خبرخون

امروز : یکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : یک دقیقه پیش

خبرهای امروز : 13323

سخنان فخیم زاده درباره انتخابات: همه مردم٬ آن هشت سال را به یاد دارند

سخنان فخیم زاده درباره انتخابات: همه مردم٬ آن هشت سال را به یاد دارند
خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : خبر آنلاین مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

سخنان فخیم زاده درباره انتخابات: همه مردم٬ آن هشت سال را به یاد دارند

مهدی فخیم زاده که همراه با ستاد هنرمندان حامی حسن روحانی برای شرکت در سخنرانی این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به مشهد سفر کرده است در گفت وگویی بیان کرد: «یکی از نقاط مثبت جامعه ما، مقوله انتخابات و مشارکت مردم است و به نظرم حرف آن هایی که می گویند، حضورشان تأثیری ندارد یا قصد شرکت در انتخابات را ندارند به جا نیست.»

او با بیان اینکه ما در هشت سال گذشته قبل از دولت یازدهم دیدیم که چه اتفاقاتی در جامعه رخ داد و همین سینمایی که در آن فعالیت می کنیم، به چه وضعیتی درآمد، ادامه داد: «البته معتقد نیستم که مردم نشسته اند و گوش به حرف ما (هنرمندان) سپرده اند و البته هنرمندان هم در جایگاهی نیستند که بخواهند برای مردم تعیین تکلیف کنند و مردم هم مصالح خود را کنار بگذارند و فقط به حرف اهالی فرهنگ و هنر گوش دهند. در واقع حتی چنین توقعی هم از مردم ندارم اما تأکید دارم که همه ما، آن هشت سال را دیده ایم.»

فخیم زاده با اشاره به اتفاقات پیش آمده در سینما در سال هایی که آن ها را یادآوری کرد، افزود: «یادم می آید، آن زمان و در اوج درگیری خانه سینما نزد رئیس جمهور وقت رفتیم و ایشان گفت بروید و خانه سینما را باز کنید اما آمدیم و باز نکردند. مانده بودیم که پس آن ها به دستور چه کسی خانه را بسته اند و به دستور چه کسی باز می کنند. مجبور بودیم هر روز لشکرکشی کنیم و جلوی در خانه سینما باشیم که مبادا اشغال شود.»

او یادآور شد: «حتی در خود سینما هم کار به جایی رسیده بود که میزان فروش ها بسیار پایین آمد و دوستی هر چند روز یک بار مطلبی می نوشت و می گفت این سینما دیگر تماشاگر ندارد و باید فیلم های فرنگی وارد کنیم. اما بعد دیدیم که شرایط تغییر کرد و اگرچه تمام مسائل ما در حوزه فرهنگ و هنر حل نشد اما مثلا در همین سینما، حجت الله ایوبی تلاش کرد تا فضا آرام شود و فیلم ها از شکل تبلیغاتی بودن درآمدند.»

فخیم زاده گفت: «در نهایت هم تماشاچیان سینما دوباره به تماشای فیلم ها به سینما آمدند، آن هم در شرایطی که گزینه های دیگری هم به راحتی در دسترس آن ها هست مثل فیلم های خارجی دوبله شده یا شبکه های ماهواره ای اما مردم فیلم ایرانی را ترجیح می دهند چون آن را دوست دارند.»

این بازیگر با اشاره به اینکه در فوتبال هم چنین چیزی دیده می شود و با وجود طرفداران زیاد تیم های خارجی، همین مردم در موقعیت های ملی از تیم خود طرفداری می کنند، اظهار کرد: «در موضوع انتخابات، سینما را از این جهت مثال زدم چون تنها پدیده ای است که هم بُعد فرهنگی و هنری و هم بُعد اجتماعی و اقتصادی دارد. در نتیجه آیینه تمام نمای جامعه است یعنی برای اینکه ببینید در هر دوره ای از تاریخ وضع حکومت چطور بوده کافی است به سینمای آن دوره رجوع کنید.»

مهدی فخیم زاده ادامه داد: «مثلا اگر فیلم های دهه 40 یا 50 را ببینید، کاملا متوجه خواهید شد که در آن زمان در جامعه چه خبر بوده است. اتفاقی که در آن هشت سال قبل از دولت یازدهم هم برای سینمای ایران رخ داد، آیینه تمام نمایی است از تمام آنچه در جامعه ایران رخ داد بنابراین احتیاجی نیست که من حتما جامعه شناس یا اقتصاددان باشم که بخواهم در این باره موضوعی را تحلیل کنم چون آنچه در سینما پیش آمد، مسلما در سایر بخش های کشور هم پیش آمده است.»

او با بیان اینکه در آن دوران شاهد بودیم رانت و آشفتگی به شدت در سینما رایج شد و مشابه همین وضعیت را در دیگر بخش های جامعه هم می توانستیم،ببینیم، گفت: «به همین دلیل مقوله سینما را باید خیلی جدی گرفت. این پدیده دست ساز نمی شود و خودش آیینه جامعه است.»

فخیم زاده در پایان گفت: «اگر در این سال ها وضع اقتصادی رشد لازم را نداشته و در سینما خک خود را نشان داده است بر همین اساس معتقدم مردم باید در انتخابات مشارکت کنند تا کلیت جامعه به نقطه آرمانی خود نزدیک شود که در آن صورت سینما هم به همان شکل خواهد شد.»

243

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است