خبرخون

امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 848

جمع آوری آرزوهای کودکان و نوجوانان محروم 11 استان

جمع آوری آرزوهای کودکان و نوجوانان محروم 11 استان
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایسنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

آیین "کعبه کریمان" جمعیت امام علی (ع) در جهت محقق شدن آرزوهای کوچک کودکان و نوجوانان هرساله با هدفی اجتماعی برگزار می شود؛ امسال نیز این طرح در 11 استان اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، زنجان، سیستان و بلوچستان، کردستان، کرمانشاه، لرستان، گلستان و مازندران اجرا و 1396 آرزو متعلق به 655 کودک و نوجوان محروم جمع آوری شد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، در اختتامیه نهمین سال برگزاریِ آیین "کعبه کریمان" جمعیت امداد دانشجویی مردمی امام علی(ع)، شارمین میمندی نژاد موسس این جمعیت با تأکید بر این که فقر و تبعات آن در کشور ایران امری طبیعی نیست گفت: سرزمینی با سرمایه ها و منابع عظیم مادی و از سوی دیگر با تاریخ درخشانی از عرفا، شعرا و نویسندگان بزرگ و مطرح در سطح جهان به عنوان سرمایه های معنوی خود، این پرسش را در ذهن ایجاد می کند که منشاء فقر چیست؟ در نقطه ای از خاورمیانه که هنوز به رنگ الحاد در نیامده و بهترین مسیحیان، زرتشتیان، یهودیان و مسلمانان را در خود دارد، یعنی ادیانی که عدالت، پایه و اساسشان است، فقر و فلاکت اصلا طبیعی نیست.

وی در ادامه با ابزار تأسف از این که عادت کرده ایم مسئولیت پذیری را صرفا از دولت و حاکمیت توقع کنیم، گفت: انگشت اتهام ما به سوی خودمان هم برمی گردد؛ چون ما هم تک به تکمان در برابر گرسنگی کودکان و فرزندانمان که امروز رویایشان شده است خوردن یک وعده غذای سالم مسئول هستیم.

موسس جمعیت امام علی(ع) با اشاره به فضای زرد حاکم بر فضای مجازی و این که در جامعه ما یک موضوع سخیف و گاه ضداخلاقی گاه به سادگی بیش از 2 میلیون بار توسط مردم دیده شده و بازنشر می شود، بیان کرد: این پتانسیل بالای رسانه ای کردن، برای انتقال دردهای اجتماع مورد استفاده صحیحی قرار نمی گیرد. ما خود را حتی به اندازه انتقال دردهای همنوعان خود، مسئول نمی دانیم.

میمندی نژاد در عین حال عنوان کرد: ما به عنوان یک سازمان مردم نهاد، نقدهای خودمان را به دولت و سایر ارگان های مسئول در عرصه اجتماعی داریم اما به نقش مردم نیز معتقدیم زیرا حضور مردم کارآیی و اهمیت حیاتی دارد و وقتی نگاهی به کشورهای جنگ زده، به عنوان مثال به وضعیت سوریه می اندازیم، متوجه می شویم که مردم این منطقه اصلا حضور درستی در عرصه فعالیت های اجتماعی نداشته اند و همبستگی انسانی بالایی با یکدیگر ندارند و حالا که جنگ شده است، این مسئله، خودش را کامل نشان می دهد به طوریکه نزدیک 20 میلیون مردم سوریه انگار اصلا حضور ندارند در حالیکه در نقاط دیگر، شاهد مردمانی بودیم که از زن و مرد و پیر و جوان در برابر هجوم داعش ایستادند و به هر بهایی، زمین خود را حفظ کردند.

این فعال اجتماعی ادامه داد: چطور می شود درد و رنج یک کودک را دید و تغییری نکرد؟ همین چند روز پیش دو نوزاد 4 ماهه و 6 ماهه مبتلا به اعتیاد در بیمارستانی بستری شدند که متاسفانه یکی از آنها اوردوز کرده بود؛ به یقین روزی همین کودکان از ما سوال خواهند کرد و خواهند گفت که از دردشان بی خبر بوده ایم.

وی با اشاره به طرح کعبه کریمان نیز گفت: این آرزوهایی که ما از بچه ها در اقصی نقاط ایران جمع آوری کرده ایم، توسط عده ای برآورده خواهد شد اما داستان فراتر از این حرف هاست. کاش به عشق کودکان سرزمینمان زنده شویم و وجودمان از مهر و مسئولیت نسبت کودکان و مادران دردمند دریارمان پر شود.

به گزارش ایسنا، در اختتامیه نهمین سال برگزاری آیین «کعبه کریمان » که با حضور فرزندان خانه های ایرانی خاکسفید و احمدآباد و...برگزار شد؛ محیا واحدی یکی از فعالان اجتماعی عضو جمعیت امام علی(ع) نیز عنوان کرد: جمعیت امام علی همیشه به دنبال چرایی مساله و خصوصا چرایی وجود معضلات در جامعه بوده است. آیین "کعبه کریمان"اهدافی اعم از پررنگ کردن نقش کودکان و ارزش بخشی به وجود کودکان از یک سو و انتقال و تبادل حس محبت و مهر میان اقشار مختلف اجتماع از سوی دیگر دارد.

وی در ادامه ضمن بیان آنکه همچنین در این آیین با تحلیل محتوای آرزوهای کودکان، نوعی نگاه جامعه شناختی نسبت به اثرات فقر و محرومیت بدست می آید افزود: علاوه بر این «کعبه کریمان» روحیه مشارکت را در جامعه بالا می برد و خصوصا یکی از مهمترین اتفاقات این طرح، رسیدن صدای کودکان حاشیه نشین کشور به گوش معتکفین است و دعوتی که از این طریق برای گره زدن عبادت فردی به عبادت اجتماعی صورت می گیرد.

واحدی همچنین عنوان کرد: خوشبختانه در طول این 9 سال توانسته ایم به اهداف خود در این طرح نزدیک شویم و جای بسی خوشحالیست که از میان تمام آرزوهای داخل کعبه کریمان 80 آرزو تنها توسط خیرین یکی از مساجد غرب تهران برآورده شده است.

این عضو جمعیت امام علی همچنین گفت: در این دوره از آیین کعبه کریمان برخلاف سال های قبل، تنها به آرزوهای منطقه محروم ابراهیم آباد تهران رسیدگی و بیشتر به آرزوهای کودکان محروم سایر استانهای کشور پرداخته شد به طوریکه بیشترین آرزوها به کودکان سیستان و بلوچستان، ایلام و کردستان تعلق داشت.

به گزارش ایسنا، در ادامه حبیب فاتح، از دیگر اعضای این جمعیت نیز به ارائه آمار پرداخت و گفت: در جریان این طرح در 11 استان آرزوهای 655 کودک جمع آوری شده است که از کل این آرزوها 41 درصد تا این لحظه برآورده شده که از این آمار 17 درصد از طریق مساجدی بوده که معتکفین در آنها حضور داشتند.

فاتح افزود: 2 درصد از آرزوها، آرزوی داشتن درمانگاه کلینیک و مرکز اورژانس در محله بوده که این آرزوی کودکان منطقه سیستان و بلوچستان، کردستان و ایلام بوده است؛ همچنین 3 درصد از خواسته های کودکان، داشتن آب سالم و جاده و برق در منطقه سیستان و بلوچستان بوده و 7 درصد از کل کودکان در مناطق مختلف سلامتی و شفای بیماران و آزادی زندانیان را آرزو داشتند؛ در کل مناطق نیز 26 درصد موادغذایی و تنقلات و دوچرخه و اسباب بازی خواستند.

وی ادامه داد: حدود 20 درصد کل آرزوهای جمع آوری شده نیز آرزوی رفتن به مدرسه بود که عمده آن ها مربوط به مناطقی چون سیستان و بلوچستان، کردستان، بوشهر و مریوان بود.

در آخر این عضو جمعیت امام علی از چند آرزوی تکان دهنده همچون "آرزو دارم مادرم مرا به عمویم ندهد " و یا "آرزو دارم یه کارخونه توی مریوان باشه که شوهرخالم کار کنه و خالم دوباره خودکشی نکنه" نام برد و گفت: حال که صدای کودکان سرزمینمان را شنیده ایم وظیفه ما چیست؟ نقش و مسئولیت اجتماعی جامعه در قبال کودکانش چیست؟.

انتهای پیام

برچسب ها : ایسنا-اجتماعی

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است