خبرخون

امروز : پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 3 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 806

10 پیشنهاد برای داشتن حضور قلب در شب های قدر

10 پیشنهاد برای داشتن حضور قلب در شب های قدر
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، در زندگی هر کسی باید بزنگاه هایی وجود داشته باشد که بتواند برای مدتی او را از روزمرگی کنار بکشد، به گوشه ای ببرد و بتکاند. برای من چند تا از این بزنگاه ها وجود دارد. چند واقعه در زمان های مختلف که بهانه ای می شوند برای آنکه مدتی از خودم به درآیم، پشت سرم را نگاه کنم و کمی همان جا که هستم بنشینم، برای ادامه مسیر برنامه ریزی کنم و دوباره به پیش بروم. شب های قدر یکی  از آن روزهایی است که من برای مدتی از زندگی مرخصی می گیرم، در خودم فرو می روم، خودم را بالا و پایین می کنم.

من چاپاری هستم که در این کاروانسرا شبی استراحت می کنم، نفسی تازه می کنم و دوباره به مسیر ادامه می دهم. بعضی وقت ها با خودم فکر می کنم اگر این روزها نبود، نفس کم می آوردم. اگر این دوره های آرام با سکونی که به روح من می دهد در زندگیم وجود نداشت حتما یک جایی کم می آوردم. محال است این روزها بیایند و بروند و من دلم را، روحم را خانه تکانی نکنم و بعدش سبک نشوم. فکر می کنم لازم است هر کسی، هر از گاهی از این دنیای پر هیاهو فاصله بگیرد و برای مدتی خانه دلش را آب و جارو کند، به مسیری که تا به حال آمده فکر کند و با خودش قول و قرارهای جدید بگذارد. شب های قدر می تواند رسم و آیین خودش را داشته باشد.

آمادگی قبلی روحی داشته باشید

شب قدر اول قصه نیست بلکه اوج آن است. نمی شود بدون آمادگی قبلی وارد آن شد. 18، 20 و 22 روز قبل آن نباید به تشنگی گرسنگی صرف گذشته باشد. اگر هم گذشته، اشکالی ندارد از همان صبحی که قرار است شبش احیا بگیرید شروع کنید. از همان روز قلبتان را برای بهترین حال آماده کنید. نسبت به رفتارتان دقیق شوید. گناه های کوچک و بزرگ را یک روز کنار بگذارید. یک روز خوش اخلاق باشید، مهربانی کنید. یک روز خوب باشید تا قلبتان آنقدر رقیق شود که شب آمادگی دریافت بهترین نداهای الهی را داشته باشد.

آمادگی جسمانی داشته باشید

کاش می شد بند این جسم دنیایی نبودیم اما چه کنیم که هستیم و نداشتن بعضی آمادگی های جسمی باعث می شود حال روحانیمان نیز خوب نباشد. اگر می توانید عصر یکی دو ساعت بخوابید تا شب سرحال باشید. یادتان نرود که این شب ها غسل هم دارد. شب نوزدهم و بیست و یکم یک غسل و شب بیست و سوم، دو غسل مستحب دارد. بهترین زمان برای غسل کردن ساعت های پایانی روز و نزدیک به غروب آفتاب است. همچنین افطار را امشب سبک تر بخورید تا نصفه شب کرخت و سنگین نباشید. 

حلالیت واقعی بطلبید

در گروه هایی که عضویم پیام «مرا حلالم کنید» می فرستیم، خیلی هم خوب! اما کمی هم با خودمان فکر کنیم. امسال دل چه کسی را شکستیم و موجب رنجش چند نفر شدیم، چه کسانی از ما گله دارند؟ ازشان حلالیت بطلبیم و مهم تر اینکه بخواهیم راهی برای جبران به ما پیشنهاد دهند. متاسفانه ما همیشه مهم ترین افراد زندگیمان را بیشتر از همه می رنجانیم. از همسرمان، فرزندان، والدین و خواهر و برادرمان حلالیت بطلبیم و پای حرف ها و گله هایشان بنشینیم و برنامه ای برای جبران آن ها بریزیم.

رقم خوردن تقدیر را جدی بگیرید

به روزهایی که از شب قدر پارسال بر شما گذشته فکر کنید، به خواسته های سال قبلتان، به دعاهایتان فکر کنید، به برنامه سال آینده تان. تقدیر شما ترکیبی از خواست خدا و تلاش خودتان است. خواسته هایتان را در نظر بگیرید از خدا بخواهید اگر به صلاح شماست حوائجتان را با خیر و عافیت برآورده کند. برای رسیدن به خواسته ها و اهدافتان برنامه ریزی کنید. یک سال آینده را تصور کنید و برنامه پیشنهادیتان را به خدا ارائه بدهید!

دعا کنید و بخواهید برایتان دعا کنند

از پدر و مادرتان بخواهید برایتان دعا و طلب استغفار کنند. شما هم برای آنها دعا و استغفار کنید. یکی از اعمال این این شب ها خواندن نمازی دو رکعتی است که بعد از هر حمد هفت توحید خوانده می شود. پس از سلام نماز هفتاد مرتبه بگویید «استغفرالله و اتوب الیه.» در روایت آمده  خدا پدر و مادرها را به واسطه این نماز می آمرزد.

بین خودتان و خدا قول و قرار بگذارید

بگذارید شب های قدر برایتان تبدیل بشود به یک تجدید میثاق. در خودتان دقیق بشوید. لازم هم نیست سنگ بزرگ بردارید. یک ویژگی منفی خودتان را در نظر بگیرید و به خودتان و خدا قول بدهید آن ویژگی را در این یک سال تبدیل به عکسش، یک صفت خوب، بکنید. بعد برنامه اش را توی ذهنتان بریزید و از خدا کمک بخواهید. بالاخره خدا باید در الهی العفو شما حرکتی ببیند که به آن برکت بدهد!

در جمع باشید، خلوت خودتان را حفظ کنید

خوبی عبادت جمعی این است که هم آدم دچار عُجب نمی شود هم حال و هوای معنوی دیگران به او کمک می کند که خودش هم راحت تر به آن حس و حال برسد. اجباری نیست اما بهتر است در مراسمی که با حال و هوای شما مناسب است شرکت کنید. در عین حال سعی کنید در این مراسم خلوت خودتان را حفظ کنید. اگر بروید جاهایی که آشنا نبینید و یک شب را در غار حرای تنهایی خودتان سر کنید بهتر است. در مهمانی های افطاری فرصت برای حال و احوال کردن هست!

عمق را بر تعدد اعمال ارجحیت بدهید

خیلی خوب است همه جوشن کبیر را به همراه چندین دعای دیگر و سوره هایی که در این شب توصیه شده را بخوانید اما به شرطی که پس از خواندن هر دو فراز ورق نزنید ببینید چند صفحه به آخرش مانده! خسته شده اید؟ اشکالی ندارد! چند دقیقه استراحت کنید، چشم هایتان را روی هم بگذارید و با خدا درد دل کنید. بلند شوید، یک لیوان آب بخورید و توی حیاط مسجد چند قدمی راه بروید. مهم است در این شب از ته قلبتان رابطه ای عمیق با خدای خوبی ها برقرار کنید. مهم است این آیین در شما حتی شده برای یک شب آرامش ایجاد کند و آغازی برای ادامه راه باشد. با خودتان راه بیایید، خودتان را مجبور نکنید بلکه تا جایی که حضور قلب دارید اعمال را انجام دهید!

با خدا و ائمه درد دل کنید

درد دل با خدا و ائمه هم قلب را رقیق می کند و هم روح آدم را سبک. درد دل کنید به خصوص از دست خودتان و نفس بازیگوشی که به حرف شما نمی رود. درباره سختی های زندگی در دل کنید و کمک بخواهید. هر چیزی که به هیچ کسی نمی توان گفت به آنها بگویید و روحتان را با درد دل با آنها شستشو دهید و از خودشان بخواهید راهی جلوی پایتان بگذارند.

از رحمت خدا ناامید نباشید

ما خیلی وقت ها در حق خدا جفا می کنیم. خدا را نمی شناسیم و فرافکنی های ذهن خودمان را به او نسبت می دهیم. شب های قدر که خدا را به هزار نامش می خوانید سعی کنید از روی این اسامی بشناسیدش. هر نامی که می خوانید با خودتان تامل کنید. بگذارید معرفت خدا باعث حب او در دلتان بشود. بگذارید خدا با همه رحمانیتش در دل شما جا باز کند و یک سال تمام همراهتان باشد. بگذارید خدا را آنقدر خوب بشناسید که هیچ وقت از او و رحمتش ناامید نشوید! یادتان باشد به خصوص در این شب ها از رحمتش ناامید نباشید. ایمان داشته باشید که وقتی به شما فرصت حضور در این شب را داده یعنی بخشیده شده اید. پس از این این فرصت نهایت استفاده را ببرید.

منبع:فردانیوز

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

برچسب ها : تسنیم-رسانه ها

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است