خبرخون

امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 558

حوزه محیط زیست، مصداق آتش به اختیار است

حوزه محیط زیست، مصداق آتش به اختیار است
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایلنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از فاجعه ای تحت عنوان ورود ۵۱ تریلیون قطعه پلاستیکی به دریاهای جهان و افزایش سرعت نابودی دریاها بر اساس روند فزاینده ورود پلاستیک ها و ماکروپلاستیک های مورد استفاده در موادی همچون شوینده ها یا مواد دارویی و آرایشی خبر داد.

 به گزارش ایلنا، ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: یکی از مصداق های فرمایش مهم رهبر معظم انقلاب در خصوص آتش به اختیار بودن، حوزه محیط زیست است، مردم می توانند با حضور و مشارکت  در حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آلودگی در چارچوب قوانین و مقررات نقش داشته باشند.

وی یکی از مصداق های مهم امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را محیط زیست برشمرد و افزود: آتش برای فردی که آن را در دست می گیرد، روشنی و نور به همراه دارد و داستان حضرت موسی (ع) و تلاش برای کسب آتش از منبع اصلی نیز بر همین اصل استوار است. مسیر حفظ محیط زیست، مسیر حفظ آینده تمدن و حیات رو به رشد و تعالی جامعه ایران است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، با اشاره به آمارهای جهانی مبنی بر روند فزاینده  ورود پلاستیک و ماکروپلاستیک های موجود در شوینده ها یا مواد دارویی و آرایشی  وتسریع نابودی دریاها گفت:  دریاها منشاء تغییر اقلیم و تامین بخش مهمی از غذای مورد نیاز مردم دنیا هستند.

معاون رئیس جمهور افزود: آمار نگران کننده جهانی تنها مختص حوزه محیط زیست نیست و می توان به آمار دیگر حوزه ها اشاره کرد. برای مثال سرمایه گذاری برای تسلیحات در جهان ۱۲ برابر کمک های بشردوستانه برای صلح است از سوی دیگر  ۸۰ درصد سرمایه های دنیا توسط ۲۰ درصد از جمعیت جهان استفاده می شود.

ظرفیت زیستی تهران سال ۱۳۷۵ به پایان رسیده است

این مقام مسئول با بیان اینکه ردپای اکولوژیک در ایران تقریبا در سال ۱۳۷۰ و در تهران تقریبا در سال ۱۳۷۵ به پایان رسیده است، اظهار کرد: این به معنای بهره کشی بیش از توان محیط زیست و طبیعت کشور است. روندی که به طور میانگین در ایران سه برابر ظرفیت زیستی طبیعت و محیط زیست است و البته در جهان نیز تقریبا همین شرایط حاکم است.

ابتکار خاطرنشان کرد: در نتیجه این بهره کشی بیش از ظرفیت زیستی با بحران ها و مسائل مختلفی همچون بحران آب در کشور رو به رو هستیم و البته مبحث آلودگی هوادر ایران نیز همچون دنیا،  به چالشی مهم تبدیل شده است.

از هر هشت مورد مرگ و میر در دنیا، یک مورد منتسب به آلودگی هوا است

معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به آمار سازمان بهداشت جهانی مبنی بر اینکه از هر هشت مورد مرگ و میر در دنیا، یک مورد منتسب به آلودگی هوا است، گفت: این بدان معنا است که یکی از مهم ترین چالش های جوامع بشری به ویژه در کلانشهرها و جوامع صنعتی امروز، آلودگی هوا است و متاسفانه ایران نیز از این قاعده مستثنا نبوده است.

وی اشاره ای هم به شکل گیری و احیاء کارگروه های مختلف، تنظیم برنامه های دانش پایه و بر اساس مطالعات روز کشور، همچنین استمرار برنامه های موفق محیط زیستی دولت سید محمد خاتمی در دولت یازدهم داشت و افزود: بازنگری و روزآمد کردن برنامه ها، ارائه لوایح و پیگیری برای تصویب قوانین روزآمد محیط زیستی به منظور رفع خلاء های قانونی همچون قانون هوای پاک که در حال حاضر آخرین مراحل تصویب در شورای نگهبان را طی می کند، برخی دیگر از اقدام های صورت گرفته برای رفع چالش های محیط زیستی در دولت یازدهم است.

به گفته این مقام مسئول، ارتقاء استانداردها و ضوابط محیط زیستی، ارتقاء استاندارد سوخت، حذف بنزین آلوده پتروشیمی، ارتقاء استاندارد خودروها و موتورسیکلت ها، بازرسی مستمر خطوط تولید خودرو کشور توسط سازمان حفاظت محیط زیست و اجرای استاندارد یورو ۴ در تمام خودروهای تولیدی کشور، توقف شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری، حمایت از  خودرو و موتور برقی، راه اندازی سامانه یکپارچه معاینه فنی در کشور، از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، حذف مازوت از سوخت نیروگاه های کشور از ۴۵ درصد در سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۵ و به امید خدا به صفر درصد در سال ۹۶ برخی از اقدام های صورت گرفته برای مقابله با آلودگی هوا در کشور است.

انتخابات به فرصتی برای روشنگری تبدیل شد

ابتکار افزود: به رغم همه دروغ ها، تهمت ها و اطلاعات غلط ارائه شده به مردم به منظور تخریب دولت و زیر سوال بردن اقدامات مثبت سازمان حفاظت محیط زیست و دولت یازدهم برای مقابله با چالش های محیط زیستی، انتخابات به فرصتی برای روشنگری تبدیل شد تا مردم بتوانند تصمیمی درست بگیرند و البته بخش مهمی از این دستاوردها با کمک و مشارکت خود مردم و سمن ها به دست آمده است.

معاون رئیس جمهور آماری از وضعیت کیفی هوای کلانشهرها و نتایج اقدام های دولت یازدهم در این زمینه ارائه داد و اظهار کرد: به طور نمونه در تهران به رغم شرایط سخت و پیچیده که تنها یک نمونه آن تردد ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو و فرسودگی بسیاری از این خودروها است، در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۲ حدود ۷۰ روز هوای بهتر و سالم تری تجربه شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: این آمار در حالی است که به رغم توقف شماره گذاری موتورسیکلت های کاربراتوری، هنوز تعداد قابل توجهی موتورسیکلت کاربراتوری در تهران و البته کشور تردد می کند که غالبا نیز متعلق به قشر زحمتکش و کم توان اقتصادی جامعه است که نمی شود بدون برنامه ریزی بلند مدت و جامع نگر برای حذف آن اقدام کرد زیرا معیشت بسیاری به آن وابسته است.

مهم ترین چالش اهواز، گرد و غبار است

وی اشاره ای هم به وضعیت کلانشهر اهواز داشت و گفت: به رغم همه تلاش های صورت گرفته برای بهبود هوای کلانشهر اهواز و به طور کلی بهبود کیفیت هوا در استان خوزستان، به دلیل اینکه مهم ترین چالش این استان، گرد و غبار است، همچنان تا نقطه مطلوب فاصله داریم.

این مقام مسئول ادامه داد: متاسفانه حدود ۸۰ درصد کانون های گرد و غبار در ایران، خارج از مرزهای کشور و در کشورهای همسایه قرار دارد که برای رفع آن با چالش های متعددی مواجه هستیم اما خوشبختانه با پیگیری بسیار هفته گذشته پس از سه سال موفق شدیم با عراق که طی این سال ها به دلیل جنگ و ناامنی، محیط زیست را در اولویت نداشت، تفاهم نامه ای در این زمینه امضاء کنیم که بر اساس آن اجرای پروژه های مختلف همچون آموزش و توان افزایی کارشناسان عراقی برای مقابله با گرد و غبار در ۲۰۰ هکتار مزرعه آموزشی_ پژوهشی کلید خورد.

ابتکار به برخی اقدام های دولت یازدهم برای مقابله با کانون های داخلی گرد و غبار در خوزستان هم اشاره کرد و افزود: احیا و آبگیری حدود ۸۵ درصد تالاب هورالعظیم به عنوان یکی از کانون های مهم گرد و غبار در خوزستان، کاشت نهال و پخش سیلاب در هزاران هکتار از کانون های بحرانی خوزستان برخی از این اقدام ها است.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: اقدام های دیگری نیز برای بهبود کیفیت هوا در استان خوزستان و شهر اهواز صورت گرفته است که از آن جمله می توان به گازسوز شدن نیروگاه رامین اهواز، توزیع بنزین یورو ۴ و گازوئیل استاندارد در اهواز، آبادان، خرمشهر و چهار شهر دیگر خوزستان، اجرای طرح آماک و جمع آوری هفت هزار و ۵۰۰ تن گوگرد از سطح شهر اهواز و حومه اشاره کرد.

وی یکی از اقدام های مهم دولت یازدهم را حذف بنزین به عنوان ترکیبی بسیار خطرناک و سرطان زا از هوای تنفسی مردم کشور دانست و گفت: میزان بنزن موجود در هوا در برخی شهرهای کشور در فاصله سال های ۸۸ تا ۹۲ حتی به بیش از هزار برابر حد مجاز نیز رسیده بود اما خوشبختانه در دولت یازدهم این میزان به سطح استاندارد بازگشت.

این مقام مسئول اشاره ای هم به اهمیت حفاظت و احیاء تالاب ها در دولت یازدهم داشت و افزود: خوشبختانه به رغم انکه برخی معتقد بودند دریاچه ارومیه برای همیشه از بین رفته و حتی دولت را هم از تلاش برای احیاء آن منع می کردند، امروز دریاچه ارومیه با وجود فصل گرما و افزایش شدت تبخیر، به لحاظ مساحت و حجم حدود چهار تا پنج برابر سال ۹۳ آب دارد.

ابتکار شرایط کنونی دریاچه ارومیه را نتیجه همت دولت یازدهم، کار علمی، همکاری بین بخشی و مشارکت مردم و جوامع بومی دانست و اظهار کرد: برای سایر تالاب ها و دریاچه های کشور نیز برنامه ها و اقدام های مشابهی صورت گرفته است تا جایی که امروز هامون حدود ۴۰ درصد آبگیری شده که اگرچه بخشی از آن به علت گرما و افزایش تبخیر از بین خواهد رفت اما همین آبگیری مانع از تبدیل شدن هامون به کانون گرد و غبار خواهد شد.

معاون رئیس جمهور یکی دیگر از دستاوردهای دولت یازدهم در حوزه محیط زیست را رشد سازمان های مردم نهاد، شبکه سازی ملی و استانی سمن های محیط زیستی و حضور و مشارکت آن ها در مباحث مهم محیط زیستی همچون فصل محیط زیست برنامه ششم دانست و گفت: رشد مباحث آموزشی در حوزه محیط زیست، توجه بخش های مختلف دولت به موضوع محیط زیست، ارائه کارنامه محیط زیستی به دستگاه های دولتی از دیگر دستاوردهای این حوزه است.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است