خبرخون

امروز : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 5900

سهم ناچیز دولت در ۲۰ سال توسعه متروی پایتخت

سهم ناچیز دولت در ۲۰ سال توسعه متروی پایتخت
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : همشهری آنلاین مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

براساس بندهای مندرج در این یادداشت، «براساس مبالغ مصوب در بودجه های سنواتی با عنوان طرح های تملک دارایی سرمایه ای، دولت به تعهدات خود عمل کرده و مبلغی بیش از 19هزار میلیارد ریال به متروی تهران پرداخت کرده است.» چهارشنبه هفته گذشته گزارشی از بودجه دهی قطره چکانی دولت به متروی تهران منتشر شد که طی آن یک عضو شورای شهر اعلام کرده بود «دولت مترو را ورشکسته کرد» و سخنگوی دولت نیز در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه همشهری گفته بود: «تا آنجایی که دست دولت برای گسترش حمل ونقل عمومی رسیده، اقداماتش را انجام داده است.»

  • اذعان دولت به کمک ناچیز

براساس آنچه وزارت کشور اعلام کرده، «از ابتدای شروع طرح احداث متروی تهران تاکنون و براساس مبالغ مصوب در بودجه های سنواتی با عنوان طرح های تملک دارایی سرمایه ای، دولت به تعهدات خود عمل کرده و مبلغ 19092میلیارد ریال به متروی تهران پرداخت کرده است.» بدین ترتیب دولت اذعان دارد که طی 19سال (از سال 1377و آغاز به کار متروی تهران) تنها هزار و 900میلیارد تومان در احداث متروی پایتخت به عنوان مهم ترین متروی خاورمیانه سهیم بوده است.

این درحالی است که اگر این رقم فقط با اعتبار پرداختی سال 95 شهرداری تهران مقایسه شود (2هزار میلیارد تومان اعتبار نقدی)، مشخص می شود که دولت طی 19سال، حتی به اندازه یک سال هم سهم واقعی خود را در ساخت متروی تهران نپرداخته است. در عین حال قانون حمایت از سامانه های حمل ونقل ریلی مصوب اسفند 86 مجلس تصریح می کند که دولت باید 50درصد سهم زیرساخت و توسعه متروی تهران را بپردازد.

در بخش دیگری از این پاسخ وزارت کشور آمده است: «شهرداری تهران مبلغ 10000میلیارد ریال اوراق مشارکت انتشار داده که تضمین باز پرداخت 50درصد اصل و سود آن بر عهده دولت است. به علاوه تأمین مالی خط 4متروی تهران از طریق فاینانس و به مبلغ 965میلیون دلار انجام شد که دولت در حال بازپرداخت 50درصد اصل و هزینه های بالاسری است.

درخصوص کمک به شرکت بهره برداری، هم اکنون اقدامات لازم برای تأمین و خرید 630دستگاه واگن مترویی به ارزش 630میلیون یورو توسط دولت در حال انجام است. همچنین طبق مصوبه اخیر شورای اقتصاد به شماره 1193526مورخ 8خرداد 96 مبلغ 9.8سنت برای هر سفر مترویی و در کل مبلغ یک میلیارد و 421میلیون دلار سهم متروی تهران درنظر گرفته شده که طی سال های بهره برداری از طرف دولت پرداخت خواهد شد.»

  • لزوم پرداخت سهم 50درصدی مترو

طی دهه اخیر یعنی از سال 86 تا 96حمل ونقل عمومی همواره با بی توجهی دولت در پرداخت بودجه و سهم های تعیین شده توسعه محور مواجه بوده است. تحریم دولتی و بی اعتنایی به مترو، اتوبوس و تاکسیرانی کلانشهرهای کشور موجب شده بود شهرداری های کشور به بزرگ ترین طلبکار دولت تبدیل شوند.

در این راه عدم پرداخت سهم 50درصدی دولت در ساخت مترو، عدم اختصاص کمک 2میلیارد دلاری به متروی کلانشهرها، عدم اختصاص یارانه کامل حمل ونقل و عدم اختصاص کامل سهم شهرداری ها از جرایم رانندگی تنها بخش هایی از این تحریم بود. تنها در بخش سهم 50درصدی دولت مطابق ماده 5 قانون حمایت از سامانه های حمل ونقل ریلی شهری باید دست کم 50 درصد هزینه های متروی تهران را پرداخت می کرد. در سال گذشته شهرداری تهران 2هزار میلیاد تومان برای توسعه مترو پرداخت و دولت نیز باید همین میزان هزینه می کرد اما این رقم متأسفانه در بخش توسعه مترو پرداخت نشد.

  • بودجه 96 و نگاه شهرداری به توسعه مترو

براساس مصوبه بودجه 96 شهر تهران در بخش احداث و توسعه مترو 2100میلیارد تومان پیش بینی شده بود که اولویت آن با اتمام ساخت و بهره برداری از خطوط 6و 7مترو بود. همچنین سایر ابزارهای تأمین مالی نظیر 2میلیارد یورو فاینانس داخلی و خارجی و 2هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای تأمین مالی پروژه های حمل ونقل عمومی درصورت عدم تحقق سهم دولت درنظر گرفته شد.

همچنین اعتبار بخش بهره برداری مترو با توجه به افزایش ایستگاه های مترو در سال 96 و با عنایت به عدم تحقق سهم دولت در پرداخت یارانه بلیت مترو 33درصد افزایش داشت و از 600میلیارد تومان به 800میلیارد تومان رسید. این ارقام را مقایسه کنید با وضعیت پرداخت دولت؛ دولت برای مترو در سال جاری 245میلیارد تومان سهم برای تهران تصویب کرده که نسبت به سال گذشته نیز 46درصد کمتر است.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است