به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، این روزها منطقه و جهان روزهای پرتنش و تاریخی را سپری می کند. پس از روی کار آمدن ترامپ در ایالات متحده و روشن شدن چهره واقعی رژیم آل سعود تنها صدای تفرقه و شکاف به گوش می رسد. رییس جمهوری آمریکا برخلاف وعده های انتخاباتی برای بهبود وضعیت اقتصادی از همان ابتدا بنا را بر ایجاد شکاف در خاورمیانه گذاشت. به همیمن منظور در اولین دور از سفرهای خود به خاورمیانه آمد تا علاوه بر دوشیدن گاو حاکمان سعودی بر ایجاد شکاف در جهان عرب و کشورهای حاشیه خلیج فارس بیافزاید. با نیم نگاهی به تحولات منطقه شاید این طور به نظر برسد که پس از روی کار آمدن ترامپ و سرمایه گذاری بر روی دلارهای نفتی آل سعود او به اهداف خود رسیده باشد اما نکته قابل تامل افزایش شکاف میان ایالات متحده و قاره سبز بوده که ظاهرا از نگاه رییس جمهوری آمریکا دور مانده است. این شکاف از رویکرد دوگانه ترامپ در برخورد با توافقنامه آب و هوایی پاریس و اظهاراتش درباره کشورهای عضو ناتو آغاز و روز گذشته به هشدار جدی «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان رسید.

آنچه مسلم است، کاخ سفید، وزارت امور خارجه و کنگره ایالات متحده با سرعت و غیرقابل پیش بینی به سمت تنش بیشتر با ایران و کشورهای اروپایی و به خصوص روسیه حرکت می کنند. سیاست ترامپ کاملا مغایر با سیاستی است که باراک اوباما در سال های پایانی ریاست جمهوری اش اتخاذ می کرد.

 اواخر هفته گذشته سنا با اکثریت آرا طرح تحریم های جدید علیه ایران و روسیه را کلید زد. 98 سناتور آمریکایی روز پنجشنبه به طرح تحریم های جدید علیه ایران و روسیه رأی مثبت دادند تا به ظن خود با اقدامات بی ثبات کننده ایران مقابله کرده باشند. این طرح که افراد و نهادی مرتبط با برنامه موشک های بالستیک ایران و طرف های تجاری آن را تحریم می کند، بعد از تصویب سنا در مجلس نمایندگان به رأی گذاشته می شود و اگر رأی آورد با امضای دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا به قانون تبدیل خواهد شد. هرچند رویکرد دوگانه مقامات آمریکایی برای مقابله با ایران به عنوان قطب اصلی در خاورمیانه کاملا مشهود است و اقدام جدیدی محسوب نمی شود اما جمهوری خواهان و به ویژه شخص ترامپ از همان ابتدا بنا را بر نقض برجام گذاشته و در این راه از هیچ اقدامی فرو گذار نمی کنند.

پس از اقدامات و صحبت های هر روزه ترامپ درباره ایران، تحریم روسیه در حوزه نفت و گاز از دیگر رفتارهای آمریکا در هفته های اخیر بود که واکنش مقامات آلمانی را در پی داشت. «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان که در روزهای آغازین روی کار آمدن ترامپ عازم واشنگتن شده بود نسبت به طرح سنا واکنش تندی نشان داد و آن را نقض قوانین بین المللی دانست.

همچنین مقامات آلمانی واشنگتن را به تلاش برای کمک به شرکت های تأمین کننده گاز آمریکایی به بهای لطمه به رقبای روسی آنها متهم کرده و گفته اند حذف شرکت های اروپایی شریک در پروژه نورد استریم، یک جنبه جدید و بسیار منفی به روابط آمریکا و اروپا اضافه می کند.

آلمان که خود را به عنوان قطب اصلی قدرت در اروپا تلقی می کند این روزها در تلاش است تا از اقدامات تنشزای ترامپ برای متحد شدن اروپایی ها با پرچم داری  آلمان استفاده کند. مرکل از این فرصت استفاده کرد و انتقادات خود را به گوش سیاستمداران آمریکایی رساند و در حال متحد کردن اروپایی ها با یکدیگر است. از سوی دیگر مسکو نسبت به اقدام سنا واکنش جدی نشان داد. روسیه پس از تصویب این لایحه اعلام کرد که در صورت تبدیل شدن این لایحه به قانون، قطعا اقدامات متقابلی را علیه امریکا وضع خواهد کرد.

شکی نیست که اجرای این لایحه به همین شکل که تصویب شده است روابط ناپایدار فعلی امریکا و روسیه را وارد یک دوره تنش جدید می سازد. اگر ترامپ موفق به مدیریت این شرایط نشود، روابط آمریکا با روسیه به سطح تنش آمیزی خواهد رسید و دولت او را با بحرانی جدی مواجه خواهد کرد و از همه مهم تر با ادامه رفتارهای ترامپ باید منتظر منزوی شدن آمریکا در اروپا و آغاز دوره جدیدی در روابط بین قاره سبز و ایالات متحده باشیم.