خبرخون

امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 6245

انتخاب کنید: سعودی یا قطر؟

انتخاب کنید: سعودی یا قطر؟
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : جام نیوز مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش سرویس بین الملل جام نیـوز، پایگاه آلمانی دویچه وله (DW) درباره تنش میان عربستان سعودی و متحدانش با قطر نوشت:

 

بین عربستان سعودی و اروپا فاصله زیاد است. از این روست که گه گداری این پرسش مطرح می شود که آیا اطلاعاتی که فرستاده می شوند، واقعا هم به گوش مخاطب می رسند؟

به عنوان نمونه، آیا ممکن است که اطلاعات مربوط به علل منطقه ای سیاست تند و خشنی که عربستان و متحدانش در برابر قطر در پیش گرفته اند، در همین طول مسیر مفقود شده باشد؟

اگر چنین می بود و عربستان و متحدانش دلایل قانع کننده ای می داشتند، مشکلی نبود؛ اما متأسفانه چنین نیست.

 

به هرجا که مراجعه می کنیم، خواه روزنامه ها و حتی روزنامه های محلی، یا در گزارش های تلویزیونی، و یا حتی در گفتگو با همکاران دویچه وله که در بخش عربی کار می کنند، هیچ جا اثری از دلایل و علت های قانع کننده برای فهم این سیاست خشن در قبال قطر نمی یابیم.

 

در خانه شیشه ای

اتهام حمایت از تروریسم، وقتی از سوی نمایندگان کشوری می آید که یکی از بزرگترین و چه بسا بزرگترین پشتیبان مالی جنبش های بنیادگرایانه اسلامی است، کمابیش مسخره است.

حتی اگر خود دولت در حمایت از وهابی گری نقشی نداشته باشد، در عربستان سعودی بسیاری از بنیادها وجود دارند که از وهابی گری جانبداری می کنند.

 

حتی اگر نخواهیم بگوییم وهابیسم قرائتی ارتجاعی از اسلام است، به هر روی تفسیری است بسیار محافظه کارانه از آن.

اندونزی و کشورهای بالکان همین اواخر تأثیرات برآمده از این جهان بینی را تجربه کردند.

 

به باور "کرستن کنیپ" مفسر دویچه وله، تا زمانی که پشتیبانی مالی از این بنیادگرایی مذهبی جریان دارد و تا زمانی که سم این بنیادگرایی مذهبی در حال گسترش است، پسندیده است که عربستان سعودی در زدن اتهاماتی چون "حمایت از تروریسم" خویشتنداری بیشتری پیشه کند.

 

"کرستن کنیپ" مفسر دویچه وله

 

یورش به تکثرگرایی

از این اتهام شرم آورتر، خواست بستن فرستنده تلویزیونی الجزیره و آن دسته از رسانه های سرگرم کننده ای است که توسط قطر پشتیبانی مالی می شوند.

نیازی نیست که همه از شبکه الجزیره خوششان بیاید.

 

در برنامه عربی این فرستنده، مجموعه برنامه های یوسف قرضاوی پخش می شود که یک روحانی سنی مذهب است و درباره جهان بینی او هیچ تردیدی وجود ندارد.

در عین حال، الجزیره یک رسانه چندصدایی است و از اینکه مواضع افرادی را بازتاب دهد که با باورهای دینی مبلغان اسلامی سنخیتی ندارند نیز ابایی ندارد.

 

به سخن دیگر، نوعی تکثرگرایی بر برنامه های فرستنده الجزیره حاکم است و از تبلیغات وهابی و وهابی گری و همچنین از فتواها و تبلیغات دینی مبلغان تندرو عربستان سعودی بسیار فاصله دارد.

 

 

تردیدی نیست که قطر بهشت حقوق بشر نیست. رفتار شرم آوری که قطر با کارگران مهمان کشورهای آسیایی دیگر می کند، گواه این موضوع است.

اما رسانه هایی که از پشتیبانی مالی قطر برخوردارند، مثل روزنامه تازه تأسیس "العربی الجدید" تأثیری مطلوب بر جهان رسانه های عرب زبان دارند.

در این روزنامه فرد می تواند نظریاتی را بخواند که هم قابل فهم بوده و هم متکی بر مباحث قانع کننده هستند. الزامی نیست که آدمی با هرچه در این روزنامه می خواند موافق باشد، اما حداقل می شود گفت نظریاتی که در این روزنامه مطرح می شوند، قابل فهمند.

 

احترام به مخاطب

تردیدی نیست که یک اصل مشترک برای هر رسانه ای وجود دارد و آن احترام به مخاطب و شعور شهروندان است.

ما در روزنامه العربی الجدید دقیقا با چنین نمونه ای روبرو هستیم؛ یعنی انتشار نظریات روشنگرانه.

 

و می شود احتمال داد که حاکمان عربستان از انتشار چنین نظریاتی خرسند نباشند. در عربستان تمایل بر آن است که با بهره گرفتن از همه امکانات دینی، روح و فهم انسانی را وادار به اطاعت کنند.

 

بدیهی است کسانی که از برکات ایمان سخن می گویند و بر آنند تا مانع از داوری فردی مخاطبان خود شوند، روزنامه ای را که مطالب خود را بر قوه استدلال استوار کرده باشد، خوش ندارند.

 

اینچنین است که می توان گفت رویارویی عربستان سعودی و قطر چیزی فراتر از مشاجره بین کشورهای واقع در شبه جزیره عربستان است.

موضوع بر سر اصول پایه ای فرهنگ سیاسی است و همچنین بر سر آینده سیاسی منطقه. موضوع بر سر یک انتخاب است:

آیا قرار بر ادامه حیات حاکمیت زیا ن بار حکومت های یکه سالار در جهان عرب است یا زمانی تکثرگرایی باعث گشایش فضای سیاسی این منطقه می شود؟

 

در فرجامین نگاه، این همان رویارویی اصلی در بین کشورهای واقع در حوزه خلیج فارس است و هرگاه کشورهای اروپایی از جمله به موج مهاجرت ها نگاه کنند، عملا متوجه خواهند شد که جانب کدام طرف را باید بگیرند.

 

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است