خبرخون

امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 283

شهردار از اعضای شورای نخواهد بود/با حذف ماده 16 میثاق نامه مخالفت شد

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : رویداد 24 مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
رویداد۲۴- منتخب پنجمین دوره شورای شهر تهران بابیان اینکه همه اعضای شورای شهر میثاق نامه حضور در لیست امید را امضای کرده اند و متعهد به آن خواهند ماند این اطمینان را داد که شهردار تهران از میان اعضای کنونی شورای شهر نخواهد بود.

انتخاب شهردار تهران این روزها یکی از بحث های جذاب فضای سیاسی است که بالاخره چه کسی شهردار تهران خواهد شد؟

طبق ماده 16 میثاق نامه حضور در لیست امید، هیچ کدام از منتخبان شورای پنجم، نمی توانند برای تصدی هیچ سمتی از شورای شهر استعفا دهند و علت اینکه اعضای شورا به راحتی از بحث ممنوعیت شهردار شدن گذر کردند، این بود که همه در میثاق نامه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان پذیرفتند که در صورت ورود به شورا، برای تصدی در هیچ سمتی از شورا خارج نخواهند شد و اعضای شورای شهر هم در این خصوص مخالفتی نداشتند.

همچنین بحث دیگر این میثاق نامه این است که اگر همه اعضا لیست امید میثاق نامه را امضا کردند باید سازوکار دموکراتیک برقرار بماند تا اعتماد مردم به جریان اصلاحات از بین نرود.

اما این روزها در رسانه‎ها شایعات زیادی برای شهردار شدن مطرح شده است و مطرح شدن نام محسن هاشمی با حاشیه‎های زیادی همراه بوده است. البته او هنوز به طور آشکار موضع خود را برای شهردار شدن اعلام نکرده است. با این حال برخی از اعضاء شورای عالی سیاست‎گذاری تأکیددارند محسن هاشمی و دیگر اعضای شورای شهر این تعهدنامه را امضا کرده اند.

زهرا نژاد بهرام منتخب پنجمین دوره شورای شهر تهران، در گفت‎وگو با رویداد۲۴ بابیان اینکه موضوع شهردار از مهم ترین وظایف شورای شهر پنجم است، گفت: «انتخاب شهردار بر اساس شاخص هایی صورت خواهد گرفت که بخشی از آن از سوی اعضاء ارائه خواهد شد. البته هنوز اتفاق خاص و تأثیرگذاری در رابطه با شهردار و گزینه احتمالی میان منتخبان صورت نگرفته و آنچه گفته می شود گمانه زنی هایی است که منتخبان انجام می دهند.»

نژاد بهرام درباره ماده 16 میثاق نامه که هیچ یک از منتخبان شورای پنجم نمی توانند برای هیچ سمتی از شورا استعفا بدهند، گفت: «همه اعضای شورای شهر این میثاق نامه را امضا کردند و همچنین باوجوداینکه برخی شایعاتی در خصوص شهردار شدن محسن هاشمی در فضای مجازی پیچیده است باید به همه بگویم که ایشان هم این میثاق نامه را امضا کردند و در اختیار شورای شهر قرار داده اند، بنابراین شهردار تهران از میان اعضای شورای شهر انتخاب نخواهد شد.»

وی خاطرنشان کرد: «همه اعضای شورای شهر متن این میثاق نامه را قبول داشتند و شایعاتی که در این خصوص مطرح شده بود دلیل بر شکایت اعضا نبود بلکه برخی از افراد معتقد بودند که متن این میثاق نامه را قبول داریم اما در برخی موارد جای بحث و گفت وگو دارد که در جلسه قبلی منتخبان شورا مخالفت با حذف ماده 16 میثاق نامه که تأکید بر عدم خروج منتخبان شورای شهر برای قبول مسئولیت های دیگر ازجمله شهردار شدن 11 به 10 رأی مثبت آورده شده است.»

نژاد بهرام با اشاره به امضای میثاق نامه توسط منتخبان اصلاح طلب در شورای سیاست گذاری، اظهار کرد: «میثاق نامه تعهدی اخلاقی است که برای اعضای شورای شهر بسیار اهمیت دارد، اما آنچه برای ما تعهد ایجاد می کند، رأی مردم است. احترام به اعتماد مردم ما را مکلف می کند که تغییری در ترکیب اعضای شورای شهر ایجاد نکنیم.»

منتخب پنجمین دوره شورای شهر تهران با اشاره به بحث شهردار شدن زنان افزود: «باوجود زنان تحصیل کرده و کارآمد کشور ایران شهردار شدن زنان ممکن است اتفاق بیفتد و بدون شک زنان می توانند در این عرصه هم به نحو احسن فعالیت داشته باشند.»
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است