خبرخون

امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 2 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 545

یادگاری ، نوشته ای که چهره بناهای تاریخی را مخدوش کرده است

یادگاری ، نوشته ای که چهره بناهای تاریخی را مخدوش کرده است

دزفول - ایرنا - نوشتن یادگاری و پیام های تبلیغاتی در گوشه و کنار شهرها ، مناطق گردشگری و اماکن زیارتی در حالی گریبان آثار و بناهای تاریخی را نیز گرفته است که بسیاری از کارشناسان میراث فرهنگی و دوستداران آثار تاریخی از این بابت ابراز نگرانی کرده اند.

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایرنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش ایرنا نوشتن یادگاری یا تبلیغات بر روی آثار تاریخی بیشتر از سوی افراد نا آگاه و یا سودجو که نسبت به اهمیت و ارزش بناها و آثار تاریخی اطلاع دقیقی ندارند و یا نسبت به اهمیت و ارزش هویت ملی و تاریخی کشور خود کم توجه اند صورت می گیرد.
این افراد پس از حضور در مناطق گردشگری و مکان های تاریخی و باستانی بدون توجه به اهمیت تاریخی این بناها به اولین موضوعی که می اندیشند ، ایجاد خراش و نوشتن یادگاری در محلی است که از سوی بازدید کنندگان مورد توجه قرار گیرد.
کلید ، میخ و رنگ نوشته ابزار افرادی است که به هر نحو ممکن تلاش می کنند تا اثری از خود در مکان های باستانی و تاریخی به یادگار بگذارند.
مشاهده صحنه هایی از اسامی افراد ، شهرها و تاریخ کنده کاری شده بر روی پیکر آثار باستانی این روزها در گوشه و کنار محل های تاریخی و باستانی می توان مشاهده کرد.
رد یادگاری نویسی را همچون سایر مناطق گردشگری و باستانی کشور در استان خوزستان با قدمت تمدن 9 هزار ساله آثار باستانی متعدد که در تمام ایام سال میزبان گردشگران خارجی و داخلی است نیز می توان بسیار مشاهده کرد.
کمتر بنای تاریخی و باستانی و بعضا زیارتی را در استان خوزستان می توان مشاهده کرد که اثری از یادگاری نویسی و یا تبلیغ در آن مشاهده نشود.
این یادگاری نویسی در استانی که از آن به عنوان زادگاه تمدن و آثارباستانی ایران یاد کرده و مرکز پایه گذاری و اساس حکومت های پرقدرت جهان از جمله عیلامی ها، هخامنشیان و ساسانیان بوده است این روزها موجب نگرانی دوستداران میراث فرهنگی شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری دزفول با ابراز نگرانی از اقدام برخی افراد نادان و بعضا سودجو در خصوص نوشتن یادگاری و تبلیغات برای روی بناها و آثار باستانی منطقه گفت: برخی افراد سود جو اخیرا اقدام به نوشتن تبلیغات تجاری بر روی پایه ها و ستون های پل باستانی دزفول کرده اند.
به گزارش ایرنا حجت اله آریایی نیا افزود:این افراد بدون توجه به ارزش این بناهای تاریخی و باستانی با استفاده از رنگ و نوشتن شماره تلفن در ابعاد بزرگ ، فعالیت تجاری خود را تبلیغ کرده اند.
وی با بیان اینکه این اقدام طبق مفاد قانونی جرم تلقی شده و قانون برای عوامل آن مجازات در نظر گرفته است تاکید کرد: علاوه بر نوشتن یادگاری ، نوشتن تبلیغات محیطی نیز اخیرا از سوی برخی افراد سود جو بر روی آثار و بناهای تاریخی منطقه گسترش یافته که اداره میراث فرهنگی برای حفظ و نگهداری این بناها از طریق دستگاه قضایی وارد عمل شده است.
آریایی نیا افزود:بر اساس بند الف از ماده 6 قانون راجع به حفظ آثار ملی مصوب 1309 ، هرگونه مستورسازی ،. اندود کردن یا رنگ و رسم کردن نقوش و خطوط بر روی آثار فرهنگی و تاریخی جرم تلقی شده و مرتکبین به مجازات مقرر قانونی محکوم می شوند.
وی اظهار کرد: در این رابطه چندین فقره شکایت از سوی معاونت حقوقی اداره میراث فرهنگی و گردشگری دزفول تنظیم و جهت پیگیری به مقام قضایی ارسال شده است.
آریایی با بیان اینکه ، میراث فرهنگی بی شک هویت ملی ، دینی ، تاریخی و متعلق به تمامی هموطنان است از شهروندان خواست ضمن هوشیاری و تذکر به افراد سودجو و یا نا آگاه مراتب را به یگان حفاظت میراث فرهنگی و گردشگری دزفول و یا نیروی انتظامی جهت حفظ و جلوگیری از صدمه به میراث فرهنگی اطلاع دهند.
پل قدیم دزفول مهم ترین اثر تاریخی دزفول و با بیش از ۱۷ قرن قدمت، یکی از قدیمی ترین پل های استوار جهان است.
این پل که دو منطقه شرقی و غربی دزفول را به هم وصل می سازد، درحقیقت در آن زمان یکی از راه های رابط منطقه جندی شاپور و سرزمین بین النهرین بوده، که به دستور شاپور اول پس از پیروزی بر والرین و با بکارگیری اسرای رومی ساخته شده است.
پل ساسانی دزفول در سال ۲۶۰ میلادی ( حدود ۱۷۵۰ سال پیش) به دستور شاپور اول ساسانی بر روی رود دز ساخته شد.
6068
خبرنگار و انتشار:محمدعلی فریدپناه

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است