خبرخون

امروز : پنج شنبه ۸ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 2 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 811

واکاوی فعالیت های نهاد تنظیم مقررات در صنعت پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید چه نقشی را ایفا کند؟

واکاوی فعالیت های نهاد تنظیم مقررات در صنعت پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی باید چه نقشی را ایفا کند؟
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : تسنیم مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم،مرکز پژوهشی آرا در گزارش راهبردی "تحلیل ویژگی های نهاد تنظیم مقررات با تأکید بر صنعت پتروشیمی" که توسط اندیشکده سرآمد تهیه و تنظیم شده است به بررسی ماهیت و چیستی نهاد تنظیم مقررات، چرایی آن، مراحل ذیربط نهاد تنظیم گر و اصول و انواع آن به همراه سایر ویژگی ها، از موارد مورد توجه قانون گذاران و سیاست گذاران می پردازد.

در گزارش راهبردی مرکز پژوهشی آرا آمده است: نهاد تنظیم گری یا رگولاتوری[1]، وظیفه تنظیم مقررات مورد نیاز برای دستیابی به سیاست ها یا راهبردها را برعهده دارد. این مقررات در واقع نظام بخش روابط مابین بازیگران در مواقعی است که سازوکارهای طبیعی بازار نمی تواند نسبت به تخصیص منابع اقدام کند و در مراحلی هم نسبت به داوری اقدام می کند.

سه مرحله مهم در تنظیم گری وجود دارد که عبارتند از: قاعده گذاری، بهبود کیفی مقررات و مقررات زدایی. همچنین در خصوص تنظیم گری باید به اصول زیر توجه شود:

اصل لزوم تنظیم گری، اصل کارآیی و مؤثر بودن، اصل نسبیت تنظیم گری، اصل شفافیت و اصل پاسخ گویی

تنظیم گری انواع مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به تنظیم گری دستور و کنترل[2]، خود-تنظیم گری[3]، تنظیم گری انگیزه-محور[4] و تنظیم گری بازار-محور[5] اشاره کرد. هر کدام از این موارد، نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارند.

در حال حاضر سازمان ها و مراکز دولتی و غیردولتی متعددی در ایران فعال هستند که به نوعی وظایف و نقش نهادهای تنظیم گری را ایفا می کنند. با نگاهی به قوانین مصوب کشور در بخش نفت و گاز مشاهده می شود که ایجاد و راه اندازی نهاد تنظیم گری در این بخش نیز مورد تأکید اسناد بالادستی بوده است.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به عنوان یکی از شرکت های اصلی زیر مجموعه وزارت نفت، مسئولیت توسعه پایدار و متوازن صنعت پتروشیمی کشور را بر عهده دارد. از این رو مهم ترین ماموریت این شرکت برنامه ریزی کلان، تسهیل سرمایه گذاری، بستر سازی و پشتیبانی توسعه در صنعت پتروشیمی ایران می باشد. جهت تحقق اهداف توسعه ای صنعت پتروشیمی کشور، تعریف و تصویب پروژه های آتی صنعت پتروشیمی با رویکرد کاهش خام فروشی و تکمیل زنجیره ارزش در برنامه کار قرار گرفته است. در همین راستا یکی از مهم ترین وظایفی که باید بر عهده شرکت ملی صنایع پتروشیمی باشد، ایفای نقش تنظیم گری (رگولاتوری) در صنعت پتروشیمی می باشد.

در ارتباط با طراحی ساختار نهاد تنظیم مقررات در صنعت پتروشیمی، پیچیدگی های زیادی مطرح است که از جمله ی آنها می توان به مجزا بودن بازار خوراک از بازار فروش محصولات و اختیار نهاد تنظیم مقررات در هر یک از این دو بازار اشاره داشت. پیچیدگی های خاص صنعت پتروشیمی ایجاب می کند که نهاد های مسئول از جمله شورای رقابت در طراحی ساختار نهاد تنظیم مقررات در بخش پتروشیمی بدانها توجه داشته باشند.

از جمله اهدافی که می توان با ایجاد نهاد تنظیم مقررات با عملکردی بهینه و کارآ در صنعت پتروشیمی کشور، به آن ها دست یافت، عبارتند از: تنظیم، مدیریت و کنترل فضای کسب و کار در صنعت پتروشیمی، تضمین منافع مصرف کنندگان با توجه به قیمت و کیفیت محصولات، مدیریت علمی و اصولی بازار محصولات پتروشیمی، ایجاد شرایط ایمن برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، توسعه پایدار صنعت پتروشیمی و تقویت زنجیره تولید با محوریت اشتغال زائی و خودکفائی درونزا، حذف رانت موجود در توزیع فرآورده های پتروشیمی، عدم تبعیض در اعطای خوراک کارخانجات، ایجاد فضای قانونمند برای حضور شرکت های خصوصی فعال و... .

 

[1] Regulation

[2] Command and Control

[3] Self-regulation

[4] Incentive-based regulation

[5] market-based regulation

انتهای پیام/

خبرگزاری تسنیم: انتشار مطالب خبری و تحلیلی رسانه های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای بازنشر می شود.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است