خبرخون

امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 12459

ماجرای تولد جزیره ای جدید در دریای خزر پس از عقب نشینی آب/ البته تکذیب شد!

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : خبر آنلاین مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:

ماجرای تولد جزیره ای جدید در دریای خزر پس از عقب نشینی آب/ البته تکذیب شد!

شاید بتوان نام آنچه در روزهای اخیر در خزر مشاهده شده را جزیره گذاشت اما کارشناسان می گویند آنچه مشاهده شده امتداد جزیره آشوراده، تنها جزیره ایرانی در خزر است که تاکنون در زیر آب پنهان بوده و حالا با پسروی آب نمایان شده است.

مطالعات علمی نشان می دهند که به وجود آمدن جزیره به این سادگی نیست؛ البته عوامل انسانی می توانند در به وجود آمدن جزیره دخیل باشند اما جزیره می تواند به علت حرکت پوسته زمین و بالا آمدن بستر دریاها یا با منشأ آتش فشانی به وجود آید. بعضی جزایر هم براثر به جای ماندن اسکلت آهکی مرجان ها تشکیل می شوند.

پسروی آب خزر و نگرانی ها

از سال ۹۴ پسروی آب دریای خزر و خشک شدن خلیج گرگان به موضوعی نگران کننده تبدیل شد تا جایی که در اسفند همان سال این موضوع در کارگروه ویژه مرز کشور مطرح و انجام مطالعات زیست محیطی و اکولوژیک خلیج گرگان بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست کشور نهاده شد.

هرچند پیش تر از تشکیل جلسات این کمیته، مطالعاتی درباره خلیج گرگان از سوی سازمان بنادر و کشتیرانی و وزارت نیرو انجام شده بود اما بر اساس مصوبه کمیته ملی نجات خلیج، انجام مطالعات جامع بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست گذاشته شد.

درحالی که مطابق مصوبه این کمیته، محیط زیست موظف به پایان مطالعات در مدت سه ماه شده بود اما انجام این مطالعات تا بهمن ۹۵ به درازا کشید و در نهایت ۱۰ بهمن سال گذشته یک بار دیگر کمیته ملی نجات خلیج گرگان به میزبانی استانداری گلستان تشکیل جلسه داد تا تکلیف مطالعات مشخص شود.

در این جلسه، نظرات کارشناسی متفاوتی ارائه شد. برخی شرایط خلیج گرگان را بحرانی و نگران کننده و عده ای دیگر آن را طبیعی می دانستند و معتقد بودند شرایط خشکی خلیج در سال های ۵۵ تا ۵۷ بحرانی تر از شرایط فعلی بوده و این سیکل بازگشت پذیر است و در نهایت، بعد از سپری شدن یک دوره، آب دوباره به تنها خلیج ایرانی خزر بازمی گردد.

جزیره جدیدی در خزر نداریم

اطلاع از صحت وسقم خبر سر برآوردن جزیره جدید در دریای خزر سؤالی بود که معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان به آن پاسخ داده است. رضا مروتی وجود جزیره جدید در خزر را تکذیب می کند و به مهر می گوید: نمی دانم می توان اسم آن را جزیره گذاشت یا خیر اما آنچه مشخص است اینکه براثر پسروی آب دریای خزر، بخشی از دهنه تنگه چپاقلی که عمق کمی داشته، نمایان شده است.

آنچه امروز از آن به عنوان جزیره جدید نام برده می شود امتداد جزیره آشوراده بوده که در گذشته زیر آب بوده و حالا نمایان شده است. او ادامه داد: در سال های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ که دریای خزر حداکثر پسروی را داشته هم این قسمت نمایان شده بود. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان با تأکید بر اینکه جزیره جدید جداشده در دریای خزر نداریم، ادامه داد: آنچه به عنوان جزیره جدید از آن نام برده شده بخشی از ساختار زمین شناسی است که عمق کمی دارد و با پایین رفتن تراز آب دریا نمایان شده است.

او اضافه کرد: در علم مهندسی سواحل با این سرعت نام گذاری انجام نمی شود و به عنوان کارشناس این حوزه نمی دانم واقعا می شود آن را جزیره نامید یا خیر.

مروتی گفت: حدفاصل تنگه چاپاقلی، جزیره آشوراده و بندر خواجه نفس برآمدگی مثلثی شکلی از آب بیرون زده و به صراحت اعلام می کنم این اتفاق، ساختار زمین شناسی جدیدی نیست.

او گفت: این پدیده قبلا هم اتفاق افتاده و مسبوق به سابقه است و در جریانات پریودی دریای خزر، پیداشدگی این نقطه براثر پسروی انجام شده است. او بیان کرد: این برآمدگی که با بالا آمدن آب دریا پنهان می شود، حاصل نهشته ها و رسوبات است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان گفت: درواقع، منطقه جنوب شرق دریای خزر (انتهای شبه جزیره میانکاله) که اتصال به سرزمین اصلی و مادری در آن اتفاق می افتد، طبیعتا محل رسوب گذاری است و به مرور زمان و در سال های متمادی از عمق آب کاسته شده و براثر پسروی آب دریا این رسوبات نمایان می شوند.

وسعت آشوراده از ۶۸۰ هکتار به ۹۰۰ هکتار رسید

آشوراده تنها جزیره دریاچه خزر است که در آن واقع شده، این جزیره در اثر بالا آمدن سطح آب دریاچه خزر به صورت جزیره آشوراده از شبه جزیره میانکاله جدا شده است. به این ترتیب، جزیره آشوراده از شمال به دریاچه خزر، از شرق به تنگه ای باریک موسوم به تنگه چپاقلی و از غرب به کانال طبیعی خزینی و ادامه شبه جزیره میانکاله و از جنوب به خلیج گرگان منتهی می شود. آشوراده که به زبان ترکمنی به معنای جزیره آشور است تا سال های بیش از 1372 بیش از هزار نفر سکنه را در خود جای داده بود اما در سال ۱۳۷۲ به علت بالا آمدن سطح آب دریای خزر و رخ دادن سیل مردم جزیره، آنجا را ترک کردند. مروتی در ادامه می گوید: حالا شاید این سؤال مطرح شود که راه حل چیست؟ برخی کارشناسان معتقدند چاره کار در لایروبی است اما عده ای دیگر در محیط زیست می گویند طبیعت خود پالایش است، به شرط آنکه انسان در آن دخالت نکند.

او متذکر شد: در جایی که انسان در طبیعت دخالت کرد باید با برنامه ریزی بلندمدت آثار دخالت خود را یا از بین ببرد یا به حداقل برساند تا چرخه محیط زیست، خود پالایی را حفظ کرده و بتواند حرکت کند. او ادامه داد: آنچه امروز از آن به عنوان جزیره جدید نام برده می شود امتداد جزیره آشوراده است که در گذشته زیر آب بوده و حالا نمایان شده است. وسعت جزیره آشوراده در گذشته ۶۸۰ هکتار بود که با پسروی آب دریا در سال های اخیر به حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ هکتار رسیده است.

به گفته او، طبیعتا وسعت اضافه شده قابل استفاده نیست زیرا باتلاقی و نیزار است و باید صبر کنیم تا آب خزر به نقطه اولیه بازگردد.

مروتی گفت: باید بپذیریم طبیعت متناسب با موقعیتش شرایط محیط زیستی خود را تعریف و ترسیم می کند و دخالت های بشر موجب به وجود آمدن عارضه جدیدی می شود.

هم اکنون کسانی که در عرصه محیط زیست فعالیت می کنند بر طبل «نه» می کوبند؛ از محیط زیست به شرط رعایت حقوق آن می توان استفاده کرد. درهرصورت، این وظیفه بشر است در جایی که خارج از چارچوب های محیط زیست دخالت می کند، حق مدیریت، تسلط و مالکیت خود را در غالب رفتارهای پیش بینی و پیشگیری کننده محیط زیستی بروز دهد.

محیط زیستی ها بر طبل «نه» می کوبند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان گفت: درحال حاضر، تمام کسانی که در عرصه محیط زیست فعالیت می کنند بر طبل «نه» می کوبند؛ من اعتقاد دارم از محیط زیست می توان استفاده کرد به شرط آنکه حقوقش را رعایت کنیم.

مروتی می گوید: بشر را نمی توان از چیزی محروم کرد اما می توان به آن آموخت که به محیط زیست احترام گذاشته و کمتر به آن آسیب وارد کند. به گفته مروتی، نه گفتن ساده ترین کار ممکن است، تعریف مناسب و درست اجرا کردن و درعین حال حقوق دیگران را تأمین کردن جزء وظایف ذاتی بشر اما سخت تر از نه گفتن است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گلستان همچنین گریزی به طرح «طبیعت گردی آشوراده» و تعلل های صورت گرفته در تصویب آن زد و گفت: متأسفانه، این روزها کمتر حقوق محیط زیست رعایت می شود و همه یاد گرفته اند با یک «نه» گفتن خیال خود را راحت کنند.

او افزود: سال ها به استان گستان گفتند اینجا منطقه سخت حفاظت شده محیط زیستی است و اجازه استقرار صنایع ندارد. با مصوبه مجلس شورای اسلامی هم نمی توانستیم صنایع را در گلستان مستقر کنیم. طبیعتا باید برای تعدیل یا لغو این مصوبه تلاش می کردیم، لغو آن امکان پذیر نبود. اینکه می خواهیم صنایع در گلستان شکل بگیرد معنا و مفهوم آن، این نیست که از فردا کارخانه ساخت حشره کش هم در استان مستقر می کنیم. باید متناسب با اکوسیستم و طبیعت گلستان صنایع در استان شکل بگیرد، اینکه جای اشکال و ایراد ندارد.

او تأکید کرد: در مورد صنایع خطرساز هم باید عوامل خطر برطرف شده و برگرداندن حقوق محیط زیست در سرمایه گذاری ها لحاظ شود؛ درواقع، باید مدیریت کنیم تا آسیب به محیط زیست را به حداقل برسانیم و حق وحقوق بخش های مختلف را رعایت کنیم.

۴۷۴۷

نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است