خبرخون

امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 1168

کوبای شگفت انگیز پس از کاسترو

کوبای شگفت انگیز پس از کاسترو
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : همشهری آنلاین مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

آخرین کتاب او در حوزه سفرنامه نویسی «سباستین» نام دارد که به چاپ چهارم رسیده و ماجرای سفر به کوبا را با تصاویر جذاب روایت کرده است. با منصور ضابطیان به بهانه استقبال از آخرین کتابش گفت وگو کردیم.

  • سفرنامه ای که مفصل شد

«بعد از انتشار 3کتاب که در آنها درباره سفر به چند کشور نوشتم، با این درخواست از سوی دوستان و مخاطبان مواجه شدم که چرا مفصل تر نمی نویسم و اطلاعات بیشتری از مقصدهای سفر به مردم نمی دهم. با همین استدلال رفتم سراغ نوشتن سباستین». ضابطیان این را به همشهری می گوید و ادامه می دهد: «بی تردید در سباستین هم مثل کتاب های قبلی دوست داشتم خواننده را بیش از هر چیز به سفر ترغیب کنم تا با خواندن کتاب، حالش خوب شود. کوبا را انتخاب کردم و تصمیم گرفتم با جزئیات بیشتر سفرنامه این کشور را بنویسم».

او که سابقه ساختن و اجرای برنامه های محبوب برای تلویزیون را در کارنامه دارد، درباره اینکه آیا اکنون بهانه سفر رفتن و نوشتن مطالبی درباره آن برایش عوض شده، چنین اظهارنظر می کند: «این استنباط درست است. من قبلا سفرهایی می رفتم و بعد از این سفرها در رسانه ها گزارش می نوشتم. در تجربه کتاب های قبلی هم همین روال را ادامه دادم اما در مورد سباستین این بهانه تغییر کرد. این بار من سفر رفتم تا سفرنامه بنویسم. به همین دلیل سعی کردم در انتخاب مقصد و ضبط وقایع دقیق تر عمل کنم.»

  • چکیده یک سال عمر

نویسنده سباستین همچنین درباره نثر کتاب و نوعی شباهت با آثار آلن دوباتن هم معتقد است که اگر چنین شباهتی وجود داشته باشد، برای او افتخاری بزرگ است. البته به گفته ضابطیان، سباستین که چهارمین کتاب سفرنامه ای اوست طبعا به خاطر تجربه بیشتر در نگارش اینگونه آثار، نثری منزه تر دارد و به اصطلاح روان است. ضابطیان می گوید: «به عنوان نویسنده دوست دارم با نوعی شیرین نویسی باعث شوم به خواننده خوش بگذرد و البته گاهی هم می شنوم که عده ای از روی لطف می گویند کتابت را مثلا در 2ساعت خواندیم. این هم مایه مباهات است هم کلنجاری درونی با خودم که ببین چکیده یک سال عمرت را در 2ساعت خواندند و تمام... .»

  • چای در کازابلانکا

بکر بودن کوبایی که هنوز روح فیدل کاسترو و ارنستو چه گوارا در آن حس می شود، برای خیلی ها جذاب و فروش خوب کتاب «سباستین» مصداق همین ادعاست. منصور ضابطیان با همین استدلال سراغ سفر و کتاب بعدی اش رفته است. او می گوید: «تا زمستان کتاب «چای نعناع» منتشر می شود که سفرنامه مراکش است. مراکش برای خیلی از ما به واسطه برداشت مان از فیلم «کازابلانکا» مقصدی جذاب است اما بی تردیدرؤیای ما اشتباه است. اهالی مراکش کازابلانکا را به نام دارالبیضا می شناسند و در این شهر جز ساختمان های سفید اثری از آن کازابلانکایی که ما تصور می کنیم وجود ندارد. مراکش مقصدی بی نظیر است اما بدون رؤیای فیلم محبوب خیلی از ما که در هالیوود ساخته شد.»

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است