خبرخون

امروز : جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 7984

دو ماه پرکار روحانی

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : پایگاه خبری فرارو مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
محمدجواد حق شناس فعال سیاسی در اعتماد نوشت:

مهم ترین برنامه و دغدغه ای که حسن روحانی رییس جمهور منتخب ایران در مدت زمان باقیمانده تا پایان کار دولت یازدهم، آغاز مراسم تحلیف و تنفیذ و شروع به کار دولت جدید، باید در دستور کار قرار دهد، انتخاب همکاران خود برای ٤ سال آینده و برای دولتی است که باید تا سال ١٤٠٠ امور اجرایی کشور را عهده دار شده و پاسخگوی مطالبات مردم و رای دهندگان باشد. از همین رو دو ماه آینده را، زمانی سخت و پرکار برای رییس جمهور منتخب و گروه مشاورین او پیش بینی می کنم. 

به نظر می رسد نکاتی که قطعا در دستور کار ایشان قرار خواهد گرفت، داشتن یک گروه منسجم، همفکر و همراه با سیاست های دولت او است تا عملا در قالب یک دولت متحد بتوانند در این ٤ سال با هم افزایی و پشتیبانی هایی که نسبت به یکدیگر دارند، وضعیت خوبی را برای آینده سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و... ایران رقم بزنند.

اما، حال که در روزها و هفته هایی به سر می بریم که مسائلی در خصوص چینش کابینه جدید و حتی تغییرات ٥٠ درصدی آن عنوان می شود، لازم می دانم که به اولویت های چندگانه ای که بهتر است حسن روحانی در انتخاب همراهان خود به آن توجه کند، اشاره کنم.

نخستین اولویتی که باید ملاک انتخاب اعضای کابینه قرار بگیرد، وعده ها و قول هایی است که حسن روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی آنها را مطرح کرد و برای تحقق آنها نیازمند نیروهایی متخصص و با تجربه است. 

یقینا امید به تحقق این وعده ها، عامل و مبنای مهمی در اعتماد دوباره ملت ایران به حسن روحانی و ثبت آرای ٢٤ میلیونی به نام او بود، پس به این ترتیب انتظار معقول و منطقی از رییس جمهور منتخب این است که در صدر برنامه های خود نیروهایی متعهد را به کار بگیرد که به برنامه های تبلیغاتی عرضه شده از سوی حسن روحانی در روزهای انتخابات باور داشته و تمام توان خود را برای موفقیت او به کار ببندند.

دومین اولویتی که به نظر نگارنده در انتخاب وزیران و معاونان باید به عنوان یکی از مهم ترین مبانی انتخاب همراهان دولت مورد نظر قرار بگیرد، شفافیت سابقه این افراد در مسوولیت هایی که تاکنون به آنها سپرده شده و دفاع از حقوق مردم و عمل در چارچوب قانون است. 

این ملاک ها در کنار پایبندی افراد به حرکت در جهت منافع ملی از جمله مواردی است که حسن روحانی در چینش کابینه باید آنها را لحاظ کند. در این انتخاب، پاکدستی و داشتن کارنامه ای شفاف در حوزه عملکردی منتخبان روحانی، سبب خواهد شد که اعتماد جامعه به عزم جزم روحانی برای تحقق آنچه که با مردم عهد بسته است، همچنان باقی بماند.

اولویت دیگری که به نظر می رسد با توجه به دولت فعلی باید مورد توجه ویژه حسن روحانی قرار بگیرد، جوان تر شدن کابینه است.

موضوعی که شخص رییس جمهور منتخب نیز در نخستین کنفرانس خبری پس از انتخابات آن را مورد تاکید قرار داده ، یکی از مهم ترین درخواست های ما نیز است. متوسط سنی اعضای کابینه یازدهم در زمانی که شروع به کار کرد، ٥٧ سال بود که اکنون در پایان دولت به نزدیک ٦٠ سال رسیده است. 

این موضوع از جمله مشکلاتی بوده که با روی کار آمدن دولت دوازدهم و با استقرار مجلسی همسو با دولت می توانیم انتظار حل آن را داشته باشیم. کابینه ای با میانگین سنی ١٠ سال جوان تر، یعنی انتخاب افرادی جوان که معدل سنی کابینه را به ٥١ سال برساند، حداقل انتظاری است که از حسن روحانی می رود تا شاهد کابینه ای پرنشاط و توانمند باشیم. 

با لحاظ قرار دادن اولویت هایی از این دست، حسن روحانی می تواند یارانی را در کابینه دوازدهم در کنار خود داشته باشد که از نشاط و توانمندی فکری و جسمی کافی برای پیشبرد امور برخوردار باشند. این افراد در کنار تجربه ای که از سال های متمادی حضور خود در مدیریت های مختلف داشته اند، عملا می توانند در مسوولیتی که گمارده می شوند، وقت کافی را مبذول داشته و آن را در خدمت ملت ایران و تحقق مطالبات شان به کار ببندند.
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است