خبرخون

امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 558

اخلاق و اعتدال بنیان انقلابی گری

اخلاق و اعتدال بنیان انقلابی گری

تهران - ایرنا - حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری شامگاه پنجشنبه در جمع اهالی رسانه با تاکید بر اهمیت رسانه و خبر، فعالیت در این عرصه را امری مقدس دانست. روحانی همچنین بر دوری گفتمان انقلابی از ناسزا و دشنام بر اهمیت اخلاق در کشور تاکید کرد.

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایرنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، سخنان رییس جمهوری در ضیافت افطار با فعالان رسانه و تاکید بر اهمیت فعالیت در این عرصه مهمترین محور خبری تحلیلی روزنامه های امروز بود. مطبوعات داخلی موضوع تحریم های جدید آمریکا علیه ایران و ترکیب وزرای کابینه دوازدهم را هدف نقد و تحلیل قرار دادند.
روزنامه های امروز همچنین تحریم های جدید علیه ایران و اظهارات ضد ایرانی «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا را مورد توجه قرار دادند. ادامه گمانه زنی ها درباره کابینه دولت دوازدهم هم دیگر محور تحلیلی روزنامه های شنبه 27 خرداد ماه بود.

** انتقاد منصفانه رسالت رسانه های ایران
رییس جمهوری در ضیافت افطاربا اهالی رسانه، تاکید کرد همان طور که قرآن می گوید رسول باید امین باشد، همه رسانه ها نیز باید واقعیت ها و حقایق این جامعه را به خوبی به مردم ابلاغ کنند و به دنبال تحقق اهداف ملی باشند. سخنان روحانی درباره اهمیت کار رسانه و مولفه های انقلابی گری در ایران کانون توجه روزنامه های امروز بود.
روزنامه «ایران» در گزارش خود از سخنان رییس جمهوری نوشت: حجت الاسلام حسن روحانی با بیان اینکه رسانه ابلاغ کننده حقیقت است و این وظیفه سنگینی است، روزها و شب های انتخابات را روزها و شبهای قدر ملت ایران دانست که در آن مردم ایران قدر، آینده و سرنوشت خود را با حضور در کنار صندوق های رأی رقم زدند.
وی با بیان اینکه حضور گسترده مردم در انتخابات در حساس ترین موقعیت منطقه ای، تاریخی و جهانی روی داد، خاطرنشان کرد: در شرایطی که غرب به دنبال فشار جدید به ایران بود و برخی در منطقه اجتماع کرده بودند تا پیام تهدید را به ملت ما بدهند و اربابان، دستورهای جدیدی را به تروریست های منطقه داده بودند که حتماً باید تهران را ناامن کنید، اما مردم ایران با حضور پرشور خود همه این توطئه ها را نقش بر آب کردند.
روزنامه «اطلاعات» با برجسته سازی سخنان رییس جمهوری درباره ضرورت حفظ اعتدال در کشور، تیتر نخست خود را به این بخش از اظهارات روحانی اختصاص داد و نوشت: رییس جمهور با طرح این سوال که چرا برخی از ما لحن مان را اصلاح نمی کنیم و چرا نمی دانیم با چه لحنی می خواهیم با دولت، با منطقه و با دنیا صحبت کنیم، اظهار داشت که با لحن تند به جایی نمی رسیم. والله جز اعتدال راه دیگری وجود ندارد. امام خمینی (ره) هم با اعتدال انقلاب را پیروز کرد. اگر امام به مردم می گفت بروند جلوی ارتش بایستند و مقابله کنند، کشور حمام خون می شد. اما امام چنان عمل کرد که هر چیزی را جذب و هضم کرد.
روزنامه «شهروند» در گزارش خود از دیدار روحانی با فعالان عرصه رسانه آورد: رئیس جمهوری با بیان این که بی تردید دولت یازدهم مظلوم ترین دولت در تاریخ انقلاب بوده است، گفت: ما در شرایط امروز باید بیشتر به آینده و نه گذشته و به اهداف ملی و نه رقابت های دیروز نگاه کنیم. حسن روحانی دولت را نماینده مردم ایران دانست و اظهار داشت که بیان موفقیت ها و پیروزی های دولت چیزی جز بیان موفقیت ها و پیروزی های ملت نیست. دولت چیزی نیست جز نماینده مردم و یکی از اشتباهاتی که رسانه ها باید تصحیح کنند، این است که گفته می شود مثلا این آقا وکیل الدوله است یا این رسانه، رسانه طرفدار دولت است. درحالی که دولت همان نماینده ملت است.
رئیس جمهوری با اشاره به حضور مردم در هر چهار سال در سطح ملی برای انتخاب رئیس جمهوری به عنوان نماینده همه مردم گفت: انتخابات ریاست جمهوری در سطح کشور و ملی است و کسی که انتخاب می شود، مبنای قانون اساسی این است که رئیس «جمهوری» و «همه مردم» و مجری وظایفی باشد که قانون اساسی بر دوش او گذاشته است.
«دعوت شیوخ به اعتدال» عنوان نخست روزنامه «همدلی» از سخنان رییس جمهوری و حجت الاسلام «علی اکبر ناطق نوری» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است که این روزنامه به موضوع «اعتدال» به عنوان محور مشترک سخنان آن دو اشاره کرده و نوشته است: رئیس جمهور و هم حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری که در شب بیست ویکم رمضان فرصت یافتند در دومجلس جداگانه سخن بگویند، ضمن انتقاد از تهمت پراکنی و ایجاد تقابل در میان نیروهای کشور انتقاد کنند و با استفاده از روحیه خاص حاکم بر ماه مبارک رمضان همه را به آرامش دعوت کنند.
حجت الاسلام ناطق نوری که چندی است به شیخ اعتدال معروف شده، در مراسم احیای شب نوزدهم ماه رمضان حرم امام خمینی(ره) که از قضا در برنامه های شب احیای رسانه ملی جایی نداشت، تاکید کرد: نمّامی و آدم ها را به جان همدیگر انداختن، بدترین گناه است و پیامبر(ص) نیز فرمود بدترین شما کسی است که روش او نمّامی است.
روزنامه ایران در گفت و گو با چهره های سیاسی و فعالان عرصه رسانه به تحلیل سخنان رییس جمهوری درباره رسانه و مفهوم انتقاد در رسانه پرداخت. در گزارش این روزنامه می خوانیم: صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران معتقد است که برخی رسانه ها وابسته به اصحاب قدرت هستند و برای آنان چیزی به نام قانون وجود ندارد.
زیباکلام «خود را بالاتر از قانون پنداشتن» را پدیده ای ناگوار برای هر ملت و جامعه توصیف کرد. در بخش دیگری از این گزارش می خوانیم: برخلاف زیباکلام، سردبیر روزنامه رسالت پرخاشگری را متوجه دولت می داند و نه رسانه های جریان مقابل. محمدکاظم انبارلویی با اشاره به سخنان رئیس جمهوری مبنی بر اینکه حضرت علی(ع) از یاران خود خواستند که به معاویه و یارانش ناسزا نگویند، اظهار کرد: آقای رئیس جمهوری در برخورد با منتقدان خود در دولت یازدهم عناوینی همچون بی دین، کاسب تحریم و بروید به جهنم را مطرح کرد که خود ناسزا بود، این درحالی است که ما در داخل جنگی نداریم و رئیس جمهوری ما، رئیس جمهوری همه است و منتقدان هم تاکنون به رئیس جمهوری ناسزا نگفتند.

**اصرار آمریکا به دشمنی با ایران
سنای آمریکا پنجشنبه طرح تحریم های جدید علیه ایران و روسیه و تدوین و منسجم کردن تحریم های کنونی ضد این دو کشور را با 98 رأی موافق تصویب کرد. اظهارات تیلرسون وزیر امورخارجه آمریکا درباره تغییر نظام در ایران و افشای اسناد دخالت مستقیم آمریکا در کودتای 28 مرداد 1332 در ایران مه منجر به سقوط دولت دکتر «محمد مصدق» نخست وزیر وقت شد، مهمترین محورهای خبری روزنامه ها درباره خصومت های ناتمام آمریکا علیه ایران بود.
در روزنامه «کیهان» می خوانیم: براساس آنچه از سوی دولتمردان و رسانه های به ظاهر حامی دولت ادعا شده بود، قرار بود طبق برجام نه تنها تحریمهای قبلی علیه ایران لغو شود بلکه تحریم جدیدی نیز علیه کشورمان تصویب نشود اما همه چیز برعکس است و نه تنها تحریم های قبلی (حتی هسته ای؛ مانند تحریم U_turn) سرجای خود باقی مانده بلکه تحریم های بی سابقه؛ شدید و جدیدی در عصر پسابرجام علیه ایران تصویب میشود، با این تفاوت که دیگر بخش زیادی از توان هسته ای را از دست داده ایم و همزمان تحریم هم می شویم.
روزنامه «جمهوری اسلامی» در گزارش خود به واکنش ایران درباره تصویب تحریم های جدید اشاره کرد و نوشت: بهرام قاسمی در واکنش به تصویب قانون جدید مربوط به تحریم های غیرهسته ای ایران در سنای آمریکا تاکید کرد که برنامه های دفاعی موشکی جمهوری اسلامی ایران کاملا مشروع بوده و حتی با قطعنامه 2231 مغایرتی ندارد و هیچ اقدامی قادر نخواهد بود جمهوری اسلامی ایران را از حق دفاعی مشروع خود منع کند.
محمود صادقی نماینده مجلس در صفحه توئیتر خود نوشت برجام یک توافق بین المللی چندجانبه است و نقض احتمالی آن توسط یکی از طرف ها موجب بی اعتباری آن نمی شود. موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز چندی پیش در دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان گفته بود که در آستانه رسیدن به سال دوم حصول برجام هستیم و آژانس انرژی اتمی در ششمین گزارش خود تایید می کند که ایران به توافق پایبند است، اما در هر حالتی اتحادیه اروپا تضمین می کند توافق هسته ای با ایران دوام خواهد داشت.
«محرمانه های دخالت «سیا» در کودتای سیاه» عنوان گزارش روزنامه ایران از افشای دخالت مستقیم آمریکا در کودتای 28 مرداد است که در بخش هایی از آن می خوانیم: کتاب اسناد مرتبط با کودتای 28 مرداد ایران برای نخستین بار از سوی وزارت امور خارجه امریکا منتشر شد. سندی که از نقش تاریخی امریکا در دست داشتن در کودتای 28 مرداد و براندازی دولت محمد مصدق پرده برمی دارد و نشان از آن دارد که امریکایی ها تا چه اندازه در شکل دادن به بدبینی ریشه دار ایرانی ها به سیاست های کج دار و مریز کاخ سفید و بحرانی ماندن روابط دوجانبه با وجود تلاش مقام های سابق دولت امریکا برای کاستن از اختلافات با ایران نقش تأثیرگذاری داشته اند.
در روزنامه «شرق» می خوانیم: روزهای گذشته، روزهای رویارویی ایران و آمریکا بود؛ یکی با برنامه ای در آینده، دیگری با اطلاعاتی از گذشته. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که کم کم در حال بیرون آمدن از لاک نفتی اش است، در اظهاراتی از برنامه آمریکا برای تغییر رژیم در ایران سخن گفته است. در همین زمان، کتاب اسناد دخالت آمریکا در کودتای ٢٨ مرداد سال ٣٢ و سقوط حکومت مردمی دکتر مصدق، از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد؛ نشانه ای از تجربه دخالت آمریکا در ازبین بردن تجربه یک نسل در دموکراسی که اگر نبود، شاید بسیاری از اتفاقات در تاریخ معاصر ایران، به شکلی دیگر رقم می خورد.
«صف واحد علیه تیلرسون» عنوان گزارش روزنامه «اعتماد» است که در بخش هایی از آن می خوانیم: کاخ سفید، وزارت امور خارجه و کنگره ایالات متحده با سرعت غیرقابل پیش بینی به سمت تنش بیشتر با ایران حرکت می کنند. سیاستی کاملا متغایر با سیاستی که باراک اوباما در سال های پایانی ریاست جمهوری اش اتخاذ می کرد و به خصوص با توافق هسته ای با ایران در جولای سال 2015 تلاش کرد نمودار همواره رو به صعود تنش زایی با تهران را اگر نمی تواند متوقف کند حداقل برای مدنی با حرکت کند موزون سازد. این میان جمعی از فعالان سیاسی اصلاح طلب با انتشار بیانیه ای اظهارات مداخله جویانه وزیر خارجه امریکا را دخالت در امور داخلی ایران دانسته و آن را محکوم کردند.
در این بیانیه که به امضای 51 نفر از اصلاح طلبان رسیده اعلام کرده اند که سخنان وزیر خارجه امریکا تحریک آمیز و خلاف قواعد حقوقی و بین المللی است و نتیجه ای جز گسترش بی ثباتی بیشتر در منطقه و در نتیجه توسعه جنگ و تروریسم ندارد.

**کابینه دوازدهم و سهم خواهی جریان های سیاسی
در فاصله دو ماه تا آغاز کار دولت دوازدهم و تشکیل کابینه جدید ترکیب این کابینه و سهم جریان های سیاسی در تشکیل آن همچنان محور تحلیلی رسانه های جمعی و مطبوعات کش.ر است.
روزنامه «آرمان» در گفت و گویی با «محمد عطریانفر» فعال سیاسی درباره کابینه دوازدهم و سهم جریان اصلاحات در هیات دولت جدید نوشت: اصلاح طلبان به دنبال سهم خواهی از دولت هستند»؛ عطریانفر در این باره معتقد است که اصلاح طلبانی که شاخصه آنها نماد دوم خرداد است، در طول فعالیت های انتخاباتی همواره اعلام کرده اند، چون رئیس جمهور خود بر همه نشیب وفراز ها و مشکلات اشراف دارد، هیچ توقع جدیدی درگفتمان و یا حوزه تغییرات در کابینه ندارند بدیهی است هر تصمیمی که رئیس جمهور برای ترکیب کابینه اش در نظر بگیرد، مورد احترام و اهتمام اصلاح طلبان خواهد بود.»
روزنامه «ابتکار» نوشت: توصیه های کابینه ای بلافاصله بعد از انتخابات 29 اردیبهشت ماه آغاز شد. توصیه برای تغییر در چینش کابینه، جوان گرایی، کارآمدتر بودن، استفاده از زنان در کابینه، سهم جریان های سیاسی و... از مواردی است که چهره های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن ها را از مطالبات مردمی می دانند و ذهن رئیس جمهوری منتخب را به این سمت و سو معطوف کرده اند. نکته قابل تامل در این راستا را باید در نوع رویکرد جریان اصول گرایان دید؛ محافل تندرو با طرح ادعاها، جوسازی و البته شانتاژ رسانه ای خود به گونه ای وانمود می کنند که رئیس جمهوری منتخب خارج از شعاع اصلاح طلبی تعریف می شود و هر گونه سهم خواهی این اردوگاه از دولت مستقر را گدایی سیاسی ارزیابی می کنند.
«٢٠ صندلی وده ها اسم» عنوان گزارش روزنامه اعتماد از کابینه احتمالی است که در بخش هایی از آن می خوانیم: نیمه دوم مرداد ماه رییس جمهور منتخب در حالی لیست ٢٠ نفره وزرای پیشنهادی اش را برای رای اعتماد به مجلس معرفی خواهد کرد که ترکیب معتدلانه مجلس دهم امیدها برای تشکیل کابینه ای هرچه نزدیک تر به شعارهای انتخاباتی روح انی را افزایش داده است. اگر چهار سال پیش روحانی با مجلسی اصولگرا مواجه بود که نمی توانست به سادگی کابینه مورد علاقه اش را بچیند و حتی برای دو سه وزارتخانه کلیدی (وزارت آموزش و پرورش، جوانان و وزارت علوم) ناچار به معرفی چندین وزیر شد؛ در ابتدای دور دوم ریاست جمهوری اش اما با مجلسی همسوتر مواجه است که کار را برای چیدن کابینه ای همسوتر با انتظارات رای دهندگان به او، ساده می کند.

پژوهشم**9402** 1601**خبرنگار: لیلا واحدی** انتشاردهنده : شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است