خبرخون

امروز : پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 806

مخالف فروشگاهی شدن نمایشگاه قرآن هستم

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا حشمتی، رئیس بیست و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در گفت وگو با ایکنا، در مورد ارزیابی خود از این دوره از نمایشگاه و برآورده شدن انتظارات، به گذر نمایشگاه قرآن از 25 سالگی اشاره کرد و گفت: به نظر می رسد که نمایشگاه قرآن در سال 96 با توجه به ربع قرن شدن آن به مراحل کمال بسیار نزدیک شده است. صرفنظر از برخی از ضعف هایی که ما در برپایی نمایشگاه ها داریم، اما مجموعه توان نهادها، موسسات و شخصیت های قرآنی در این نمایشگاه خود را نشان داده است. 

وی افزود: ذوق و استعداد ایرانی به همراه نظم و نظام و ارادتی که به ساحت قرآن و اهل بیت عترت(ع) وجود دارد در نمایشگاه بسیار مشهود است این نکته برجسته ای است که به چشم می آید و حتی بازدیدکننده ها نیز نوع خاصی از متانت و ادب را از خود در نمایشگاه قرآن نشان می دهند، این نیز از نقاط مطلوبی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

استفاده از طرح های نو در نمایشگاه آینده

رئیس نمایشگاه قرآن با اشاره به اینکه به همه همکاران خودم در پایان نمایشگاه به پاس زحماتی که در برپایی این رویداد بزرگ داشته اند تبریک و خسته نباشید، می گویم، تصریح کرد: ما در حال طراحی، طرحی نو هستیم که البته امسال بخشی از آن طرح نو در نمایشگاه خود را نشان داده است. ما ناچار هستیم در سال های آینده بیش از 50 درصد نمایشگاه را به سمت طرح های نوینی که وارد نمایشگاه شده است، ببریم.

بخشی از رضایت مردم حاصل غرفه آرایی های خاص

حشمتی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد نوع این طرح ها، اظهار کرد: از جمله این طرح ها می توان به طرح های حجمی، طرح هایی در حوزه های هنری، انیمیشن، اِلِمان های قرآنی و نمایش و فیلم و اشاره کرد که همه از جمله طرح های نوین استفاده شده در نمایشگاه هستند. حتی غرفه سازی ها نیز در قالب این طرح نویی که از آن صحبت می شود قرار می گیرد. ما در گذشته عادت داشتیم که غرفه ها را با استفاده از خطوط و متون و ... پیرایش کنیم و از طریق آن مردم را به غرفه ها بکشانیم اما امسال جلوه های بصری نمایشگاه بسیار زیاد شده است و بخشی از رضایت مردم از این دوره از نمایشگاه نیز از همین ناحیه است.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: در این دوره از نمایشگاه برخی از موسسات قرآنی فعال، فعالیت های خاصی را طراحی کرده بودند که ارتباط دو سویه بین مردم و موسسات را افزایش داده و این مطلوب است.

حضور 90 درصد ظرفیت قرآنی کشور در نمایشگاه

وی در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرگزاری قرآن در پاسخ به این سوال که آیا نمایشگاه امسال تمام توان قرآنی کشور بود و از همه ظرفیت های قرآنی که در همه کشور وجود دارد استفاده شد یا خیر، گفت: ما از همه دستگاه ها و نهادها و فعالان قرآنی برای حضور در نمایشگاه دعوت به عمل آوردیم، درست است که ما برگزارکننده نمایشگاه هستیم اما از سوی دیگر هماهنگ کننده نیز هستیم. ما از همه مجموعه ها دعوت به عمل می آوریم و هر سال معمولاً 90 درصد دعوت ها اجابت می شود. همیشه این 10 درصد با توجه به شرایط وجود دارد، یعنی گاهی دستگاه ها شرایط ما را نمی پذیرند و گاهی نیز شرایط آنها به گونه دیگری است.

مخالف جدی حضور بخش فروش در نمایشگاه

حشمتی همچنین در بخش دیگری از این گفت وگو در پاسخ به سوالی در مورد علت حضور بخش فروشگاهی در نمایشگاه قرآن با وجود اعلام های قبلی مسئولان در سال های گذشته مبنی بر جداسازی نمایشگاه قرآن از بخش فروش، گفت: البته چندسالی می شود که بخش فروش مجدد به نمایشگاه قرآن برگشته است و این برخلاف میل باطنی شخص بنده هست. 

وی با تأکید بر اینکه نمایشگاه تعریف خاص خود را دارد، بیان کرد: در هیچ جای دنیا نمایشگاه به این صورت نیست. در نمایشگاه شاید مذاکره و ... باشد اما تفاهم نامه و قرارداد در محلی دیگر است، همیشه نمایشگاه با بازارچه فرق داشته است.

فشارهای اصناف برای حضور بخش فروش

رئیس بیست و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم خاطرنشان کرد: فشارهای صنوفی که الان حضور دارند و تقاضاهای مردم، ایجاب می کند که مدیریت نمایشگاه این مسئله را تمکین کند. با این وجود اعتقاد دارم که تعریف نمایشگاه در تمام دنیا مشخص است و من نیز موافق این نوع برگزاری نیستم.

تولید محصول، کار ما نیست

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد با تأکید بر اینکه نمایشگاه قرآن محل تجلی فعالیت های قرآنی موسسات و نهادها و در یک کلمه کل کشور است، گفت: یکی دیگر از مواردی که موافق آن نیستم این است که خود ما نباید کار تولید کنیم، ما اینجا کار تولید می کنیم. ما باید نمایش دهنده فعالیت های قرآنی یک سال گذشته باشیم، اما زمانی که مشاهده می کنیم خلاءهایی وجود دارد ناچار می شویم دست به کار شویم و محصولاتی را برای عرضه تولید کنیم. 

حشمتی اذعان کرد: ما امسال موارد بسیار زیادی اعم از انیمیشن و المان و ... طراحی و تولید کردیم. یک متولی نمایشگاه تنها باید آن را برپا کند و مجری کار باشد و آثار را باید نهادها و بخش ها عرضه کنند. اما در اینجا شرایط به گونه ای است که ما هم غرفه تقسیم می کنیم، هم افطاری توزیع می کنیم و هم هزینه ای را برای حضور پرداخت می کنیم. به هر حال ما خوشحال هستیم که کار به هر حال پیش می رود.

آماده واگذاری نمایشگاه هستیم

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که معاونت قرآنی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آمادگی دریافت ایده هایی از سوی بخش مردمی برای برپایی تمام یا بخش هایی از نمایشگاه قرآن در ادوار آینده را دارد یا خیر، گفت: ما حدود 20 کمیته محتوایی داریم، برای هر کمیته ای که برنامه باشد، تمام قد استقبال خواهیم کرد، همچنین اگر برای همه نمایشگاه طرحی وجود داشته باشد باز هم استقبال خواهیم کرد. ما تنها سیاستگذار هستیم و اعتقاد دارم نباید زیاد در اجرا دخالت داشته

باشیم.
حضور تیم اجرایی 1500 نفره 

رئیس بیست و پنجمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم با تأکید بر اینکه 1500 نفر تیم اجرایی نمایشگاه قرآن است، افزود: این عدد بسیار بزرگی است و فعالیت های زیادی را می تواند پوشش دهد. 

پوشش رسانه ای از نقطه قوت نمایشگاه 

حشمتی با اشاره به اینکه در بیست و پنجمین دوره نمایشگاه قرآن، 300 خبرنگار و اصحاب رسانه حضور داشته اند، بیان کرد: یکی از ویژگی ها و قوت های نمایشگاه قرآن در این دوره همین بعد رسانه ای و خبری نمایشگاه قرآن است. ما برای هر فعالیت در نمایشگاه یک پیوست رسانه ای تعریف کرده ایم؛ چرا که اعتقاد داریم اگر این پیوست وجود نداشته باشد، فعالیت ها ابتر خواهد ماند.

معاون قرآن و عترت وزیر ارشاد در پایان در مورد میزان بازدیدهای نمایشگاه بیست و پنجم نیز گفت: یک آمار توسط خود مسئولان مصلی از طریق ظرفیت پارکینگ ها و دوربین هایی که نصب شده، اخذ می شود که آماری در حدود یک میلیون و 500 هزار نفر اعلام شده است که البته هنوز نهایی نشده و به زودی اعلام نهایی خواهد شد.

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است