خبرخون

امروز : شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 6324

برنج های آلوده خوراک چه کسانی شد؟

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : بازار نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
بازار نیوز - یزدان سیف، مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران امروز در نخستین نشست خبری خود با اشاره به آمار برداشت گندم، گفت: تا صبح امروز بیش از پنج میلیون و ۱۵۸ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش پنج درصدی داشته است.

وی افزود: پیش بینی می شود کاهش بارش ها از مهر تا بهمن ماه سال گذشته تا پایان خرید تضمینی گندم امسال ۵۰۰ هزار تن گندم نسبت به سال زارعی گذشته کمتر خواهد بود.

سیف بیان کرد: هرچند با کاهش بارندگی کاهش تولید گندم دیم داشته ایم، اما کیفیت گندم تولید سال زراعی جاری از لحاظ گلوتن، پروتئین و هکتولیتر بهبود یافته است.

مدیرعامل جدید شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره آخرین آمار خرید تضمینی دانه های روغنی نیز عنوان کرد: شرکت بازرگانی دولتی ایران تا پیش از امروز ۱۴۰ هزار تن دانه روغنی کلزا از کشاورزان خریداری کرده که با افت تولید میزان تحویلی ۱۳۴ هزارتن بوده است.

سیف با تأکید بر اینکه سعی شده مطالبات گندمکاران در کوتاه ترین زمان پرداخت شود، ادامه داد: ارزش گندم مازاد خریداری شده از گندمکاران شش هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان است که از این مبلغ سه هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان آن پرداخت شده است.

وی تأکید کرد: کشاورزانی که تا ۲۷ خرداد محصول خود را تحویل مراکز خرید داده اند، حداقل ۵۰ درصد پول خود را دریافت کرده اند.

مدیرعامل جدید شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه تأخیر در پرداخت مطالبات پای دلالان را به خرید گندم باز کرده و کشاورزان به دلایل ضعف مالی مجبور به فروش محصول خود به زیر قیمت خرید تضمینی هستند، اظهار کرد: شاید برخی کشاوزران اقدام به فروش محصول خود به دلالان کرده باشند، اما با توجه به معرفی کشاورزان تولیدکننده به مراکز خرید قبل از آغاز فصل برداشت و معرفی کشاورزان جامانده از طریق مراکز شرکت خدمات حمایتی، درصد این تخلفات بسیار کاهش یافته است.

سیف در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا پرداخت مطالبات کشاورزانی که نوبت کشت دوم آن ها فرار رسیده را در اولویت قرار نمی دهید، خاطرنشان ساخت: اولویت پرداخت ها بر اساس زمان تحویل محصول است، به این معنی که هر کشاورزی که زودتر محصول را برداشت و تحویل داده باشد، زودتر بهای محصول خود را دریافت می کنند. به این ترتیب پول برای کشت دوم زمین های که محصول آن ها برداشت شده باشد، فراهم است.

به گفته وی، بیشترین حجم خرید گندم در استان های خوزستان با یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن، گلستان یک میلیون و ۶۴ هزار تن، فارس ۷۳۳ هزار تن، خراسان ۲۹۱ هزار تن و اردبیل با ۲۸۳ هزار تن جزو ۵ استان بوده است.

سیف درباره میزان پرداخت مطالبات کلزاکاران نیز اضافه کرد: تا امروز کشاورزان کلزاکار ۸۰ درصد مطالبات خود را دریافت کرده اند، به طوری که از ۳۷۰ میلیارد تومان مطالبات آنان تنها ۷۰ میلیارد تومان باقی مانده که در سریع ترین زمان ممکن پرداخت خواهد شد.

وی با اشاره به اقدامات شرکت بازرگانی دولتی برای تنظیم بازار، گفت: برخی کالاها از جمله برنج در ماه رمضان با اندکی افزایش قیمت روبه رو بود که اجرای طرح ضیافت و توزیع ۳۰ هزار تن از این کالای اساسی، قیمت آن به ثبات نسبی رسید.

افزایش طرفیت سیلوهای ذخیره گندم به ۳۵۰ هزار تن
مدیرعامل جدید شرکت بازرگانی دولتی ایران از افزایش ظرفیت سیلوهای گندم به ۳۵۰ هزار تن خبر داد و بیان کرد: این اقدام برای اصلاح وضعیت نگهداری کالاهای استراتژیکی همچون گندم انجام می شود که از مجموع این سیلوها در یک تا دو ماه آینده دو سیلوی گندم در استان فارس به بهره برداری کامل خواهد رسید.

سیف با تأکید بر لزوم اجرای سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی، عنوان کرد: با هدف بالا بردن بهره وری در اقتصاد کشور ۱۴ شرکت غله منطقه ای به مرور به بخش خصوصیو در همین راستا تاکنون دو شرکت در مناطق هفت و ۱۳ واگذار شده است.

وی یکی از سیاست های شرکت بازرگانی دولتی را عرضه تمام کالاها از طریق بورس کالا عنوان کرد و افزود: برای اجرای این سیاست صدورحواله به کارگروه استانی و زیرنظر استانداران انجام می شود به این ترتیب شرکت بازرگانی دولتی دیگر هیچ کالایی را مستقیم نمی فروشد.

سیف با رد ادعایی مبنی بر اینکه طبق قانون افزایش بهره وری، منع فروش کالاهای اساسی در بورس وجود دارد، تأکید کرد: طبق ماده ۳۶ برنامه ششم فروش تمام کالاها از طریق بورس انجام خواهد شد و بر همین اساس در سال ۹۷ نظام خرید تضیمنی را در بورس مستقر خواهد شد.

وی با رد ادعای انحصار واردات برخی از کالاهای اساسی در شرکت بازرگانی دولتی، ادامه داد: این موضوع خط قرمز شرکت است و به همین دلیل شرکت در مناقصات بین المللی ورود پیدا کرده تا معاملات کاملاً شفاف انجام شود ضمن اینکه نظام دو مرحله ای به یک مرحله ای تبدیل شده است.

مشکلی در تامین کالاهای اساسی وجود ندارد
مدیرعامل جدید شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره وضعیت ذخایر استراتژیک کشور ضمن خودداری از ارائه آمار، اظهار کرد: کشور در تأمین به موقع و کافی تمام کالاهای اساسی در وضعیت خوبی قرار دارد و ضمن اینکه بخشی از کالاهای استراتژیک مورد نیاز مانند روغن از محل تولید داخلی تأمین می شود.

سیف درباره آخرین وضعیت واردات برنج از تایلند، یادآور شد: تایلند و هند دو کشور بزرگ صادرکننده برنج در جهان هستند که از ۵۰ میلیون تجارت برنج در دنیا، ۲۵ درصد در دست تایلند و ۲۵ درصد در اختیار هند است.

وی اضافه کرد: باید انحصار واردات از یک کشور را بشکنیم تا قدرت چانه زنی ما بالا برود، برای همین یکی از سیاست های شرکت بازرگانی دولت ایران افزایش و تنوع مبادی وارداتی است. طبق همین روال از تایلند برنج وارد کرده ایم که هم اکنون کشتی آن در راه است.

سیف در پاسخ به انتقاد انجمن واردکنندگان برنج خاطرنشان ساخت: شرکت بازرگانی دولتی رقیب این انجمن در واردات برنج نیست و این شرکت حاضر به مذاکره با بخش خصوصی از جمله انجمن واردکنندگان برنج در مورد روش اجرا و چگونگی تأمین نیاز برنج وارداتی است.

به گفته وی، ممنوعیت فصلی واردات برنج با توجه به منافع تولید کتنندگان در نظر گرفته شده است چرا که نباید توقع داشت که وقتی کشاورز برنج را برداشت می کند کشتی حامل برج خارجی کنار اسکله پهلو بگیرد ضمن اینکه این موضوع در کارگروه تنظیم بازار تحت بحث و بررسی بوده اما هنوز به نتیجه مشخص نشده است.

مدیرعامل جدید شرکت بازرگانی دولتی ایران درباره نحوه خرید خارجی کالاهای اساسی نیز، گفت: از سال ۱۳۵۷ تمام خریدها در قالب شورای خرید که متشکل از نمایندگان چند وزارتخانه بود انجام می شد، اما به مرور این کار از طریق مناقصات بین المللی انجام شد تا شاهد شفافیت بیشتری در این حوزه صورت گیرد.

افزایش بازرسی ها
سیف ضمن تأیید تخلف تعدادی از شرکت های بخش خصوصی که وظیفه نگهداری امانی روغن های ذخیره استراتژیک شرکت بازرگانی دولتی را برعهده داشتند، افزود: برای جلوگیری از اینگونه تخلفات شرکت دو سیاست را در پیش خواهد گرفت؛ یکی کنترل کیفیت کالا در داخل انبارهای شرکت و بخش خصوصی با استفاده از فناوری اطلاعات و دیگر اجرای نظام موجودی برداری و کنترل ورود و خروج کالا است.

وی درباره پرونده برنج های آلوده موجود در انبار شرکت بازرگانی دولتی، تأکید کرد: برای خطایی که سال گذشته درباره برنج های آلوده پیش آمد، از مردم عذرخواهی می کنیم، اما مردم این اطمینان را داشته باشند که اولویت این شرکت تأمین و توزیع غذای سالم برای آن ها است و به همین دلیل هیچ برنجی از انبارهای شرکت بازرگانی دولتی خارج نمی شود، مگر آنکه سالم و کیفی باشد، البته اگر هم خطایی رخ داده باید از مردم عذرخواهی کنیم.

سیف در پایان درباره سرنوشت برنج های آلوده اظهار کرد: بخشی از برنج های آلوده مصرف خوراک دام، مقداری معدوم و مابقی در حال طی مراحل قانونی و تعیین سرنوشت است.
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است