خبرخون

امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 6 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 1684

توسعه چابهار تا چه اندازه تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض می کند؟

توسعه چابهار تا چه اندازه تحریم های آمریکا علیه ایران را نقض می کند؟
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : مشرق نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

گروه جنگ نرم مشرق- روزنامه «واشنگتن تایمز» در جدیدترین گزارش خود در رابطه با ایران، به موضوع توافق تازه بین ایران و هند پرداخته است. این گزارش که تحت عنوان «قرارداد بندر چابهار حکایت از رقابت های شدید در آسیا دارد» و به قلم گای تیلور (Guy Taylor) در پایگاه اینترنتی این روزنامه منتشر شده است، به دیدار مشترک "نارندرا مودی" نخست وزیر هند، حسن روحانی و "اشرف غنی" رئیس جمهور افغانستان در تهران پرداخته که هر سه نفر لبخند بر لب داشتند.

این روزنامه معتقد است که تحرکات هند، توجه کنگره آمریکا را به خود جلب کرده است؛ این گزارش سپس به سوال چندین نفر از قانون گذاران آمریکا از دولت اوباما اشاره می کند که پرسیده اند: توسعه بندر چابهار تا چه اندازه ممکن است تحریم های برجای مانده آمریکا علیه ایران را نقض کند؟

«واشنگتن تایمز» با بیان اینکه آنها از احتمال گسترش پیوندهای نظامی هند و ایران ابراز نگرانی کرده اند، می نویسد: «هفته گذشته هنگام جلسه پرسش و پاسخ کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ، سناتور "بنجامین کاردین" (دمکرات از ایالت مریلند) بار دیگر هشدار داد و گفت ایران در منطقه از تروریسم حمایت می کند. سناتور جمهوری خواه "دیوید پردیو" نیز پرسید آیا نباید واشنگتن گسترش روابط هند مجهز به جنگ افزار هسته ای با ایران را که برای دستیابی به چنین جنگ افزارهای تلاش می کند، به دقت زیر نظر بگیرد؟

قرارداد بندر چاه بهار حکایت از رقابت های شدید در آسیا دارد
ارشدترین مقام دولت اوباما در زمینه مسایل مربوط به جنوب آسیا: در مورد بندر چابهار ما به صراحت دیدگاه های خود را با مقامات هند در میان گذاشته ایم و در باره محدودیت هایی که آن ها باید در همکاری با ایران از خود نشان دهند، نکات لازم را یادآور شده ایم و آن ها نیز به خوبی نگرانی های ما را درک می کنند و به آن ها توجه نشان می دهند

ارشدترین مقام دولت اوباما در زمینه مسایل مربوط به جنوب آسیا به قانون گذاران آمریکا گفت تا کنون هیچ نشانه ای از همکاری های نظامی یا مبارزه با تروریسم بین تهران و دهلی نو به دست نیامده است. وی گفت به هر حال مقامات دولتی با دقت تحولات مربوط به روابط میان ایران و هند را زیر نظر دارند. "نیشا دسای بیسوال" دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور جنوب و آسیای مرکزی گفت ما درباره خطوط قرمز خود با صراحت با مقامات دولت هند گفتگو می کنیم. "بیسوال" گفت در مورد بندر چابهار ما به صراحت دیدگاه های خود را با مقامات هند در میان گذاشته ایم و در باره محدودیت هایی که آن ها باید در همکاری با ایران از خود نشان دهند، نکات لازم را یادآور شده ایم و آن ها نیز به خوبی نگرانی های ما را درک می کنند و به آن ها توجه نشان می دهند».

این روزنامه در رابطه با احتمال نقض تحریم های برقرار شده از سوی آمریکا علیه ایران به علت همکاری های هند با این کشور، به گفته یک مقام وزارت خارجه آمریکا استناد می کند: «بر اساس قانون آزادی ایران و مقابله با گسترش جنگ افزارهای هسته ای که در سال ٢٠١٢ به تصویب رسید، هر کشوری که در بنادر ایران سرمایه گذاری می کرد، مشمول تحریم های آمریکا می شد، اما این قانون با امضاء توافق هسته ای در تابستان گذشته، لغو شد؛ گرچه تحریم ها علیه کسانی که با سپاه پاسداران ایران وارد دادوستد شوند، هم چنان به قوت خود باقی هستند، اما تا کنون هیچ نشانه ای از کنترل بندر چابهار از سوی سپاه پاسداران به دست نیامده است».

«واشنگتن تایمز»، همراه ساختن دهلی نو توسط واشنگتن برای ایجاد ائتلافی از کشورها برای مقابله با نفوذ فزاینده چین در شرق آسیا را مهم ترین رویکرد دولت اوباما در قبال هند می داند و در این رابطه می نویسد: «مهم ترین تحول در این زمینه در دیدار اوباما از هند در ژانویه سال ٢٠١٥ و امضاء سند موسوم به " نگاه راهبردی آمریکا- هند" به منطقه آسیا- اقیانوسیه بود. اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا سال گذشته توافق ه مکاری نظامی ده ساله با همتای هندی خود را امضاء کرد».

قرارداد بندر چاه بهار حکایت از رقابت های شدید در آسیا دارد
 ریچارد روسو کارشناس مسایل مربوط به هند و آمریکا: هند بیش از هر زمان دیگری در زمینه مسایل امنیتی با آمریکا همکاری می کند. علاقمندی هند به همراه شدن با رویکرد اوباما در قبال چین ممکن است از جمله عواملی باشد که زمینه را برای توسعه پیوندهای دهلی نو با تهران فراهم آورده است

ریچارد روسو از کارشناسان مسایل مربوط به آمریکا و هند در مرکز مطالعات راهبردی بین المللی در شهر واشنگتن، در این رابطه به «واشنگتن تایمز» می گوید: «هند بیش از هر زمان دیگری در زمینه مسایل امنیتی با آمریکا همکاری می کند. علاقمندی هند به همراه شدن با رویکرد اوباما در قبال چین ممکن است از جمله عواملی باشد که زمینه را برای توسعه پیوندهای دهلی نو با تهران فراهم آورده است، بدون آنکه واشنگتن اعتراضی به این همکاری نشان دهد. ما به نقش امنیتی هند و به شرق چشم دوخته ایم و به غرب نظری نداریم».

برنامه هند برای ایجاد منطقه صنعتی در چابهار، جهت رقابت با چین و پاکستان

این روزنامه با اشاره به قول سرمایه گذاری بیش از شانزده میلیارد دلاری نخست وزیر هند برای توسعه بندر چابهار و ایجاد منطقه صنعتی در این بندر با احداث کارخانه های تولید فولاد، آلومینیوم و پتروشیمی (با مشارکت دولت ایران) که در سال های آینده به سمت مرز افغانستان نیز گسترش خواهد یافت، نوشت: «توافق تازه بین ایران و هند درباره توسعه یک بندر دور افتاده در ساحل خلیج عمان که خبر آن چندان توجه رسانه ها را به خود جلب نکرد، نشان می دهد که توافق هسته ای سال گذشته با ایران تا چه اندازه جغرافیای سیاسی را در جنوب آسیا متحول ساخته است. دولت هند تلاش می کند تا دامنه نفوذ خود را در افغانستان افزایش دهد، رقیب خود پاکستان را از میدان بیرون براند و سیطره چین بر منطقه را به چالش بگیرد».

قرارداد بندر چاه بهار حکایت از رقابت های شدید در آسیا دارد
«واشنگتن تایمز»: توافق تازه بین ایران و هند درباره توسعه یک بندر دور افتاده در ساحل خلیج عمان که خبر آن چندان توجه رسانه ها را به خود جلب نکرد، نشان می دهد که توافق هسته ای سال گذشته با ایران تا چه اندازه جغرافیای سیاسی را در جنوب آسیا متحول ساخته است


«واشنگتن تایمز» سپس ادامه داد از اینکه لغو تحریم ها علیه ایران باعث شده تا یکی از متحدان اصلی آمریکا در منطقه (هند) با جدی ترین مخالف واشنگتن در همان منطقه (ایران) روابط نزدیک برقرار کند، موجب ناخرسندی دولت اوباما شده اما با این حال معتقد است: «بسیاری از کارشناسان جنوب آسیا بر این باورند که هند همچنان به همکاری های فزاینده امنیتی خود با آمریکا پایبند است و توافق اخیر با ایران در اصل برای ایجاد یک راه ارتباطی مهم بین کانون صنعتی هند و کشورهای آسیای میانه است که به دریا دسترسی ندارند و اینکه در این توافق پاکستان کنار گذاشته شده است».

این گزارش با بیان اینکه قول طرح توسعه بندر چابهار که برای کشورهای منقطه و فرامنطقه دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی در پی خواهد داشت، نخستین بار در سال ٢٠٠٣ از طرف دولت هند داده شد، اما مسائلی همچون دیوان سالاری در هر دو کشور و سپس مناقشه مربوط به برنامه هسته ای ایران و آغاز برقراری تحریم های بین المللی از سوی دولت آمریکا در سال ٢٠١٢، باعث شد تا این طرح به دست فراموشی سپرده شود.

خانم تانوی ماندان، مسئول امور مربوط به هند در موسسه بروکینگز در واشنگتن در این رابطه به «واشنگتن تایمز» می گوید: «هدف هند از سرمایه گذاری در طرح توسعه بندر چابهار فراهم آوردن تسهیلات لازم برای دستیابی به بازار افغانستان و در نهایت کشورهای آسیای میانه جهت کالاهای صادراتی است. هند سال ها تلاش کرد تا از طریق پاکستان به چنین بازاری دست پیدا کند اما سر انجام مقامات این کشور به این نتیجه رسیدند این کار عملی نیست و باید به فکر مسیر دیگری باشند. در ضمن دولت هند بر این باور است که با اجرای این طرح می تواند به ایجاد ثبات در افغانستان کمک کند و همچنین برای دولت افغانستان این امکان را فراهم کند که برای دسترسی به دریا نیازی ندارد که فقط به مسیری که از پاکستان می گذرد، بیاندیشد. پرسش مهم در این زمینه این است که آیا عملیات اجرایی طرح توسعه بندرچابهار در آینده نزدیک آغاز خواهد شد یا خیر؟»

قرارداد بندر چاه بهار حکایت از رقابت های شدید در آسیا دارد
«واشنگتن تایمز»: بندر چابهار ایران واقع در بخش شمالی خلیج عمان با ایالت گجرات هند که اصلی ترین مرکز صادرات این کشور است، کمتر از ٦٠٠ مایل فاصله دارد؛ دولت هند تلاش می کند تا دامنه نفوذ خود را در افغانستان افزایش دهد، رقیب خود پاکستان را از میدان بیرون براند و سیطره چین بر منطقه را به چالش بگیرد


این روزنامه معتقد است که این گونه برنامه ها با تلاش های ایران برای بازگشتن به نظام اقتصاد جهان در پی لغو تحریم ها همسویی دارد و از منظر دولت هند، گسترش همکاری های اقتصادی این کشور با ایران می تواند زمینه ساز دسترسی آسان تر به نفت و گاز برای تامین نیازهای فزاینده این کشور به انرژی باشد.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است