خبرخون

امروز : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : 3 دقیقه پیش

خبرهای امروز : 2073

طراحی بیوسنسور بالینی برای شناسایی هورمون تیروئید در نوزاد

طراحی بیوسنسور بالینی برای شناسایی هورمون تیروئید در نوزاد
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : شبکه اینترنتی آفتاب مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه هنوز گامی اساسی در راستای تولید بیوسنسور برداشته نشده است، گفت: لازم است در خصوص بیوسنسورها در حوزه پزشکی و بویژه حیطه تشخیص مولکولی، کمیته کشوری بیوسنسورهای بالینی در حوزه پژوهشی وزارت بهداشت تشکیل شود.

عزیزی درباره تولید بیوسنسور در پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: در سال های اخیر، بیوسنسورها (زیست حسگرها) کاربرد وسیعی در حیطه های پزشکی، کشاورزی، شیمیایی، غذایی، دارویی، محیط زیست و حتی نظامی پیدا کرده اند.

رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: اساس بیوسنسورها تقلید از حس بویایی و حس چشایی بوده است؛ به عبارتی در این حوزه، به مثابه گیرنده های بویایی و چشایی برای شناسایی مولکول ها استفاده می شود و به دنبال استفاده از گیرنده ها، کاربرد آنزیم ها، آنتی بادی ها، اسیدهای نوکلئیک و گیرنده های مصنوعی پا به این عرصه گذاشتند.

وی ادامه داد: پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم نیز یک بیوسنسور جهت شناسایی میزان هورمون TSH در خون نوزادان با همکاری دانشگاه تربیت مدرس در قالب پروژه دکتری طراحی کرده است.

عزیزی با بیان اینکه در بیوسنسورها سه جزء اساسی وجود دارد، گفت: بخش بیولوژیکی (مانند گیرنده، آنزیم، آنتی بادی، اسیدنوکلئیک و...) که به صورت اختصاصی به مولکول مورد سنجش متصل می شود، بخش مبدل و بخش آشکارساز سه جزء اساسی در بیوسنسورها هستند.

رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکید کرد: ابتدا مولکول مورد سنجش به گیرنده زیستی متصل می شود. این اتصال تغییرات فیزیکوشیمیایی در کمپلکس ماده و گیرنده ایجاد می کند که توسط مبدل به انرژی قابل اندازه گیری تبدیل می شود.

وی افزود: انواع مبدل ها شامل مبدل های نوری، مبدل های گرمایی، مبدل های پیزوالکتریک و یا مبدل های الکتروشیمیایی در این زمینه استفاده می شوند. در نهایت آشکارساز این انرژی را به واحد قابل سنجش مانند غلظت تبدیل و گزارش می کند.

عزیزی اظهار داشت: هرچند دانش طراحی و ساخت بیوسنسورها در کشورمان وجود دارد و حتی مراکز تحقیقاتی با همین نام و هدف تشکیل شده است، اما هنوز گامی اساسی در راستای تولید و رفع نیاز کشور برداشته نشده است.

وی پیشنهاد کرد درخصوص بیوسنسورها در حوزه پزشکی و به ویژه حیطه تشخیص مولکولی، کمیته کشوری بیوسنسورهای بالینی در حوزه پژوهشی وزارت بهداشت تشکیل شود و همچنین از تمامی محققان و فعالان محدود حوزه بیوسنسور در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی وزارت بهداشت جهت عضویت در این کمیته دعوت به عمل آید.

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است