به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برنا، عربستان سعودی و امارات (متحدان آمریکا) جریانی را با هدف منزوی کردن قطر (دیگر کشور سنی هم پیمان آمریکا) هدایت می کنند که اتهام ظاهری قطر در این جریان حمایت از تروریسم و گروه های فرقه گرا با هدف بی ثبات کردن منطقه است.

این پایگاه خبری آمریکایی اما در گزارش خود بحران قطر را نزاع بر سر سلطه بر منطقه خواند و مدعی شد: تعمیق بی اعتمادی میان پیروان شیعه و سنی در منطقه با هدایت ایران و عربستان دلیل اصلی این اختلاف ها است.

این پایگاه خبری دلیل اصلی روابط ایران و قطر  را میادین گازی مشترک خواند و نوشت: از نظر سعودی ها و هم پیمانانشان در منطقه، قطر یک عضو خارج از قاعده است که نه تنها با ایران رابطه دارد بلکه با اسرائیل هم در ارتباط است و با اخوان المسلمین مصر و جریان حماس در فلسطین رابطه خوبی دارد.

این رسانه آمریکایی نوشت که سعودی ها مدعی هستند ایران با القاعده ارتباط دارد.

«سی ان ان» نوشت: درگیری ایران و عربستان با افزایش درگیری های سوریه بیشتر شده است. ظهور داعش و نقش برجسته ایران در عراق و سوریه در مبارزه با این گروه، توازن قدرت در منطقه را تغییر داده است.

محمود حمام سرلشکر اردن اخیرا مدعی شده بود: ایران سعی دارد کمربند زمینی بین سرزمین های ایران و لبنان در سراسر منطقه عراق و سوریه ایجاد کند. هفته گذشته نیروهای تحت حمایت ایران شهر «بعاج» که تحت کنترل داعش در عراق بود را آزاد کردند و در سمت دیگر با کمک دولت سوریه پایگاه آمریکا در «تنف» را مورد حمله قرار دادند.

این گزارش درگیری های یمن را نیز  مثال دیگری از این درگیری ها میان ایران و عربستان خواند و نوشت: یمن  کشوری با هویت های فرقه ای و اقلیت شیعه است که زیر بمباران کشورهای امارات و سعودی قرار گرفته است این در حالی است که سعودی ها ایران را به تجهیز حوثی ها و تامین مالی این گروه شیعه متهم می کنند. ایران هم این اتهام را رد می کند. 

«سی ان ان» در بخشی از این گزارش با طرح این پرسش که حال چرا این دشمنی دیرینه میان ایران و عربستان باید امروز سر باز کند، نوشت: دلیل اول اینکه سعودی ها از قرارداد آزادی ۳۰ شهروند قطری در عراق به دلیل ماهیت گروکشی آن برآشفته اند. شرایط این توافق روشن نیست اما به نظر می رسد ایران در این میان سود اصلی را خواهد برد.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق در این رابطه گفته چمدان هایی حاوی صدها میلیون دلار در یک هواپیمای شخصی قطری در بغداد پیدا شده است. وزیر خارجه قطر اصرار دارد که دولت هیچ توافقی با گروه های مسلح خارج از عراق نداشته اما ریاض حرف آنها را باور نمی کند. 

دلیل دوم این اختلافات از نظر «سی ان ان» اظهارات اخیر امیر قطر بوده که در خبرگزاری قطر منتشر شد و ساعاتی بعد از خروجی خبرگزاری خارج و این ادعا مطرح شد که خبرگزاری مورد حمله هکرها قرار گرفته است. اما این بار نیز ریاض حرف قطری ها را باور نکرد. در این اظهارات امیر قطر گفته بود دشمنی با ایران به عنوان یک قدرت منطقه عاقلانه نیست. 

«سی ان ان» دلیل سوم را در واشنگتن جست وجو کرد و نوشت: سعودی ها بعد از روابط خوب این دولت با حسنی مبارک در مصر و توافق هسته ای با ایران به دولت اوباما اعتماد نداشتند. آنها احساس می کردند که آمریکا به دنبال استقلال انرژی است و کمتر به خلیج فارس توجه می کند.

در ادامه این گزارش به رویکردهای تهاجمی نسل جدید حاکمیت در آل سعود نیز اشاره کرده و نوشت: از نظر برخی مفسران، سفر اخیر ترامپ به عربستان این رویکردهای تخاصمی آنها را به طور ویژه علیه قطر و ایران برجسته تر کرده است.

در پایان، این گزارش به حادثه تروریستی اخیر در تهران اشاره کرده و نوشت: سپاه در بیانیه ای در پی این حادثه، همزمانی سفر ترامپ به عربستان و حمله تروریستی تکفیری ها در ایران را بی معنی ندانسته است. همین مساله آتش درگیری ها را داغ تر کرده است.