به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری برنا، بیست و سومین دوره مسابقات تکواندو قهرمانی جهان طی روزهای 3 تا 9 تیرماه سال 96 در موجو کره جنوبی برگزار خواهد شد و تکواندو ایرن 18 حضور خود در تاریخ برگزاری این رقابت ها را پشت سر خواهد گذاشت.

در هفده حضور تیم ملی در معتبرترین مسابقات تکواندو جهان بعد از المپیک، تکواندو ایران روزهای تلخ و شیرین زیادی را تجربه کرده است.

کسب دو مقام قهرمانی در سال های 2011 و 2013، پنج عنوان نایب قهرمانی و یک عنوان سومی دستاورد هوگوپوشان تکواندو ایران در تاریخ برگزاری این مسابقات است. در طول این رقابت ها نیز ملی پوشان ایران موفق به کسب 49 مدال شدند که در این گزارش به معرفی این نفرات و همچنین پرافتخارترین ورزشکاران تاریخ تکواندو ایران در رقابت ها جهانی می پردازیم.

وزن اول : یک نقره و سه برنز

نقره: فیض الله نفجم

برنز: میثم باقری(2 مدال) و سیروس رضایی

وزن دوم: 2 طلا، 4 نقره و یک برنز

طلا: بهزاد خداداد و فرزان عاشورزاده

نقره: بهزاد خداداد ( 2 نقره) ، سید مهرداد رکنی و هادی مستعان

برنز: فریبرز دانش

وزن سوم : 2 نقره و 4 برنز

نقره: مهدی بی باک و رضا نادریان

برنز: نادر خدامرادی، فیصل دانش ، امید غلامزاده و ابوالفضل یعقوبی

وزن چهارم: 2 طلا، 2 نقره و 2 برنز

طلا: محمد باقری معتمد و بهنام اسبقی

نقره: امید غلامزاده و محمد باقری معتمد

برنز: حسین ربیع زاده و بیژن مقانلو

وزن پنجم: 4 طلا، یک نقره و 2 برنز

طلا: هادی ساعی (2 مدال)، علیرضا نصرآزادانی و مسعود حجی زواره

نقره : هادی ساعی

برنز: فریبرز عسگری و هادی ساعی

وزن ششم : 2 طلا، یک نقره و یک برنز

طلا: فرزاد عبدالهی و مهدی خدابخشی

نقره: علی تاجیک

برنز: مجید افلاکی

وزن هفتم : 3 طلا، یک نقره و 3 برنز

طلا: یوسف کرمی( 2 مدال) و مجید افلاکی

نقره: سیدحسن زاهدی

برنز: یوسف کرمی ( 2 مدال ) و سید حسن زاهدی

وزن هشتم: یک طلا ، 4 نقره و 3 برنز

طلا: مرتضی رستمی

نقره : حسن اصلانی، هادی افشار ، مرتضی رستمی و سجاد مردانی

برنز: کوروش رجلی، حسین تاجیک و فرزاد ذرخش

با بررسی 49 مدال کسب شده تاریخ ایران در رقابت های تکواندو قهرمانی جهان، هادی ساعی با کسب 2 مدال، یک نقره و یک برنز پرافتخارترین تکواندوکار ایران در تاریخ رقابت های جهانی است.

بعد از ساعی، یوسف کرمی نیز موفق به کسب 4 مدال شده است اما از لحاظ مرغوبیت مدال با کسب 2 طلا و 2 برنز در جایگاه دوم قرار گرفته است.

بعد از این نفرات بهزاد خداداد قرار دارد که موفق به کسب 3 مدال شده است و یک طلا و 2 نقره جهانی را در ویترین افتخارات خود دارد. محمد باقری معتمد و مرتضی رستمی نیز با کسب یک مدال طلا و یک نقره پشت سر ساعی، کرمی و خداداد قرار دارند. مجید افلاکی نیز دیگر تکواندو کار ایران است که یک طلا و یک نقره در کارنامه خود دارد.

اما کادرفنی تیم ملی نیز در طی سالیان حضور خود در تیم ملی موفق یه کسب مدال جهانی شده اند و علیرضا نصرآزادانی یک مدال طلا، مهدی بی باک و هادی افشار یک نقره را برای کشورمان کسب کردند.

در تیم اعزامی به بیست و سومین دوره این مسابقات نیز فرزان عاشورزاده و مسعود حجی زواره این شانس را خواهند داشت که در کسب مدال طلا دبل کرده و در کنار ساعی و کرمی قرار بگیرند. سجاد مردانی و ابوالفضل یعقوبی نیز می توانند در صورت افتخار آفرینی در جمع 2 مدال های تاریخ تکواندو ایران نام خود را ثبت کنند.

نکته مهم تکواندو ایران در تاریخ این رقابت ها عدم کسب مدال طلا در اوزان اول و سوم در طی 17 دوره گذشته تکواندو ایران است که آرمین هادی پور و میرهاشم حسینی این شانس را خواهند داشت اسم خود را در جمع اولین های این وزن ثبت کنند .