خبرخون

امروز : دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶

آخرین بروز رسانی : لحظاتی پیش

خبرهای امروز : 12567

ورود مؤثر محافل دانشگاهی و حوزوی برای ارائه قرائتی واحد از طب سنتی ایرانی ـ اسلامی

خبر خون، یک ربات جستجوگر اخبار است. خبرخون یک خبرگزاری نیست. از آنجا که نظارت انسانی برروی اخبار منتشر شده توسط خبرگزاری ها از طرف تیم خبر خون صورت نمی گیرد، در صورتیکه خبری باعث نقض حقوق شما شده است، لطفا با ما تماس بگیرید.
انتشار: منبع : ایکنا مشاهده خبر در سایت منبع
به اشتراک بگذارید:
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، سیدحسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیامی را به همایش سراسری نظام سلامت در اسلام صادر کرده است که متن کامل پیام به شرح زیر است:
سال های طولانی است که در محافل علمی و به ویژه علوم انسانی، مباحثی همچون رابطه عقل و دین، رابطه علم و دین، اسلامی کردن علوم، تعارض طبیعیات و الهیات، علم دینی و مسائلی از این دست مطرح است. در سال های اخیر اما موضوع طب اسلامی، طب معصومین، طب سنتی اسلامی، طب سنتی ایرانی اسلامی، با کلید واژه های طب و اسلام، به ویژه در افواه عمومی رواج داده شده و این درحالی است که متاسفانه در این حوزه قرائتی واحد از متد، قالب و محتوا مشاهده نمی شود. بنابراین بیم آن می رود که در صورت عدم ورود و مداخله موثر محافل دانشگاهی و حوزوی، لطمات جبران ناپذیری به بینش طبی، معرفت دینی و باور و اعتماد مردم وارد شود.
همچنین باید توجه داشت همانگونه که نمی توان با وارد کردن مظاهر اسلامی به محیط های دانشگاهی، علم دینی تولید کرد، با دوری جستن از روش های مبتنی بر عقل و تجربه نیز نمی توان طب دینی را بنیان نهاد؛ به بیان دیگر برای علومی همچون طب، همانگونه که دست برداشتن از تجربه و پژوهش نه مطلوب است و نه ممکن؛ جدا شدن آن از دامان معارف الهی نیز نه مطلوب است و نه  ممکن؛ چرا که با فهم اجتهادی از کتاب و سنت، افق های جدیدی از زوایای وجودی اشرف مخلوقات به روی محققان گشوده خواهد شد که منشأ برکات فراوان در حیطه سلامت انسان خواهد بود.
اگر بپذیریم که علم، نوعی کشف و قرانت از جهان هستی است و در غایت خود، نوعی تفسیر و تبیین از فعل خداوند برای بشر به ارمغان می آورد، آنگاه خواهیم پذیرفت که ایدئولوژی و جهان بینی هر مکتب معرفتی، رنگ و بویی خاص به علوم تولید شده توسط پیروان آن مکتب خواهد داد. از این منظر، همه شقوق دانش بشری، علم دینی محسوب می شوند چرا که عقل و سایر مجاری ادراکی بشر، همه از مخلوقات و مواهب الهی اند؛ اما این بدان مفهوم نیست که درب علوم طبیعی صرفا بر پاشنه عقل می چرخد و تمسک به کتاب و سنت منحصرا در علومی چون الهیات، فلسفه، فقه، تفسیر، اخلاق و ... کاربرد دارد؛ چنین باوری زمینه سکولاریسم را در علوم طبیعی و از جمله طب فراهم می کند.
مطالعات و نشست های بین رشته ای به ویژه بین دانشمندان علوم انسانی و علوم اسلامی گره گشای بسیاری از شبهه افکنی ها، سوء تفاهمات، برداشت ها و القائات ناصوابی است که می کوشد بین علم و دین تعارض ایجاد کند و جامعه دانشگاهی را از جامعه دینی جدا جلوه دهد؛ یکی از رسالت های اصلی این نشست ها، تبیین جایگاه عقل و تجربه در ادراکات دینی و معرفتی و ترسیم نگاهی جامع به مقوله علم و دین است؛ دو مقوله ای که مکمل یکدیگرند.
همایش نظام سلامت در اسلام یا تاکید بر آموزه های رضوی اقدامی است مبارک در این راستا که می کوشد علاوه بر تبیین مبانی و روش شناسی استخراج مبانی طبی از منابع روایی، نگاهی به آسیب های ناشی از ورود بی نظام و بی قاعده به مقوله طب دینی داشته باشد.
اینجانب مراتب سپاس و قدرشناسی خودر ا از دفتر طب سنتی ایرانی اسلامی، بنیاد بین المللی فرهنگی ـ هنری امام رضا(ع) همچنین دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دانشگاه فردوسی و دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی که نسبت به برگزاری این همایش اهتمام ورزیدند، ابراز می نمایم؛ امیدوارم نتایج این نشست کمکی شایان در ارتقاء و اعتلایب سلامت ملت شریف ایران باشد.
نظر خود را بنویسید

با استناد به ماده 74 قانون تجارت الکترونیک مصوب 1382/10/17 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت خبرخون مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر می باشد، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوای خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است