؛

سه دسته رشد داریم :

۱- رشد افقی

۲- رشد عمودی

۳- رشد کیفی.

رشد افقی مانند این می ماند که ایران خودرو همان پیکان را با تعداد بیشتر تولید کند.

رشد عمودی نظیر آن است که ایران خودرو پژو با فناوری بالاتر تولید کند،

رشد کیفی هم زمانی است که به طور مثال ایران خودرو ساختار مدیریت را اصلاح می کرد و با دانش بیشتری مدیریت خودرو را انجام می داد.

چند نوع رکود داریم ؛

۵ دسته رکود حاکم بر ایران داریم :

اما رکود عکس ۳ حالت رشد رخ می دهد یعنی :

رکود عمودی مانند این می ماند که ساختار بدن دچار بی تناسبی شود.

رکود کیفی مانند این می ماند که سیستم بدن دچار زوال حافظه شود.

در مورد زمانبندی رکود هم باید گفت:

۱- رکود کوتاه مدت (زیر یک سال)،

۲- میان مدت (زیر ۳سال)

۳- بلندمدت (بالای ۳سال)

 رکود اقتصاد کلان دست دولت است و برخی از سیاست ها زیر یک سال در ایران جواب نمی دهد. می توان با بازی با نرخ ارز و پول، اقتصاد کلان را مدیریت کرد اما هم اکنون خیلی دشوار شده است.

اما درباره رکود ساختاری، تناسب بین ساختارهای اقتصادی به هم خورده است و با وجود پول زیادی که به اقتصاد تزریق شد، تقاضا ایجاد نشده است.

مثلا شهرک های صنعتی چند برابر زده ایم اما با ۲۵درصد ظرفیت تولید می کنند. یا مثلا به خاطر تصمیم های نادرست ۶۰ فرودگاه در کشور داریم اما فقط ۳۰ فرودگاه فعال است.

درخصوص رکود نهادی هم باید گفت: نهادها ترکیباتی هستند که مناسبات را تسهیل می کنند و شبکه ای از تقاطع منفعتی هستند. بخش بسیاری از اقتصاد ما در نهادها زمینگیر شده است.

البته علاوه بر ۳ رکود یادشده، ۲رکود دیگر کاهش قیمت نفت و رکود اقتصاد جهانی بر اقتصاد ایران حاکم شده است.

بنابراین ۵ رکود به طور همزمان بر کشور حاکم شده که هم دشوار است و هم باید آن را جدی بگیریم و در این میان تنها جایی که دست دولت نیست، رکود اقتصاد جهانی است، ضمن اینکه جامعه باید نسبت به بحران اقتصادی آگاهی یابد، زیرا تا جامعه نخواهد نمی توان تصمیم گیری کرد.

۹

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است